۱۱ مکان جذاب برای سفر یک روزه اطراف تهران در بهار

تاریخ انتشار : 27 فروردین 1398 - تاریخ بروز رسانی : ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
۱۱ مکان جذاب برای سفر یک روزه اطراف تهران در بهار

گاهی دلمان نمی‎‌خواهد سفرمان طولانی باشد. می‌خواهیم یک روز از این شهر شلوغ برویم و بگردیم و آب‌وهوایی عوض کنیم. به همین خاطر هم به‌دنبال مکان و طبیعت برای سفر یک روزه اطراف تهران در بهار می‌گردیم. اگر دوست دارید برای آخر هفته برنامه‌ای کوتاه اما لذت‌بخش بچینید، خواندن این لیست پیشنهادی اسنپ‌تریپ را از دست ندهید!

دریاچه عروس؛ رودبار

رودبار برای خیلی از ما با زیتون‌فروشی‌هایش معنا پیدا می‌کند. ولی در رودبار روستاها و جاهایی‌ هست که وقتی با آنها آشنا می‌شویم از زیباییشان انگشت حیرت به دهان می‌گیریم و یکی از این جاها دریاچه عروس در روستای حلیمه جان است.

دریاچه تا پیش از این همنام روستا بوده، ولی با گذشت زمان اسمش به عروس تغییر کرده است و برخی علتش را تغییر رنگ آب آن می‌دانند. جلبک‌ها موقع صبح سطح دریاچه را می‌پوشانند و دریاچه به رنگ جنگل سبز می‌شود. و موقع وزش باد جلبک‌ها از سطح دریاچه کنار می‌روند و دریاچه به رنگ آبی آسمان درمی‌آید. دورتا دور دریاچه را جنگل فراگرفته و خود حلیمه جان هم تماشایی‌ست.

دریاچه عروس حلیمه جان
دریاچه عروس

مسیر دسترسی دریاچه عروس: از تهران تا این دریاچه ۳ ساعت و نیم راه است. بهترین راه دسترسی به روستای حلیمه جان، آزاده راه تهران-قزوین است. آزاد راه را به سمت منجیل و رودبار طی می‌کنیم تا به توتکابن برسیم و بعد از آن تابلوی روستای حلیمه جان را می‌بینیم. باید وارد خروجی روستای حلمیه جان بشویم و از روستا تا دریاچه عروس کمی پیاده‌روی کنیم.

تنگه واشی؛ فیروزکوه

برای تجربه رودخانه‌نوردی در فصل‌های گرم سال، باید راهی تنگه واشی شد. در همان ابتدای کار باید در آب خنک قدم بزنید و در همین حین از صخره‌ها و کتیبه‌های قدیمی قاجاری در اطرافتان هم می‌توانید دیدن کنید. لذت این رودخانه‌نوردی بعد از اینکه به دشت ساواشی می‌رسید، دوچندان می‌شود. اگر خواستید راه را بیشتر ادامه دهید، مسیر دومین تنگه، تنگه سا، را می‌توانید ادامه دهید. در آخرش هم آبشاری دیدنی منتظر شماست.

تنگه واشی فیروزکوه
تنگه واشی

مسیر دسترسی تنگه واشی: از تهران باید مسیر جاده فیروزکوه را پیش بگیریم. پس از سه ساعت رانندگی و وارد شدن به جاده تنگه واشی، به روستای جلیزجند می‌رسیم که همان مقصد ماست.

آبشار درازکش؛ بابل

اگر مسیر را به سمت پندپی شرقی برویم، از وسط جنگل می‌گذریم و به آبشار درازکش می‌رسیم که هنوز بکر و دست نخورده است. آبشار درازکش در فصل بهار به پرآب‌ترین حالت خودش درمی‌آید. آب آبشار اول به حوضچه می‌ریزد و بعد به سمت شمال ادامه مسیر می‌دهد.

آبشار درازکش بابل
آبشار درازکش

مسیر دسترسی آبشار درازکش: برای رسیدن به این منطقه باید از بابل به سمت بند پی شرقی حدود ۲۵ کیلومتر برویم. و بعد از رسیدن به گلوگاه مرکز بند پی شرقی، از سمت چپ خیابان و از طریق پل به سمت منطقه فیروزجاه یا جاده موسوم به شیخ موسی حدود ۶-۷ کیلومتری را طی کنیم.

بعد از رسیدن به روستا و گذشتن از مسیر جنگلی و طی مسافتی حدود ۲ کیلومتر، به یک دو راهی می‌رسیم که راهش مستقیم و شیب‌دار است و به سمت گلوگاه می‌رود. راه سمت راست که شیبی به سمت پایین دارد سمت آبشار می‌رود. بعد از حدود ۵۰ متر به تابلویی که نشانگر آبشار است می‌رسیم.

جنگل الیمستان؛ آمل

در بین گزینه‌های سفر یک روزه در بهار، باید از جنگل و جنگل‌نوردی هم یادی کرد. جنگل الیمستان در بهار و تابستان هوایی دلچسب و در پاییز، هزار رنگ را پیش چشمانتان می‌گذارد. در این جنگل گیاهی خوراکی به اسم الیما رشد می‌کند که در اردیبهشت سبز می‌شود.

جنگل الیمستان آمل
جنگل الیمستان

مسیر دسترسی جنگل الیمستان: از تهران حدود ۱۴۰ کیلومتر تا جنگل فاصله است و باید از جاده هراز به آنجا برویم. پس از دیدن تابلوی فرعی امامزاده، باید راه را به سمت راست ادامه دهیم. در انتهای این جاده پر پیچ و خم، به الیمستان می‌رسیم.

بیشتر بخوانید: ۴ پیشنهاد برای جنگل نوردی در بهار

ییلاق سلانسر؛ رودبار

سرتاسر گیلان و رودبار را ییلاق‌های سرسبز و تماشایی در برگرفته. یکی از این ییلاق‌ها، ییلاق سلانسر است. این ییلاق در ارتفاع قرار گرفته و برای همین در بهار و تابستان خنک‌تر از جاهای دیگر است و یکی از مناسب‌ترین جاها برای سفر یک روزه اطراف تهران در بهار. دشت‌های سرسبز و پرگل و طبیعت مه‌گرفته‌ای که در دیگر ییلاق‌های این منطقه می‌بینیم در این ییلاق هم به چشم می‌خورد.

ییلاق سلانسر رودبار
ییلاق سلانسر

مسیر دسترسی ییلاق سلانسر: برای رسیدن به این ییلاق باید از جاده قزوین – رشت به سمت رودبار و بعد رستم‌آباد برویم. بعد از خیابان امیرالمؤمنین در سمت غربی بلوار اصلی شهر، به سمت این ییلاق حرکت کنیم. کمی بالاتر در پیچی از جاده، نمای رستم‌آباد و جلگه‌ رود سپیدرود و کوه درفک نمایان می‌شود. در مسیر مراتع سرسبز و گله‌های گوسفند، گندم‌زار‌ها و کوه‌های سرسبز ما را به وجد خواهد آورد. بعد از چند دقیقه از جاده آسفالته وارد جاده خاکی می‌شویم.

ییلاق سی‌دشت؛ رودبار

اگر نزدیک به همین منطقه بخواهیم به ییلاق دیگری برویم، ییلاق سی‌دشت، یکی از روستاهای توتکابن است. سی‌دشت، جایی‌ست که تا چشم کار می‌کند دشت سرسبز دارد. هوای تازه و سکوتی که فقط صدای گاو و زنگوله‌های گوسفند آن را برهم می‌زند. در همین منطقه توتکابن، جنگل نورچشمه و غار دیورش از دیگر جاهای خیلی دیدنی‌ست.

ییلاق سی دشت رودبار
ییلاق سی‌دشت

مسیر دسترسی ییلاق سی‌دشت: سی‌دشت ۳۰ کیلومتر با رودبار فاصله دارد و باید به سمت رستم‌آباد برویم. بعد از بالا رفتن از ارتفاعات روستا، به توتکابن و سی دشت می‌رسیم.

دشت لار؛ دماوند

بهار که می‌شود، زیبایی دشت لار هم با گل و گیاهان رنگارنگش به اوج می‌رسد. گل‌های قرمز و زرد و بنفش با سرسبزی دشت ترکیب شده و چشم‌اندازی رویایی به‌وجود می‌آورد. دشت لار در دامنه و کوهپایه‌ی دماوند قرار گرفته. دو دریاچه سد لار و دیوآسیاب و رودخانه هم در این دشت قرار دارند. فصل بهار و مخصوصا از اردیبهشت تا خرداد، خیلی‌ها به‌خاطر گل‌های دشت راهی اینجا می‌شوند.

دشت لار دماوند
دشت لار

مسیر دسترسی دشت لار: از تهران باید وارد جاده دماوند شویم و راه را در جاده آبعلی ادامه دهیم. بعد از آم باید به سمت آمل رانندگی کنیم تا به سه‌راهی پلور برسیم. تنها تا محیط‌بانی دلیچای می‌توانیم با خودرو برویم که همان ورودی شرقی پارک یا دشت لار است.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل سفر به تهران و تهران‌گردی

پلنگ دره؛ شیرگاه

اگر دلمان جایی برای سفر یک روزه اطراف تهران در بهار و تابستان بخواهد، و هم بخواهیم کمی آب‌تنی کنیم، پلنگ دره می‌تواند انتخاب‌مان باشد. پلنگ دره رودخانه و آبشاری‌ست که در جنگل‌های شیرگاه در استان مازندران قرار گرفته. شیرگاه، یکی از شهرهای سوادکوه است که با تهران سه ساعت فاصله دارد. این منطقه جان می‌دهد برای آب تنی در رودخانه و پیاده‌روی در جنگل.

پلنگ دره شیرگاه
پلنگ دره

مسیر دسترسی پلنگ دره: جاده‌ فیروزکوه را تا شیرگاه باید ادامه دهیم. چند کیلومتر بعد از ورودی شیرگاه و بعد از یک پل آهنی از جاده‌ اصلی خارج می‌شویم. در ادامه از تابلوی سرمحیط‌بانی شیرگاه و از روستای نفار می‌گذریم. مسیر از اینجا خاکی می‌شود و به‌خصوص اگر نم بارانی هم زده باشد، احتمال گیر کردن ماشین وجود دارد. با فرض این‌که جاده خشک است و ماشین هم برای این مسیر مناسب است، ۱۳ کیلومتر دیگر رانندگی کنیم. حدود یک ساعت طول می‌کشد تا به اول مسیر پیاده‌روی برسیم. ماشین را باید پارک کنیم و بقیه‌ مسیر را از دل جنگل برویم. رودخانه را دنبال کنیم تا به آبشار و حوضچه‌اش برسیم.

دریاچه ویستان بره سر؛ رودبار

در جایی نزدیک داماش، دریاچه ویستان بره سر در دل جنگل قرار دارد. البته دیدن این دریاچه به این آسانی‌ها هم نیست، قسمتی از مسیر سنگلاخی‌ست و چون تابلوی راهنما ندارد باید از محلی‌ها آدرس بپرسیم. تپه‌های سرسبز اطراف دریاچه ویستان بره سر و مزارع، تصویری مثل تابلوهای نقاشی را پیش چشممان به وجود می‌آورند.

دریاچه ویستان بره سر رودبار
دریاچه ویستان بره سر

مسیر دسترسی دریاچه بره سر: از تهران تا اینجا تقریبا چهار ساعت و نیم راه داریم. مسیر رسیدن به این مقصد تماشایی، اتوبان قزوین – رشت است. بعد از رسیدن به لوشان، مسیرمان را باید تغییر دهیم و تابلوی داماش را دنبال کنیم. از لوشان تا جیرنده ۴۲ کیلومتر و تا روستای داماش ۴۰ کیلومتر است. از داماش تا بره سر، ۸ کیلومتر راه است. درست وقتی به اول بره‌سر رسیدیم باید به سمت چپ بپیچیم. با پشت سر گذاشتن جاده‌ فرعی به طول ۲ کیلومتر در کنار دریاچه هستیم. البته به همین سادگی هم نیست. این جاده فرعی شیب تندی دارد و سنگلاخی‌ست.

فیلبند؛ بابل

اقیانوس ابر یعنی فیلبند! این روستای کوهستانی برای سفر در بهار و تابستان از ایده‌آل‌ترین گزینه‌هاست. در کوهستان سبز فیلبند و ابری با آب و هوای خنک می‌توان قدم زد و شاهد بارش باران و تماشای رنگین کمان بعد از باران بود.

فیلبند بابل
فیلبند

مسیر دسترسی فیلبند: از تهران به جاده هراز باید برویم و ۱۰۰ کیلومتر رانندگی کنیم. پس از آن باید راه را در جاده فرعی کوهستانی فیلبند ادامه دهیم.

شهرستانک؛ کرج

شهرستانک یکی از بهترین گزینه‌هاست برای سفر یک روزه اطراف تهران در بهار و تابستان. اینجا را به‌خاطر جاده کوهستانی، دره سرسبز، باغ‌های میوه، کوچه باغ و رودخانه‌اش انتخاب می‌کنند. البته پاییز شهرستانک هم بسیار معروف است.

شهرستانک در کرج
شهرستانک

مسیر دسترسی شهرستانک: از تهران ۵۵ کیلومتر و از کرج حدود ۸۰ کیلومتر تا روستای شهرستانک راه دارید. از تهران باید مسیر آزادراه تهران – شمال و از کرج باید جاده چالوس را در پیش بگیریم.

بیشتر بخوانید: بهترین شهرها برای سفر در بهار

دریاچه ویستان بره سر، دشت لار، فیلبند، تنگه واشی و شهرستانک برای سفر یک روزه نزدیک تهران مناسبند.

پلنگ دره، جنگل الیمستان، ییلاق سلانسر، آبشار درازکش و ییلاق سی‌دشت برای سفر بهاری نزدیک تهران گزینه‌های ایده‌آلی هستند.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

2 اردیبهشت 1403
بازار تهران

8 بهمن 1402

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد