راهنمای سفر به دریاچه سوها

۲۳ مرداد ۱۳۹۷
دریاچه سوها

اینطور نیست که برویم اردبیل چند بنای تاریخی ببینیم، در بازارش بچرخیم و بعد فکر کنیم که همه جا را گشته‌ایم. جاهای دیدنی اطراف اردبیل، مثل گردنه حیران، جنگل فندقلو یا دریاچه سوها، خود می‌توانند دلیل سفر باشند و ما امروز درباره دریاچه سوها نوشته‌ایم.

دریاچه سوها کجاست؟

منظره دریاچه سوها

اگر دارید از تهران به دریاچه سوها می‌روید باید بدانید که فاصله شما تا این دریاچه حدود ۶۲۵ کیلومتر، چیزی حدود ۸ ساعت است.

وارد شهر اردبیل می‌شوید و اولین میدان را به سمت شرق می‌پیچید، فاصله شما تا روستای سوها که دریاچه در کنارش قرار گرفته، حدود ۳۵ کیلومتر است. راه ارتباطی از طریق جاده اردبیل به بریس می‌گذرد.  در مسیرتان تابلوهای روستای سوها را می‌بییند و وارد فرعی روستا که بشوید کمتر از یک ساعت بعد در روستایید.

دریاچه سوها که محلی‌ها به آن سوآ هم می‌گویند در نتیجه آبی‌ به وجود آمده که پشت سد سوآ جمع شده، از این منطقه جنگل‌های گیلان شروع می‌شود و  خیلی از آنهایی که می‌خواهند پیاده بروند آبشار لاتون این مسیر را برای رفتن به آبشار انتخاب می‌کنند و ۳ روز بعد در کنار بلندترین آبشار استان گیلانند.

منظره اطراف دریاچه سوها

و اما در مورد روستا. روستای سوآ پر از مغازه‌های کوچک است که بیرونشان تخت گذاشته‌اند و قلیان و چای می‌دهند و چیزهایی مثل پفک، باتری و بسکوئیت و چیزهایی مثل این را می‌فروشند. از روستا تا کنار دریاچه ۵ کیلومتر راه است. یک قسمت را می‌شود با ماشین معمولی رفت ولی قسمت دیگر خیلی جاده خاکی می‌شود و حتما باید نیسان یا آفرود داشته باشید.

یکی از منابع درآمد روستاییان در سوآ همین است که با مبلغی حدود ۴۰ ۵۰ هزار تومان، گردشگران را با نیسان ببرند دم دریاچه.

اگر خودروی شخصی ندارید در اردبیل، تاکسی‌ها هم تا روستای سوها شما را می‌رسانند.

دریاچه سوها، دریاچه بزرگی‌ست. یک طرفش را جنگل پوشانده و طرف دیگرش را تپه و مسیر پیاده روی به سمت آبشار لاتون هم از اینجا می‌گذرد. در کنار این تپه‌ها، اهالی روستا آلاچیق‌هایی ابتدایی را برپا کرده‌اند و آش دوغ و چای می‌فروشند.

آب دریاچه کدر و راکد است و قابل شنا کردن هم نیست. اگر خوش‌شانس باشید کره اسب‌هایی را می‌بینید که در دشت‌های اطراف دریاچه آزادانه دارند برای خودشان می‌چرند و اگر تا اوایل تیرماه به دریاچه سوها بروید، مه مدام روی دریاچه را می‌پوشاند و کنار می‌رود و این خودش خیلی قشنگ است.

در اطراف دریاچه می‌شود چادر زد، اما باید مواظب حیوان‌های منطقه مثل گراز هم بود.

بیشتر بخوانید: زیباترین جاهای دیدنی اردبیل (۱)

مسیر آبشار لاتون

مسیر سوها به لاتون

برای رسیدن به این آبشار باید سه روز در راه بود و از بین جنگل گذشت، بنابراین کار هرکسی نیست و نیاز به راهنمای محلی دارد.  بسته به توان خودتان دارد که چند روزه به آبشار برسید، ولی روز اول مسیر سربالایی‌ست و روز دوم و سوم سرازیری شروع می‌شود.

بعد از گذشتن از جنگل به دامنه قله اسپیناس می‌رسید، دامنه این کوه بلندترین نقطه تالش است و ییلاقات تالش هم در مسیرتان قرار دارند. می‌توانید شب را همینجا بمانید و صبح به راه بیفتید. بعد از ۸ ساعت پیاده روی دوباره جنگل شروع می‌شود و جنگل را که پشت سر بگذارید به آبشار لاتون می‌رسید.

آبشار لاتون

آبشار لاتون

آبشار لاتون در انتهای غربی استان گیلان، در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی آستارا به سمت اردبیل، کنار کوه اسپیناس، شهر لَوَندِویل، روستای کوته کومه واقع شده است.

فاصله آبشار تا روستای کوته کومه ۶۰ کیلومتر است و نیاز به پیاده روی ۴ساعته دارد. ارتفاع آبشار لاتون ۱۰۵ متر است و برای همین شما با آبشاری معمولی که قطر آبش اندازه شیرآب است، طرف نیستید.

جاذبه های نزدیک دریاچه

دریاچه سوها، در ۱۰ کیلومتری نمین قرار گرفته، شهر کوچکی به جنگل فندقلویش معروف است، بهارها گل‌های بابونه این منطقه را فرش می‌کند، البته که در کنار خود دریاچه و در بهار و تابستان هم این گل‌ها را می‌شود دید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره سبلان، قله مقدس ایران

کجا اقامت کنیم؟

جز کمپ کردن در کنار دریاچه، هتل های اردبیل می‌توانند انتخابتان باشند. در اینجا لیست هتل‌ های اردبیل همراه قیمت آمده‌اند.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

هرآنچه درباره بازار اردبیل و مراکز خرید این شهر باید بدانید

هرآنچه درباره بازار اردبیل و مراکز خرید این شهر باید بدانید

۲۲ تیر ۱۳۹۸
جنگل فندقلو

جنگل فندقلو، جنگلی با گل‌های بابونه

۱۳ آذر ۱۳۹۷

۳ نظر

 • پاسخ محمد ۴ تیر ۱۳۹۸ از ۱۷:۵۵

  گردنه حیران در ۲۰کیلومتری استارا و در استان گیلان قرار دارد

  • پاسخ علی ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ از ۰۸:۱۳

   حیران در ۴۵ کیلومتری آستارا و ۵ کیلومتری نمین واقع شده است حالا به کدوم نزدیک تره؟؟؟

 • پاسخ فرامرز ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ از ۰۴:۰۹

  گردنه حیران در شرق استان اردبیل قرار دارد و بخشی از استان اردبیل است. مردم روستاهای گردنه حیران همگی به زبان تورکی صحبت می کنند و برای انجام کارهای خود به شهرهای اردبیل و نمین مراجعت می کنند.

 • ارسال پاسخ

  کد امنیتی *

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد