زیبایی‌های تمام نشدنی آبشار اخلمد

تاریخ انتشار : 4 آبان 1395 - تاریخ بروز رسانی : ۱۴ فروردین ۱۴۰۱
زیبایی‌های تمام نشدنی آبشار اخلمد

هتل‌های مشهد در کمتر وقتی از سال خالی از مسافر است. خیابان‌هایش همیشه شلوغ است و تعداد مسافرانش در فصل‌هایی از سال مثل نوروز از مرز ۱۲ میلیون هم می‌گذرد. هرچند که حرم امام رضا (ع) اولین جاذبه شهر است، اما مشهد به غیر از حرم و جاذبه‌های داخل شهر مثل موزه آستان قدس رضوی، پارک ملت، باغ وحش وکیل آباد و جنگل‌های شاندیز، در اطرافش جاذبه‌های دیگری هم دارد که می‌شود یک روز برای تنوع و دور شدن از هیاهوی شهر سری به آنها زد. پیشنهاد ما: آبشار اخلمد.

چطور به آبشار اخمد برویم؟

آبشار اخلمد در امتداد جاده مشهد- قوچان، ۷۵ کیلومتری مشهد و در ۱۷ کیلومتری شهر چناران قرار گرفته. به درختان سر به فلک کشیده و باغ‌های گیلاس و سیب و گلابی‌اش معروف است. و مشهدی‌ها می‌گویند آب و هوای ییلاقی‌اش مرده را هم زنده می‌کند. می‌شود یک روز صبح به جاده زد و دو ساعت بعد در کنار آبشاری بود که زیبایی‌اش تمامی ندارد.

۵ کیلومتر از شهر چناران که خود شهری تاریخی است و مسجد جامع آن جزو بناهای دیدنی است، می‌گذرید و بعد از پلیس راه، دور برگردان را دور می‌زنید. و کمی بعد تابلوی اخلمد را جلویتان می‌بینید. بعد از گذشتن از کوه، ابتدا به بند و بعد از گذشتن از باغ‌های میوه روستا و مغازه‌هایی که پر از لواشک‌های محلی روستا هستند، و طی ۳ کیلومتر، به رودخانه و آبشارهای چندپاره اخلمد می‌رسید.

unnamed-3

چرا آبشار اخلمد را ببینیم؟

در منابع آمده که اخلمد به معنی آبادی‌ست و قدمتی چندهزار ساله دارد. بند آن به همت بایسنغر میرزای تیموری، فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده. و در حمله اعراب به خراسان مردم به این دره پناه می‌بردند و حالا برای دور شدن از شلوغی شهر آن را انتخاب می‌کنند. البته که جنگل‌های شاندیز هم برای خلوت کردن مناسب است. ولی اخلمد دنج‌تر است و خود روستا و کوچه پس کوچه‌هایش هم جان می‌دهد برای پیاده‌روی. جایی که فقط صدای آب و پرندگان شنیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: اطراف مشهد کجا را ببینیم؟

اطراف اخلمد را کوه‌های بینالود محصور کرده. و در‌ه‌اش پر از گل‌های رنگارنگ است که در بهار و تابستان بیشتر خودنمایی می‌کنند، هرچند در پاییز و زمستان هم که بارندگی زیاد است، اخلمد زیبایی‌های خاص خودش را دارد. درختانش مثل مداد رنگی می‌شوند، رودخانه‌اش پرآب‌تر است و دیواره‌هایش جان می‌دهند برای کوهنوردی و سنگ‌نوردی، به شرطی که آدم با تجهیزات کامل برود. اگر بخواهید از اخلمد بیشتر بدانید باید بگوییم که رودخانه اخلمد در ۲ کیلومتری جنوب غربی روستا، ۱۵ کیلومتر جریان دارد و به صورت آبشاری با ارتفاع ۲۳ متری ظاهر می‌شود و صدای آرام‌اش ناگهان به غرشی مهیج تبدیل می‌شود.

اخلمد، جدا از این آبشار، سه آبشار دیگر در ارتفاع‌های مختلف دارد. که اطرافش را خزه و درختانی مثل بلوط و درختان خودرو پوشانده. آبشار دوم اخلمد با ارتفاع ۴۵ متری در یک کیلومتری آبشار اول قرار گرفته. و آبشار سوم و چهارم در بالای آنهاست. جدا از خود آبشار، غار اخلمد هم با طول ۱۷ و نیم متر زیبایی‌ها را دوچندان کرده است.

تخت برای نشستن و منقل برای درست کردن غذای محبوب ایرانی‌ها یعنی کباب فراهم است. و شب را هم می‌شود یا به مشهد بازگشت. یا در اطراف رودخانه چادر زد. و یا در یکی از خانه‌های روستایی ماند و صبح در جایی شبیه به بهشت از خواب بیدار شد.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به مشهد؛ از زیارت تا سیاحت

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

تفریحگاه طرقبه

چالیدره کجاست؟ امکانات رفاهی و تفریحی چالیدره

23 اسفند 1402
فصل مناسب برای بازدید از موزه نادری چه زمانی است؟

فصل مناسب برای بازدید از موزه نادری چه زمانی است؟

16 بهمن 1402

۱ نظر

 • پاسخ mehdi ۲ فروردین ۱۳۹۷ از ۰۸:۴۵

  کارتون واقعا عالیه ??

 • ارسال پاسخ

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد