بستنی های معروف جهان که باید امتحان کرد

۳۰ تیر ۱۳۹۹
بستنی های معروف جهان که باید امتحان کرد

شاید اینطور به نظر برسد اولین بار یک نفر که خیلی احساس گرما می‌کرده و هوس یک خوراکی خنک کرده بوده، شیر و وانیل و یخ را مخلوط کرده و با یک بستنی خوشمزه و حرفه‌ای از خودش پذیرایی کرده! اما به مناسبت روز جهانی بستنی که گاها ماه جهانی بستنی هم نامیده می‌شود و از اول تا آخر ماه میلادی جولای ادامه دارد به جهان بستنی سفر کنیم. بستنی های معروف جهان که باید امتحان کرد را بشناسیم و ببینیم این هدیه‌ی تابستانی از کجا پایش به زندگی ما باز شد و در ادامه چطور خودش را توی همه خاطرات تابستانی‌مان جا داد.

تاریخچه بستنی

بستنی در سفر زمان

اختراع امپراطوری پارس

ساخته شدن اولین خوراکی یخ زده خوش طعمی که امروز به بستنی می‌شناسیمش به ۲۵۰۰ سال پیش و ایران باستان برمی‌گردد. زمانی که آب شیرین یخ زده را با میوه مزه‌دار می‌کردند. بخاطر فرایند سخت حمل یخ‌های آب شیرین از کوهستان این خوراکی فقط مخصوص پادشاهان و کسانی بود که توانایی پرداخت هزینه این فرایند را داشتند.

استقبال امپراطوری روم

کم کم آوازه‌ی این یخ خوشمزه به روم باستان و امپراطوری آن زمان هم رسید و اشراف یونان و روم هم از چشیدن این طعم بی نسیب نماندند. اما با سقوط امپراطوری روم و کاهش حمل و نقل یخ‌ها بستنی هم به فراموشی سپرده شد.

محبوبیت با رنسانس اروپا

قرن‌ها بعد، در حالیکه ارتباطات آن زمان این اجازه را نمی داد که کشورها و تمدن‌ها از کشفیات و اختراعات و ابداعات باخبر باشند، بطور تقریبا همزمان در اروپا و امریکا مردم سعی کرده بودند به ترکیب خوشمزه‌ای از یخ و شکر و میوه برسند.

کسی که بیشترین نقش را در این خبررسانی داشت مارکوپولو بود که از سفر خاور دور به ایتالیا دستور ساخت یک خوراکی یخی شیرین خوشمزه را به سوغات برده بود.

برای مدتی طولانی انواع بستنی‌ها با انواع دستورها ساخته شد و کم کم همه با این خوراکی خوشمزه و شیرین آشنا شدند. در جنگ‌ها بستنی را به عنوان خوراک روحیه شناختند و از خوردنش به انرژی و شادی می‌رسیدند.

ظهور صنعت مدرن ؛ بستنی راحت و ارزان

دستگاه‌های زیادی برای تولید بستنی مرغوب ساخته شد. دستگاهی که آن را نرم و کشدار کند مثل کرم. دستگاهی که میوه و آب میوه را خوب با یخ و شکر مخلوط کند تا یکدست شود. دستگاهی که با آن بتوان شیر و خامه را جوری وارد یخ کرد که جزئی جدانشدنی از بستنی باشد و…

نتیجه‌ی این تاریخ طولانی و پر فراز و نشیب حالا همین بستنی‌ای است که جزء جدانشدنی خاطره‌هایمان شده. هرجا حالمان خوب بوده با بستنی جشن گرفتیم. هر وقت حالمان تعریفی نداشته، معجزه‌ی شادسازی بستنی حالمان را سر جایش آورده.

اگر بخواهیم فقط به یک بخش از همراهی های بستنی اشاره کنیم، همراهی غیرقابل انکار در سفر است. شاید قبلا به این موضوع دقت نکرده باشیم، اما خیلی کم پیش آمده به سفری برویم که بستنی یکی از برنامه‌هایش نباشد.

بستنی در سفر

محبوبیت بستنی و لذت امتحان کردن انواع طعم و رنگ و مدل آن در جهان، بستنی را به یکی از جاذبه‌های گردشگری خیلی از کشورها و شهرها تبدیل کرده. هر کشوری با استفاده از ذائقه‌ی مردمانش، دستگاه‌های بستنی سازی ای که موفق به تولیدش شده و مواد اولیه سنتی موجود در آن کشور، دست به تولید نوعی از بستنی زده و آن را به یک محصول منحصر به فرد تبدیل کرده.

اینجا به سفر در میان بستنی‌های هر کشور رفته‌ایم

پسته و زعفران؛ بستنی سنتی ایران

همانطور که پیش‌تر گفتیم، ایران باستان از اولین سرزمین‌های مخترع و مبدع بستنی بوده. حتی در ظاهر امروزی بستنی ایرانی هم قدمت و اصالت آن حفظ شده. و از نسخه‌ی بستنی سنتی زعفرانی تغییری نداشته. هرچند فراوانی زعفران در ایران بی تاثیر نیست در فراوانی این نوع بستنی. ترکیب گلاب و پسته و شیر پرچرب گوسفند و زعفران و خامه و کمی هم ثعلب برای کشدار شدن این معجون، آن را به یکی از بستنی های معروف جهان تبدیل کرده.

بستنی سنتی ایران

شیر کم چرب و شکر؛ بستنی جلاتو ایتالیا

اگر در فصل گرما راهی ایتالیا شده باشید به طور چشمگیری همه جا پر است از مغازه‌های به قول خودشان گلاتو (Gelato). از شیر کم چرب تهیه می‌شود و خامه هم ندارد تا کاملا بدون چربی باشد. بافت نرم و البته غلیظی دارد که حسابی هم از بقیه بستنی‌ها شیرین تر است.

بستنی جلاتو ایتالیا

کندر و ثعلب ؛ بستنی دوندورما ترکیه

دوندورما  (Dondurma)دسر معروف و مورد علاقه‌ی مردم ترکیه است که شاید مزیتش هم در دیرتر ذوب شدنش باشد. موقع گشت و گذار در استانبول، آنکارا یا هر شهر دیگری از ترکیه، حتما به یاد امتحان بستنی‌ای که بیش از حد معمول کش می‌آید و تقریبا جویدنی است باشید. ترکیب کندر و ثعلب و نوعی آرد با شیر و شکر باعث شده به شکل نمایشی‌ای ظاهر این بستنی متفاوت شود و با چاقو و چنگال خورده شود.

بستنی دندورما ترکیه

بمب انرژی ؛ بستنی کولفی هند

آنجایی که در سفر هند گرما و گشت و گذار برایتان انرژی باقی نگذاشته وقت خوردن بستنی کولفی (Kulfi) است. یکی از بستنی های معروف که ترکیب اصلی آن ترکیب خوشمزه‎‌ی زعفران، پسته، بادام و هل است. علاوه بر این‌ها کلی تنوع طعم با میوه و ادویه‌های مختلف دارد و خیلی کم پیش آمده که با ذائقه‌ی کسی سازگار نباشد.

بستنی کولفی هند

برنج بلغور و چای سبز؛ بستنی موچی ژاپن

بستنی موچی (Mochi) ژاپن به دو دلیل منحصر به فرد است. یکی کیکی که از برنج بلغور می‌پزند و یک لایه دور توپ بستنی می‌پیچند، دومی طعم بستنی‌هایشان. در سفر به ژاپن می‌توانید بستنی را با متفاوت ترین طعم‌ها سفارش دهید. از طعم اختاپوس و عروسی دریایی گرفته تا چای سبز و لوبیا. البته که طعم وانیل و شکلات در ژاپن هم پیدا می‌شود، اما به دنبال ماجراجویی باشید.

بستنی موچی ژاپن

پنیر و شیر نارگیل؛ بستنی سوربتس فیلیپین

پنیری که از شیر نارگیل درست شده باشد پنیر متفاوتی است. فیلیپینی‌ها عاشق طعم این پنیر توی بستنی سوربتس (Sorbetes) محلی‌شان هستند. فرقی نمی‌کند قیفی یا لیوانی، اما در سفر به فیلیپین حتما آن را امتحان کنید.

بستنی سوربتس فیلیپین

یخ و لوبیا قرمز؛ بستنی آیس کاکانگ مالزی

احتمالا ظاهر و ترکیبات این بستنی شما را ترغیب به امتحانش نخواهد کرد اما سفر است و همین لذت دیدنی‌ها وخوردنی‌های جدید. شاید بد نباشد یک بار بستنی ترشیده را که با شیر غلیظ و لوبیا قرمز و باقلا ترکیب شده امتحان کنیم. بستنی کاکانگ (Kacang) از خوراکی‌های مورد علاقه مردم مالزی و سنگاپور است.

بستنی آیس کاکانگ آلمان

نودل و سس و پنیر؛ بستنی اسپاگتی آلمان

خیر این بستنی با نودل و سس و پنیر درست نمی‌شود. بستنی وانیلی‌اش در اسپاگتی میکر رشته‌ای می‌شود، شیره‌ی توت فرنگی جایگزین سس گوجه فرنگی می‌شود، و شکلات سفید مثل پنیر پارمسان روی این ترکیب رنده می‎‌شود تا ظاهر بستنی ای که می‌خورید شبیه اسپاگتی باشد.

بستنی اسپاگتی آلمان

میوه و خامه؛ بستنی پالتاس مکزیک

خامه‌ای که از شیر نارگیل تهیه شده و مستقیما با پوره‌ی میوه مخلوط می‌شود. بافت جویدنی نرم و طعم ملس و رنگ زیبا به نام بستنی پالتاس (Paleta) مکزیکی. همه اینها هرجای گشت و گذارتان که باشید شما را به کنار یکی از بستنی فروش‌های خیابانی مکزیک می‌کشد. از چشیدن طعم این بستنی محبوب چشم پوشی نکنید.

بستنی پالتاس مکزیک

طعم انتخابی شما، سینی سرد؛ بستنی رولی تایلند

در تایلند می‌توانید بستنی ساده مخصوص رول کردن که کمی هم آرد دارد را با هر طعمی که دوست دارید مثل قهوه یا شکلات مخلوط کنید. کرم به دست آمده روی یک سینی سرد ریخته می‌شود و با مهارت و سرعت رول می‌شود. در نهایت این رول خوشمزه را همراه با شربتی که روی آن میریزند در قالب لیوان یا بستنی قیفی نوش جان کنید.

بستنی رولی تایلند

قیف ترد؛ بستنی جیپانجی کره جنوبی

آنچه بستنی (Jipangyi) کره جنوبی را منحصر به فرد کرده استفاده از یک قیف J شکل است. این قیف از ذرت آسیاب شده تهیه شده. ترد است و شکل J مانند آن هم باعث می‌شود بستنی از انتهای آن چکه نکند.

بستنی چیپانچی کره جنوبی

روغن گوزن؛ بستنی آکیوتاک آلاسکا

حتی در هوای سرد آلاسکا هم بستنی محبوب است. بستنی آکیوتاک (Akutaq) از روغن گوزن و ماهی تهیه می‌شود و با میوه‌های ریز فصلی سرو می‌شود. این بستنی در بین مردم آلاسکا به خوشمزگی شهرت دارد.

بستنی آکواتاک آلاسکا

این تنوع در طعم و رنگ اثبات می‌کند که با هیجان بیشتری راجع به مقصد سفرمان اطلاعات کسب کنیم و به فکر تجربه های جدید باشیم.

دسته:جهانگردی

مطالب مرتبط :

مکان‌های دیدنی تفلیس

مکان‌های دیدنی تفلیس

۱۳ مرداد ۱۴۰۰
شهرهای دیدنی ارمنستان

شهرهای دیدنی ارمنستان

۲۹ تیر ۱۴۰۰

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

کد امنیتی *

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد