بهترین جاها برای سفر یک روزه در بهار که کمتر می‌شناسیم

۲۷ فروردین ۱۳۹۸
سفرهای یک روزه

گاهی دلمان نمی‎‌خواهد سفرمان طولانی باشد، دلمان می‌خواهد یک روز برویم و برگردیم و فقط آب‌وهوایی عوض کنیم. در این حالت دنبال جاهایی مناسب برای سفر یک روزه در بهار هستیم، جاهایی که مشقت راه زیاد نیست و گردش‌کنان می‌رویم و برمی‌گردیم.

دریاچه عروس

دریاچه عروس

رودبار برای خیلی از ما با زیتون‌فروشی‌هایش معنا پیدا می‌کند. ولی در رودبار روستاها و جاهایی‌ هست که وقتی با آنها آشنا می‌شویم از زیباییشان انگشت حیرت به دهان می‌گیریم و یکی از این جاها دریاچه عروس در روستای حلیمه جان است.

دریاچه تا پیش از این همنام روستا بوده، ولی با گذشت زمان اسمش به عروس تغییر کرده است و برخی علتش را تغییر رنگ آب آن می‌دانند. جلبک‌ها موقع صبح سطح دریاچه را می‌پوشانند و دریاچه به رنگ جنگل سبز می‌شود. و موقع وزش باد جلبک‌ها از سطح دریاچه کنار می‌روند و دریاچه به رنگ آبی آسمان درمی‌آید. دورتا دور دریاچه را جنگل فراگرفته و خود حلیمه جان هم تماشایی‌ست.

مسیر دسترسی دریاچه عروس: از تهران تا این دریاچه ۳ ساعت و نیم راه است. بهترین راه دسترسی به روستای حلیمه جان، آزاده راه تهران-قزوین است. آزاد راه را به سمت منجیل و رودبار طی می‌کنیم تا به توتکابن برسیم و بعد از آن تابلوی روستای حلیمه جان را می‌بینیم. باید وارد خروجی روستای حلمیه جان بشویم و از روستا تا دریاچه عروس کمی پیاده‌روی کنیم.

آبشار درازکش

آبشار درازکش

از تهران تا بابل ۳ ساعت و نیم راه است. و اگر مسیر را به سمت پندپی شرقی برویم، از وسط جنگل می‌گذریم و به آبشار درازکش می‌رسیم که هنوز بکر و دست نخورده است. درازکش در فصل بهار به پرآب‌ترین حالت خودش درمی‌آید. آب آبشار اول به حوضچه می‌ریزد و بعد به سمت شمال ادامه مسیر می‌دهد.

مسیر دسترسی آبشار درازکش: برای رسیدن به این منطقه باید از بابل به سمت بند پی شرقی حدود ۲۵ کیلومتر برویم. و بعد از رسیدن به گلوگاه مرکز بند پی شرقی، از سمت چپ خیابان و از طریق پل به سمت منطقه فیروزجاه یا جاده موسوم به شیخ موسی حدود ۶-۷ کیلومتری را طی کنیم.

بعد از رسیدن به روستا و گذشتن از مسیر جنگلی و طی مسافتی حدود ۲ کیلومتر، به یک دو راهی می‌رسیم که راهش مستقیم و شیب‌دار است و به سمت گلوگاه می‌رود. راه سمت راست که شیبی به سمت پایین دارد سمت آبشار می‌رود. بعد از حدود ۵۰ متر به تابلویی که نشانگر آبشار است می‌رسیم.

ییلاق سلانسر

ییلاق سلانسر

سرتاسر گیلان و رودبار را ییلاق‌های سرسبز و تماشایی در برگرفته. و یکی از این ییلاق‌ها، ییلاق سلانسر است که در ۱۵ کیلومتری رودبار به آن می‌رسیم. سلانسر، در ارتفاع قرار گرفته و برای همین در بهار و تابستان خنک‌تر از جاهای دیگر است و یکی از مناسب‌ترین جاها برای سفر یک روزه در بهار. دشت‌های سرسبز و پرگل و طبیعت مه‌گرفته‌ای که در دیگر ییلاق‌های این منطقه می‌بینیم در این ییلاق هم به چشم می‌خورد.

مسیر دسترسی ییلاق سلانسر: برای رسیدن به این ییلاق باید از جاده قزوین-رشت به سمت رودبار و بعد رستم‌آباد برویم و بعد از خیابان امیرالمؤمنین در سمت غربی بلوار اصلی شهر، به سمت این ییلاق حرکت کنیم. کمی بالاتر در پیچی از جاده، نمای رستم‌آباد و جلگه‌ رود سپیدرود و کوه درفک نمایان می‌شود. در مسیر مراتع سرسبز و گله‌های گوسفند، گندم‌زار‌ها و کوه‌های سرسبز ما را به وجد خواهد آورد. بعد از چند دقیقه از جاده آسفالته وارد جاده خاکی می‌شویم.

بیشتر بخوانید: مناطق پرگل ایران کجاست؟

ییلاق سی‌دشت

ییلاق سی دشت

اگر نزدیک به همین منطقه بخواهیم به ییلاق دیگری برویم، ییلاق سی‌دشت، یکی از روستاهای توتکابن است و با رودبار ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. از رودبار که گذشتیم باید وارد ورودی روستای رستم‌آباد بشویم و تابلوهای راهنما را دنبال کنیم تا به مسیر برسیم. سی‌دشت، جایی‌ست که تا چشم کار می‌کند دشت سرسبز دارد، هوای تازه و سکوتی که فقط صدای گاو و زنگوله‌های گوسفند برهم‌اش می‌زند. در همین منطقه توتکابن، جنگل نورچشمه و غار دیورش از دیگر جاهای خیلی دیدنی‌ست.

مسیر دسترسی: بعد از رودبار به سمت رستم‌آباد می‌رویم و ارتفاعات این روستا را بالا می‌رویم تا به توتکابن و سی دشت برسیم.

بیشتر بخوانید: روستاهای توریستی تهران کدامند؟

پلنگ دره

پلنگ دره

اگر دلمان هم جایی برای سفر یک روزه در بهار بخواهد، و هم بخواهیم کمی آب‌تنی کنیم، پلنگ دره هم می‌تواند انتخاب‌مان باشد. پلنگ دره رودخانه و آبشاری‌ست که در شیرگاه در استان مازندران قرار گرفته. شیرگاه، یکی از شهرهای سوادکوه است که در فاصله ۳ ساعته از تهران قرار گرفته. این منطقه به خصوص جان می‌دهد برای آب تنی در رودخانه و پیاده‌روی در جنگل.

مسیردسترسی پلنگ دره: از جاده‌ فیروزکوه راه بیفتید تا به شیرگاه برسید. چند کیلومتر بعد از ورودی شیرگاه و بعد از یک پل آهنی از جاده‌ اصلی خارج می‌شویم.

در ادامه از تابلوی سرمحیط‌بانی شیرگاه و از روستای نفار می‌گذریم. مسیر از اینجا خاکی می‌شود و به‌خصوص اگر نم بارانی هم زده باشد، احتمال گیر کردن ماشین وجود دارد. با فرض این‌که جاده خشک است و ماشین هم برای این مسیر مناسب است، ۱۳ کیلومتر دیگر رانندگی کنیم.

حدود یک ساعت طول می‌کشد تا به اول مسیر پیاده‌روی برسیم. ماشین را باید پارک کنیم و بقیه‌ مسیر را از دل جنگل برویم. رودخانه را دنبال کنیم تا به آبشار و حوضچه‌اش برسیم.

دریاچه بره سر

دریاچه بره سر

از تهران که ۴ ساعت و نیم برویم، در جایی نزدیک داماش، دریاچه بره‌سر را پیدا می‌کنیم. دریاچه بره‌سر در دل جنگل قرار گرفته و همین باعث می‌شود بیشتر دلمان بخواهد که به دیدنش برویم. البته دیدن این دریاچه به این آسانی‌ها هم نیست، قسمتی از مسیر سنگلاخی‌ست و چون تابلوی راهنما ندارد باید از محلی‌ها آدرس بپرسیم. تپه‌های سرسبز اطراف دریاچه و مزارع، تصویری مثل تابلوهای نقاشی را پیش چشممان به وجود می‌آورند.

مسیر دسترسی دریاچه بره سر: مسیر رسیدن به این مقصد تماشایی، اتوبان قزوین – رشت است. بعد از رسیدن به لوشان، مسیرمان را باید تغییر دهیم و تابلوی داماش را دنبال کنیم. از لوشان تا جیرنده ۴۲ کیلومتر و تا روستای داماش ۴۰ کیلومتر است.

از داماش تا بره‌سر، ۸ کیلومتر راه در پیش داریم. درست وقتی به اول بره‌سر رسیدیم باید به سمت چپ بپیچیم. با پشت سر گذاشتن جاده‌ فرعی به طول ۲ کیلومتر در کنار دریاچه هستیم. البته به همین سادگی هم نیست. این جاده فرعی شیب تندی دارد و سنگلاخی‌ست.

شهرستانک

شهرستانک

در جایی در ۷۹ کیلومتری کرج به روستای شهرستانک می‌رسیم. شهرستانک، جاده‌ای کوهستانی، دره‌ای سرسبز، پر از باغ‌های میوه و کوچه باغی‌ست و رودخانه هم دارد. و یکی از بهترین گزینه‌هاست برای سفر یک روزه در بهار.

مسیر دسترسی شهرستانک: برای رسیدن به شهرستانک، باید از تهران به سمت کرج رانندگی کنید. بعد از کرج به سمت جاده چالوس بروید. بعد از گذشتن از آسارا و ماهان و درده، به دوراهی‌ای می‌رسید و تابلوی راهنما شما را به سمت شهرستانک هدایت می‌کند.

بیشتر بخوانید: ۴ پیشنهاد برای جنگل نوردی در بهار

عکس: خبرگزاری ایسنا

دسته:ایرانگردی

مطالب مرتبط :

لیست غذاهای جنوبی ایران؛ از خوزستان تا سیستان‌وبلوچستان

لیست غذاهای جنوبی ایران؛ از خوزستان تا سیستان‌وبلوچستان

۶ آذر ۱۴۰۰
بهترین مقصدهای ایران برای سفر پاییزی

بهترین مقصدهای ایران برای سفر پاییزی

۱۴ مهر ۱۴۰۰

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

کد امنیتی *

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد