نماد ماهی در سفره هفت سین چیست؟

تاریخ انتشار : 18 اسفند 1395 - تاریخ بروز رسانی : ۱ دی ۱۴۰۰
نماد ماهی در سفره هفت سین

درست است که ماهی قرمز، از اجزای اصلی سفره هفت سین نیست، ولی از قدیم الایام مهمان سفره هفت سین بوده. تنگ ماهی قرمز جزو جذابیت‌های نوروز به خصوص برای کوچک‌ترهاست. و به عقیده خیلی‌ها هم بدون ماهی قرمز، نوروز و سفره هفت سین آن صفای باید و شایدی را ندارد. حال چرا حضور ماهی قرمز بر سر سفره هفت سین برای خیلی ها مهم است؟ و ماهی در سفره هفت سین نماد چیست؟ با اسنپ تریپ، سرویس رزرو هتل همراه باشید.

نماد ماهی در سفره هفت سین

ماهی شب عید

مجسمه‌های ماهی قرمز به جای مانده از دوره هخامنشیان نشان از حضور دیرینه ماهی قرمز دارد. آنطور که می‌گویند گونه‌هایی از این ماهی‌ها حتی از ایران به چین فرستاده می‌شدند. البته سکه روی دیگری هم دارد. مثلا اینکه برخی دیگر با این استدلال که در تابلوهای نقاشان قاجار اثری از ماهی قرمز نیست. حضور ماهی قرمز بر سر سفره هفت سین را امری تازه می‌دانند.

در این میان آن‌هایی که برای ماهی قرمز تاریخچه‌ای طولانی قائلند می‌گویند: در گاه‌شماری شمسی، برجی است به نام برج حوت یا برج ماهی که سال‌ها در ایران رواج داشته. و ماهی قرمز نیز نشانه‌ای است از برج حوت که در آثار به جای مانده از دوره ساسانیان دیده می‌شود. ایرانیان هم در آن زمان ماهی قرمز را بر سر سفره هفت سین می‌گذاشتند تا سال از برج حوت به برح حمل تغییر کند. دلیل دیگر انتخاب ماهی قرمز نیز تحمل بیشتر این ماهی در مقابل شرایط نامساعد محیط، نگهداری آسان‌تر و رنگ جذاب آن در مقایسه با سایر ماهی‌ها بوده است.

فلسفه‌ای که به رنگ سرخ برمی‌گردد

به عقیده بسیاری جدا از قشنگ بودن ماهی قرمز و حال و هوای نوروزی‌ای که با خود می‌آورد، فلسفه حضور آن در سفره هفت سین به رنگ سرخش برمی‌گردد. رنگ سرخ ماهی به معنی مهر، پیروزی، شادی، سرزندگی و برکت است.

همان‌طور که در دیگر سنت‌های نوروزی نیز این رنگ سرخ را بسیار می‌توان دید. برای مثال روبان سرخ دور سبزه، لباس قرمز حاجی فیروز، سیب سرخ سر سفره هفت سین و سرخی آتش چهارشنبه سوری که به همان شادی و سرزندگی برمی‌گردد.

این نماد را در کشورهایی مثل تاجیکستان با وصل کردن پارچه قرمز بر سر در خانه‌ها یا جشن گل سرخ در بلخ افغانستان همزمان با نوروز نیز می‌شود دید. نشانه شادی و پیروزی و سرزندگی ماهی قرمز از آنجایی که مردم برخی از شهرستان ها از خرید آن در زمان تقارن نوروز با محرم خودداری می‌کنند و ماهی سیاه را جایگزین می‌کنند، شدت می‌گیرد.

درست است که حضور ماهی قرمز دو سه سالی است که با حواشی بسیاری مواجه شده. و دوستداران حیوانات با خرید و حضور آن بر سر سفره هفت سین مخالفند. ولی اهمیت ماهی قرمز برای بسیاری سفت و سخت‌تر از آن است که به همین آسانی حذف شود.

این عده معتقدند حذف سنت‌هایی چون خرید ماهی قرمز در نوروز به همین آسانی نیست. ریشه‌های عمیقی در فرهنگ دارد. و به جای آن باید راه‌های نگهداری درست و اصولی ماهی قرمز را به مردم یاد داد.

بیشتر بخوانید: شام شب یلدا در مناطق مختلف چیست؟

دسته:ایرانگردی

مطالب مرتبط :

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

2 اردیبهشت 1403
تفریحگاه طرقبه

چالیدره کجاست؟ امکانات رفاهی و تفریحی چالیدره

23 اسفند 1402

۱ نظر

 • پاسخ ttsh1386 ۲۲ مهر ۱۳۹۸ از ۱۸:۰۶

  به تره یکم از نمادش برای مردمان باستان بنویسید البطه در وبلاگ بعدی در کل ممنون از نوشتتون

 • ارسال پاسخ

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد