زیبایی‌های تمام نشدنی آبشار اخلمد

۴ آبان ۱۳۹۵
زیبایی‌های تمام نشدنی آبشار اخلمد

هتلهای مشهد در کمتر وقتی از سال خالی از مسافر است. خیابان‌هایش همیشه شلوغ است و تعداد مسافرانش در فصل‌هایی از سال مثل نوروز از مرز ۱۲ میلیون هم می‌گذرد. هرچند که حرم امام رضا (ع) اولین جاذبه شهر است، اما مشهد به غیر از حرم و جاذبه‌های داخل شهر مثل موزه آستان قدس رضوی، پارک ملت، باغ وحش وکیل آباد و جنگل‌های شاندیز، در اطرافش جاذبه‌های دیگری هم دارد که می‌شود یک روز برای تنوع و دور شدن از هیاهوی شهر سری به آنها زد. پیشنهاد ما: آبشار اخلمد.

چطوری برویم؟

آبشار اخلمد در امتداد جاده مشهد- قوچان  و ۷۵ کیلومتری مشهد و ۱۷ کیلومتری شهر چناران قرار گرفته و به درختان سر به فلک کشیده و باغ‌های گیلاس و سیب و گلابی‌اش معروف است و مشهدی‌ها می‌گویند آب و هوای ییلاقی‌اش مرده را هم زنده می‌کند. می‌شود یک روز صبح به جاده زد و دو ساعت بعد در کنار آبشاری بود که زیبایی‌اش تمامی ندارد.  ۵ کیلومتر از شهر چناران که خود شهری تاریخی است و مسجد جامع آن جزو بناهای دیدنی است، می‌گذرید و بعد از پلیس راه، دور برگردان را دور می‌زنید و کمی بعد تابلوی اخلمد را جلویتان می‌بینید . بعد از گذشتن از کوه، ابتدا به بند و بعد از گذشتن از باغ‌های میوه روستا و مغازه‌هایی که پر از لواشک‌های محلی روستا هستند و طی ۳ کیلومتر، به رودخانه و آبشارهای چندپاره اخلمد می‌رسید.

unnamed-3

در منابع آمده که اخلمد به معنی آبادیست و قدمتی چندهزار ساله دارد. بند آن به همت بایسنغر میرزای تیموری، فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده و در حمله اعراب به خراسان مردم به این دره پناه می‌بردند و حالا برای دور شدن از شلوغی شهر آن را انتخاب می‌کنند. البته که جنگل‌های شاندیز هم برای خلوت کردن مناسب است ولی اخلمد دنج‌تر است و خود روستا و کوچه پس کوچه‌هایش هم جان می‌دهد برای پیاده‌روی. جایی که فقط صدای آب و پرندگان شنیده می‌شود.

اطراف اخلمد را کوه‌های بینالود محصور کرده و در‌ه‌اش پر از گل‌های رنگارنگ است که در بهار و تابستان بیشتر خودنمایی می‌کنند، هرچند در پاییز و زمستان هم که بارندگی زیاد است، اخلمد زیبایی‌های خاص خودش را دارد. درختانش مثل مداد رنگی می‌شوند، رودخانه‌اش پرآب‌تر است و دیواره‌هایش جان می‌دهند برای کوهنوردی و سنگ‌نوردی، به شرطی که آدم با تجهیزات کامل برود. اگر بخواهید از اخلمد بیشتر بدانید باید بگوییم که رودخانه اخلمد در ۲ کیلومتری جنوب غربی روستا، ۱۵ کیلومتر جریان دارد و به صورت آبشاری با ارتفاع ۲۳ متری ظاهر می‌شود و صدای آرام‌اش ناگهان به غرشی مهیج تبدیل می‌شود.

اخلمد، جدا از این آبشار، سه آبشار دیگر در ارتفاع‌های مختلف دارد که اطرافش را خزه و درختانی مثل بلوط و درختان خودرو پوشانده. آبشار دوم اخلمد با ارتفاع ۴۵ متری در یک کیلومتری آبشار اول قرار گرفته و آبشار سوم و چهارم در بالای آنهاست. جدا از خود آبشار،غار اخلمد هم با طول ۱۷ و نیم متر زیبایی‌ها را دوچندان کرده است. تخت برای نشستن و منقل برای درست کردن غذای محبوب ایرانی‌ها یعنی کباب فراهم است و شب را هم می‌شود یا به مشهد بازگشت، یا در اطراف رودخانه چادر زد و یا در یکی از خانه‌های روستایی ماند و صبح در جایی شبیه به بهشت از خواب بیدار شد.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

کجای مشهد تفریح کنیم؟

کجای مشهد تفریح کنیم؟

۱ مرداد ۱۳۹۸
راهنمای قطارهای قم مشهد قم؛ از حرم تا حرم

راهنمای قطارهای قم مشهد قم؛ از حرم تا حرم

۱۳ خرداد ۱۳۹۸

۱ نظر

 • پاسخ mehdi ۲ فروردین ۱۳۹۷ از ۰۸:۴۵

  کارتون واقعا عالیه ??

 • ارسال پاسخ

  کد امنیتی *

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد