زیباترین جاهای دیدنی اردبیل(۱)

۲۷ خرداد ۱۳۹۶
زیباترین جاهای دیدنی اردبیل(۱)

بهار و تابستان فصل رفتن به اردبیل است. شهری که متوسط دمایش در تابستان به ۱۹ درجه سانتی گراد می‌رسد و این یعنی برای فرار از گرما میتوان به آن پناه برد. اردبیل، جدا از هوای خنک و بهاری‌اش در دل روزهای گرم تابستان، سرزمین دشت‌های سرسبز، دریاچه ها و آبهای گرم و گردنه حیران هم هست و علاوه بر این عسل و آش دوغش نیز بسیار محبوب است. اما در سفر به اردبیل، شهری با قدمتی ۴۰ هزار ساله باید کجاها را دید و جاهای دیدنی اردبیل کجاست؟

دریاچه شورابیل

شورابیل تنها دریاچه داخل شهری ایران است و چه بین مسافران اردبیل و چه خود اردبیلی‌ها طرفدار زیاد دارد. این طرفداری هم بی‌دلیل نیست. قدیم ها به خاطر گل و لای کف دریاچه آبش جنبه درمانی داشت و مردم از آب آن برای التیام درد دست و پایشان استفاده میکردند اما با افزوده شدن آب شیرین به آن خاصیت درمانی‌اش هم کاسته شد. علاوه بر قشنگی خود دریاچه، دورتادور دریاچه امکانات تفریحی‌ای برای سرگرم شدن گردشگران در سنین مختلف هست. از پیست دو و میدانی و پیست دوچرخه سواری گرفته تا  باغ وحش، شهربازی روباز و سربسته، هتل و رستورانی در وسط دریاچه.

آدرس: خیابان دانشگاه

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

اگر دلتان بخواهد مجموعه‌ای کم نظیر از گچبری، خوشنویسی و کاشیکاری را در یک بنا ببینید، باید راهی آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی شوید. جایی که به فضای روحانی‌اش معروف است. شیخ صفی الدین جد پادشاهان صفوی بوده است و آرامگاهش مجموعه ای است از مقبره پادشاهان، مشایخ، بزرگان صفوی. باید بدانید که وقتی در آرامگاه شیخ صفی قدم می‌زنید با یکی از ۱۰ اثر باستانی و ارزشمند ایران مواجه اید. اینجا جایی است که زمانی منزل و خانقاه شیخ صفی الدین محسوب میشده و بنا به وصیت شیخ ، او را در همین مکان دفن کردند و روی قبرش ساختمانی ساختند که خاندانش اکنون در آن مدفونند. از اطراف شیخ صفی میتوان صنایع دستی و حلوای سیاه معروف اردبیل را خرید.

آدرس: بلوار مدرس، خیابان شخ صفی الدین اردبیلی ، میدان عالی قاپو

خانه رضازاده

یکی از قشنگترین جاهای اردبیل خانه رضازاده است. خانه‌ای اعیانی که از یادگارهای دوره قاجار محسوب می‌شود. این خانه که جزو آثار ملی است در دو طبقه و پلانی نعلی شکل ساخته شده. سردر ورودی خانه در مقابل میدانچه ای قرار گرفته،به وسیله ھشتی‌ای بازسازی شده به محوطه حیاط  وصل می‌شود و یکی از قشنگترین سردرهاست.

آدرس: محله اوچدکان

بازار اردبیل

سفر به هر شهری با  بازدید از بازارش گره خورده و این در مورد اردبیل هم صدق میکند. به خصوص که بازار تاریخی اردبیل یکی از قشنگترین نقاط شهر است و سوغات اردبیل را که شامل عسل، حلوای سیاه، آبنبات، تخمه آفتابگردان و شیرینی‌های محلی است میتوان از آن خرید. بازار اردبیل سراهای مختلفی دارد که هرکدام مختص به پیشه‌ای خاص است. سرای چاقوسازان، کفاشان، مسگران، زرگران و پارچه فروشان از جمله این سراهاست. اما آنچه بازار اردبیل را تماشایی کرده طاق های جناغی و گنبدهای آن به علاوه روزنه‌هایی است که روشنایی را از خود عبور می‌دهند. مهمترین بخش این بازار، قیصریه است.

آدرس: خیابان امام خمینی

پل هفت چشمه

وقتی به دیدار بالیقو چای می‌روید، روی رودخانه، پل هفت چشمه واقع شده که نام های زیادی دارد. ججین، داشکسن(سنگ بر) و یدی گوزلی و کورپی قرمزی از اسم های این پل هستند. پلی که ستارخان سردار ملی بعد از فرار از زندان نارین قلعه اردبیل خود را به کنار یدی گوزلی رساند و به یارانش که با اسب منتظرش بودند محلق شد تا راهی نجف شوند و فتوای مشروطه را از مجتهدان بگیرند. پل هفت چشمه از یادگارهای دوره صفوی است.

آدرس: میدان پانزده خرداد ابتدای خیابان ساحلی، روی رودخانه با لیقلو چای

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

بهترین رستوران های اردبیل و سرعین

بهترین رستوران های اردبیل و سرعین کجاست؟

۴ تیر ۱۳۹۶
گردنه حیران

راهنمای سفر به گردنه حیران

۲ خرداد ۱۳۹۷

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ