راهنمای گردشگری قشم: نوروز را در قشم چطور بگذرانیم؟

تاریخ انتشار : 9 اسفند 1395 - تاریخ بروز رسانی : ۶ مهر ۱۴۰۰
راهنمای گردشگری قشم: نوروز را در قشم چطور بگذرانیم؟

قشم جزیره شگفتی‌هاست و از دریای آبی و آفتابی‌اش گرفته تا خاک رنگین کمانی‌اش آدم را مجذوب می‌کند. به همین خاطر هم هست که به جزیره عجایب هفتگانه معروف است. قشم، به دلیل جاذبه‌های بی‌شمارش مقصد بسیاری در نوروز است. ولی اگر به قشم رفتیم باید کجاها را ببینیم؟ در کدام رستوران غذا بخوریم؟ چی بخریم؟ و از کجا بخریم؟ ما در اینجا راهنمای گردشگری قشم را برای مسافران نوروزی جزیره آب و آفتاب نوشته‌ایم.

کجا را ببینیم؟

دیدنی‌های قشم کم نیست و هر طرفش را که نگاه کنید، چیزی وجود دارد که درگیرتان کند. حال می‌خواهد دریا باشد یا کوه‌ها و صخره‌هایی که به شکل‌های مختلف درآمده‌اند. ولی دیدن بعضی بر بقیه ارجح تر است و حداقل بدون دیدن آنها نباید جزیره را ترک کرد.

دره تندیس

دره تندیس‌ها در بخش جنوبی جنگل حرا قرار گرفته. قشم جزیره متفاوت هاست و یکی از این دیدنی‌های متفاوت دره تندیس‌هاست. در دره تندیس‌ها کوه‌های کم ارتفاعی وجود دارد که بر اثر تحولات آب و هوایی،وزش باد و طوفان در طول زمان به اشکال مختلف درآمده‌اند. دره ای وسیع با تندیس‌های عظیم که هیبت‌شان آدم را دچار شگفتی می‌کند.

دره ستارگان

یکی دیگر از دره های قشم، دره ستارگان است. دره ستارگان شباهت بسیاری با دره تندیس‌ها دارد. برای رفتن به دره ستارگان باید راه ساحل جنوبی را در پیش بگیرید، همینکه به روستای برکه خلف رسیدید با رفتن به راه خاکی شمال این روستا، منطقه‌ای وسیع جلوی رویتان قرار می‌گیرد که پر است از کوه‌های تو در تو و رسوبی. محلی‌ها به این دره، دره ستاره افتاده می‌گویند و معتقدند حدود دو میلیون سال پیش، ستاره‌اى از آسمان افتاده و سنگ و خاک و ماسه‌ها را به شکل‌های عجیبی درآورده است.

جنگل‌های حرا

در شمال جزیره قشم، جنگل‌های حرا قرار دارد، جنگل‌هایی که از عجایب هفتگانه جزیره به شمار می‌روند. جنگل حرا که نامش با جزیره گره خورده با بالارفتن آب به زیر آب می‌روند و همین که آب پایین برود، دشت وسیعی از درختان حرا از دل آب بیرون می‌آید  که شگفتی هر بیننده‌ای را به دنبال دارد. محیط مرطوب این جنگل‌ها بستر مناسبی را برای زندگی مرغان ماهی خوار، فلامینگو و مرغان دریایی فراهم کرده است.

تنگه چاهکوه

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی قشم، تنگه چاهکوه است. ۷۰ کیلومتر مانده به شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم، دره‌ای قرار گرفته که با قدم گذاشتن در آن وارد دنیایی پر از وهم و خیال می‌شویم. چاهکوه در دل کوهی سنگی قرار گرفته و دیواره هایی بلند دارد اما بتدریج که پیش می‌روید از عرض آن کم و کمتر می‌شود. دره چاهکوه، چاه های زیاد و کم عمقی دارد.

بندر لافت

بدون دیدن بندر لافت نباید جزیره را ترک کرد. در بندر لافت آثاراسکله‌ای وجود دارد که به دوران مادها، هخامنشیان و ساسانیان مربوط است. روستای لافت، روستایی دیدنی است با بادگیرهای بسیاری که جزیی تماشایی از آن است. از طرفی نخلستان‌های بلند روستا در کنار قشنگی دریا و جنگل های حرا و از سوی دیگر لنج‌های به گل نشسته، لافت را خواستنی‌تر نیز می‌کند.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی قشم

چی بخوریم؟ کجا بخوریم؟

خوردن غذاهای دریایی در قشم معنا پیدا می‌کند. میگو، ماهی و کوسه را از دریا می‌گیرند و با اضافه کردن ادویه خاصی به آن، نتیجه بسیار لذیذ و مطبوع می‌شود. در قشم بهترین غذاهای دریایی را می‌توان در این رستوران‌ها پیدا کرد.

بهترین خوراک کوسه، خوراک ماهی مرکب، خوراک صدف و میگو را در قشم می‌شود در رستوران قلعه خورد. خوراک‌هایی که با ادویه مخصوص و تندی درست و با نان پیتا بر سر میز آورده می‌شوند. رستوران قلعه فقط شب ها باز است و قیمت ها در آن از ۲۰ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان متفاوت است. این رستوران در جنوب قلعه پرتغالی هاست.

اگر دلتان خواست فلافل‌های تند و خوشمزه‌ای بخورید باید راه رستوران خاله را در پیش بگیرید. رستوران خاله غذاهای دریایی هم دارد. مثلا کوسه و ماهی مرکب یا عنکاس آن بسیار لذیذ است و صدف‌های خوبی سرو می‌کند. خاله، غذای دریایی دیگری به اسم میکس هم می‌پزد که ترکیبی از کوسه و میگوست و چه بین مسافران قشم و چه بین بومیان طرفدار زیاد دارد. رستوران خاله نیز فقط شب‌ها باز است و در کنار رستوران قلعه است.

رستوران نعیم را به بزرگی، سلف سرویس و البته میگو پفکی‌هایش می‌شناسند. اگر دلتان خواست قلیه ماهی و میگو پفکی خوشمزه‌ای بخورید باید به رستوران نعیم بروید. رستوران نعیم ظهرها باز است. این رستوران در میدان امام قلی خان-جنب شهرک ساحلی واقع شده.

خوردن کباب بز در میدان شهدا و روبه روی مرکز خرید سام و زال و کباب لبنانی شاورما در کنار سیتی سنتر را هم از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: بهترین رستوران‌های قشم

چی بخریم؟ از کجا بخریم؟

برای خرید صنایع دستی، گلیم و حصیر، لباس‌های محلی و شلوارهای نواردوزی شده به بازار قدیم قشم بروید. در قشم بیش از ۲۰ نوع نان خانگی وجود دارد. معروفترین این نان‌ها، تموشی یا تو مشتی است که با آرد، روغن و شکر درست می‌شود و بوی بسیار خوشی دارد. در قشم نان تموشی را می‌توان در میدان امام قلی خان پیدا کرد. اگر دلتان بخواهد پخت انواع و اقسام نان‌های محلی قشم را از نزدیک ببینید باید راه روستای رمچاه در ضلع جنوب شرقی قشم در ۴ کیلومتری ساحل جنوبی را در پیش بگیرید.

بیشتر بخوانید: سوغات قشم را از کجا بخریم؟

کدام مراکز خرید برویم؟

اگر اهل خریدید رفتن به بازار قدیم را حتما در اولویت قرار دهید. در این بازار از شیرمرغ تا جان آدمیزاد را می‌توان با قیمت مناسبی پیدا کرد. بازار قدیم قشم در میدان امام خمینی، خیابان شهید منتظری قرار گرفته.

سیتی سنتر را فراموش نکنید. این مرکز خرید در دو فاز هم کیف و کفش دارد، هم موبایل و لوازم ورزشی وهم سیسمونی و اسباب بازی. این مرکز خرید که انواع برندها را در خودش جای داده با داشتن سالن بیلیارد، شهربازی، سینما چهاربعدی و کافی شاپ و رستوران برای تفریح و وقت گذرانی نیز مناسب است. سیتی سنتر در خیابان ولیعصر به طرف بلوار دریا قرار دارد.

بندر درگهان، بندری نزدیک قشم است و همه جور لباس ارزانی را می‌شود از آنجا خرید. جایی که جان می‌دهد برای خرید لباس‌های بومی و شلوارهای زری دوزی و پارچه، اما درگهان به غیر از بازارش مراکز خرید زیادی هم دارد و بین آنها مرکز خرید دو دلفین به نظر مسافران قشم از بقیه بهتر است.

بیشتر بخوانید: بهترین مراکز خرید قشم کدامند؟

اطراف قشم کجا برویم؟

اگر خواستید از قشم بیرون بروید و جزایر اطرافش را هم ببینید پیشنهاد ما دو جزیره هرمز و هنگام است. جزیره هرمز، خود به تنهایی یکی از دلایل سفر به جنوب می‌تواند باشد. اگر دلتان خواست می‌توانید در این جزیره و در ساحل محیط زیست یا مفنق کمپ بزنید. این جزیره در فاصله ۵۰ دقیقه‌ای از قشم، دیدنی‌های زیادی را در خود جای داده. تنگه هرمز، گنبد نمکی، دشت آهوان، دره مجسمه‌ها و رنگین کمانی از خاک، در کنار غروب‌های دل انگیز، هرمز را به یکی از خاص ترین‌ها تبدیل کرده است.

اگر هم دلتان می‌خواهد در جزیره‌ای بکر، دسته‌های دلفین را تماشا کنید باید به جزیره هنگام در ۲ کیلومتری جنوب قشم بروید. شنا و غواصی در جزیره هنگام و سواحل مرجانی، از هنگام جزیره‌ای رویایی ساخته است. در هنگام نیز امکان کمپینگ وجود دارد به شرطی که آب و غذا همراهتان باشد. برای تماشای دولفین‌ها نیز باید سحرخیز بود.

با بهترین قیمت رزرو کنید: هتل‌های ساحلی قشم

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

هر آنچه باید درباره پارک زیتون قشم بدانید

هر آنچه باید درباره پارک زیتون قشم بدانید

2 آبان 1402
عجایب هفتگانه قشم، سفر به دنیای شگفتی‌ها!

عجایب هفتگانه قشم، سفر به دنیای شگفتی‌ها!

23 مرداد 1402

۲ نظر

 • پاسخ احمد ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ از ۰۸:۳۹

  سایتتون عالیه. واقعا هر چیزی که میخواستم اینجا پیدا کردم. ممنونم

  • پاسخ pintapin_admin ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ از ۱۱:۱۴

   خیلی ممنون که دنبال می کنید.

  ارسال پاسخ

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد