زیباترین جاهای دیدنی اردبیل (۲)

۲۸ خرداد ۱۳۹۶
زیباترین جاهای دیدنی اردبیل2

بهار و تابستان فصل رفتن به اردبیل است. شهری که متوسط دمایش در تابستان به ۱۹ درجه سانتی گراد می‌رسد و این یعنی برای فرار از گرما میتوان به آن پناه برد(به استثنای بعضی سال ها).

اردبیل، جدا از هوای خنک و بهاری‌اش در دل روزهای گرم تابستان، سرزمین دشت‌های سرسبز، دریاچه ها و آبهای گرم و گردنه حیران هم هست و علاوه بر این عسل و آش دوغش نیز بسیار محبوب است.

در پست قبلی مهمترین جاهای دیدنی اردبیل را معرفی کردیم و در این پست به معرفی جاذبه های اطراف شهر می‌پردازیم.

  گردنه حیران؛ طبیعتی شگفت‌انگیز

گردنه حیران

سفر به اردبیل با گردنه حیران گره خورده است. گردنه ای که مثل اسمش طبیعتی حیران کننده‌ای دارد. حیران مسیر ارتباطی آستارا به اردبیل است و در فاصله ۵۱ کیلومتری اردبیل واقع شده.

 گردنه حیران از میان جنگل‌های سرسبز و دره‌ای قشنگ عبور میکند که پایینش، رودخانه  آستاراچای عبور می‌کند. سرسبزی، هوای خنک گردنه و مه‌ای که بیشتر اوقات گردنه را پوشانده یکی از بی نظیرترین تصاویر را پیش رویمان قرار می‌دهد. آن پایین نیز  خانه‌های روستایی حیران واقع شده و می‌توان از طبیعتش بهره برد. در منابع آمده که آش دوغ گردنه حیران را نباید از دست داد. گردنه حیران تله کابین هم دارد.

در اینجا بخوانید: بهترین رستوران های اردبیل و سرعین کجاست؟

دریاچه نئور؛ از زیبا‌ترین جاهای دیدنی اردبیل

دریاچه نئور

در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی  اردبیل و به سمت خلخال یکی از قشنگترین دریاچه های طبیعی و آب شیرین اردبیل قرار گرفته. ریشه اسم نئور کلمه ای مغولی است. در زبان مغولی به دریاچه نوور می‌گویند و در ترکی آذربایجانی به دریاچه کوچکی که رودخانه‌ای به آن نمی ریزد نئور گفته می‌شود.

نئور که یکی از دریاچه‌های محبوب اطراف استان است از دو دریاچه کوچک و بزرگ تشکیل شده که در فصل بهار یکی می‌شوند و دریاچه واحدی را به وجود می‎آورند. نئور، منطقه ای حفاظت شده است که در بهار تعدادی ماهی قزل آلای رنگین کمان در آن رها میکنند.

با فرا رسیدن شهریور مسابقه ماهیگیری در این دریاچه برگزار می‌شود و پاییز که از راه برسد به دلیل سرمای هوا ماهی‌ها را جمع می‌کنند تا سال بعد. اطراف دریاچه برای چادر زدن بهترین جاست.

مسیر دسترسی: پس از طی ۳۵ کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شهر خلخال به ده بودالالو می‌رسیم. سپس می‌بایست جاده‌ای به طول ۱۳ کیلومتر را به سمت بالای کوه طی کرده و پس از گذر از کنار روستای عباس‌آباد (در فاصله ۸ کیلومتری جاده و ۵ کیلومتری دریاچه) به دریاچه رسید. جاده کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه آسفالت بوده، ولی جاده دور دریاچه خاکی است.

جنگل فندقلو؛ سرزمین درختان فندق

جنگل فندقلو

از حیران که بگذرید با یکی از خارق العاده‌ترین جنگل‌های ایران مواجه می‌شوید، یعنی فندقلو.

چرا اسمش فندقلوست؟ به خاطر درختان فندق بیشمارش. گونه‌های مختلف گیاهی این جنگل‎ها و حیواناتی که در آن زندگی می‌کنند و همچنین هوای بسیار خنکش در تابستان‌های داغ، این منطقه را به یکی از بهترین جاها برای سفر تبدیل کرده. فندقلو علاوه بر درختان گوجه سبز، سیب وحشی، ازگیل، تمشک و توت فرنگی که دارد در بهار از گل های بابونه فرش می‌شود.

از اینها که بگذریم در جنگل فندقلو، استخر آبگرم ” مشه سویی” با خاصیت درمانی‌اش و پیست اسکی روی چمن این منطقه هرساله گردشگران زیادی را راهی این منطقه می‌کند. فندقلو در ۳۰ کیلومتری اردبیل و ۱۰ کیلومتری جنوب نمین قرار گرفته.

مسیر دسترسی: سه راهی جاده اردبیل به آستارا در نزدیکی شهر نمین. به این ترتیب که در مسیر راه اردبیل به آستارا و پیش از رسیدن به نمین مسیری سرسبز و زیبا با تابلوی راهنمای جنگل فندقلو می‌بینید. راه دیگر که برای رسیدن به این جنگل وجود دارد از جاده اردبیل به تهران در گردنه حیران از داخل روستای گیلده می‌گذرد.

دریاچه سوها؛ آبگیری بکر و زیبا

دریاچه سوها

در روستای سوها، آبگیر کوچکی به همین نام قرار گرفته که به دلیل بکر بودن، زیبایی وصف ناشدنی و هوای مه گرفته و خنکش شهره است. چرا به آن سوها می‌گویند؟ چون اطراف روستا پر از چشمه های کوچک و بزرگ است. اینجا که نقطه شروع جنگل‌های گیلان است به آبشار لاتون نیز راه دارد.

لاتون یکی از بلندترین آبشارهای گیلان است و از سوها که پیاده بروید میتوانید به لاتون برسید. سوها برای آنهایی که به دنبال کمپینگ در ارتفاعاتند نقطه بکری است. این مطنقه در ۳۲ کیلومتری شرق اردبیل واقع شده.

مسیر دسترسی: برای رسیدن به آبشار لاتون باید ابتدا به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا رفته و سپس راه فرعی در جهت جنوب را در پیش بگیرید تا بعد از چند کیلومتر به روستای کوته کومه برسید. برای رسیدن به آبشار باید راه مالرویی به طول تقریبی ۶ کیلومتر را در دل جنگل‌های زیبای منطقه را طی کنید اما پیشنهاد ما پیاده‌روی از مسیر دریاچه سوها به سمت آبشار لاتون است.

آبگرم و آبشار سردابه

در ۲۸ کیلومتری غرب اردبیل آبشار و آبگرم سردابه قرار گرفته، جایی که به دلیل خاصیت درمانی آبش چه بین خود اردبیلی‌ها و چه مسافران این شهر محبوب است. آبشار و آبگرم سردابه در روستایی به همین نام واقع شده . این منطقه با حدود ۷ چشمه آب معدنی گرم و آبدرمانی و آبشار ۳۰ متری‌اش از جاذبه های اردبیل است که حتما باید دید.

برای اینکه با دیگر جاهای دیدنی اردبیل آشنا شوید این صفحه را ببینید.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

دریاچه سوها

راهنمای سفر به دریاچه سوها

۲۳ مرداد ۱۳۹۷
بهترین رستوران های اردبیل و سرعین

بهترین رستوران های اردبیل و سرعین کجاست؟

۴ تیر ۱۳۹۶

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ