رسم شیرین چای

تاریخ انتشار : 27 تیر 1395 - تاریخ بروز رسانی : ۸ آذر ۱۴۰۰
رسم شیرین چای

قرار است اینجا درباره همه‌جور رسم و عادتی بنویسیم. رسم و عادت‌هایی که اگر به آنها آگاه باشیم بهتر سفر می‌کنیم و از سفر لذت بیشتری می‌بریم. از رسم چطور دست دادن و دیده‌بوسی، تا رسم غذا خوردن و ازدواج و مرگ و آیین‌های عجیب. برای شروع از چای می‌گوییم، این نوشیدنی محبوب تمام دوران‌ها.

چای آنقدر اصیل و پرقدرت است که حالا هر گیاه دیگری را هم که دم کنیم به آن چای می‌گوییم. مثلاً آلبالو را در آب جوش می‌خیسانیم و کمی بهش فرصت می‌دهیم و بهش می‌گوییم چای آلبالو.

مراکش

minttealamy_2592355k

هرکسی که به مراکش سفر کرده باشد خوب می‌داند چای نعنا در فرهنگ شمال آفریقا چقدر مهم است. مخلوطی از برگهای چای سبز و نعنا را دم و با شکر خیلی شیرینش می‌کنند و چای را از ارتفاع نسبتاً زیاد توی لیوان‌های خوش‌تراش می‌ریزند. وقتی میزبان به شما چای تعارف می‌کند نباید تعارفش را رد کنید. حتی اگر بی‌میل باشید و به اصطلاح آدم چایخوری نباشید. این نپذیرفتن را نشانه‌ی بی‌ادبی می‌دانند.

تبت

tibetbutteralamy_2592361k

ممکن است هیچ وقت به ذهن آدم نرسد که بشود از کره در چای استفاده کرد. اما در تبت مردم هیچ‌چیز را به اندازه چایی که با کره گاو وحشی مخلوط شده باشد دوست ندارند. چای در آنجا به همین مخلوط ختم نمی‌شود، چه چیز دیگری بهش اضافه می‌کنند؟ بله نمک! احتمالاً آنجا هم وضعیتی مثل اینجا دارد که همواره جنگی بین هواداران هلیم با شکر و هواداران هلیم با نمک درجریان است. این چای با چربی بالا نوشیدنی‌ای انرژی‌زاست که کمک می‌کند زندگی در سرمای سخت ارتفاعات هیمالیا را تاب بیاورید.

هنگ کنگ

milkteahongkongala_2592354k

در هنگ کنگ چایی می‌نوشند که اسم عجیبی دارد: شیرچای جوراب‌شلواری. مخلوطی از چای سیاه و شیر خشک یا شیر غلیظ شده. در واقع این اسم را رویش گذاشته‌اند چون کیسه‌‌ای که چای سیاه را داخل آن می‌ریزند و به عنوان فیلتر از آن استفاده می‌کنند به جوراب زنانه ساق‌بلند شباهت دارد.

تایوان

bubbleteagetty_2592349k

در تایوان چای “شیرچای مروارید” باب طبع همه نیست طی سی و پنج سالی که از ابداعش می‌گذرد خیلی محبوب شده. چای سرد را با میوه یا شیر مخلوط می‌کنند و یک قاشق از توپ‌های کوچکی از نشاسته‌ی جویدنی به آن می‌افزایند. این چای چنان در تایوان همه‌گیر شده که حتا آوازه‌اش به بریتانیا هم رسیده و بعضی مغازه‌ها در انگلیس آن را می‌فروشند.

ژاپن

japangetty_2592351k

سنت چای خوردن در ژاپن مفصل‌تر از بقیه جاهای دنیاست و مراسم مختلفی برای آن وجود دارد. هیچ سفری به ژاپن بدون تماشا یا شرکت در یک مراسم چای کامل نمی‌شود. مراسمی که ریشه در تاریخ و آئین ذن بودیسم دارد. چایی که غالباً در این مراسم استفاده می‌شود پودر چای سبز است که ماتچا نام دارد. مراسم چای مفصل معمولاً چهارساعت به طول می‌انجامد آنقدر که ممکن است وسطش خسته شوید و به خواب عمیقی فرو بروید، اینهمه انتظار برای یک فنجان چای.

بریتانیا

britishtea_2592384k

قبل از حکومت چارلز دوم بود که چای برای اولین‌بار راهش را از چین به بریتانیا باز کرد. در سال ۱۶۶۰ از قول ساموئل پپیز روزنامه‌نگار انگلیسی نقل شده که وقتی برای اولین‌بار چای چینی خورده چقدر بدش آمده اما امروز انگلیسی‌ها بیش از صدوبیست میلیون فنجان چای در روز مصرف می‌کنند.

جنوب ایالات متحده آمریکا

sweettealamy_2592357k

با آن تابستان‌های داغ تعجبی ندارد که مردم جنوب آمریکا نوشیدن چای داغ را از گذشته‌های دور کنار گذاشته باشند. حالا نوشیدنی محبوب آنها چایی است شیرین که با تکه‌های یخ خنک می‌شود و خیلی خوب از عهده رفع تشنگی در تابستان برمی‌آید.. به نظر می‌رسد این سنت از سال ۱۸۷۹ به این طرف به وجود آمده باشد.

هند

teaindiagetty_2592359k

خیلی‌ها فکر می‌کنند نوشیدن چای در انگلیس بیشتر از بقیه جاهای دنیا رایج است و آنها چای‌خورانی حرفه‌ای‌تر نسبت به بقیه هستند اما در هیچ کشوری به اندازه هند چای مصرف ندارد. در آنجا هم مثل ایران به این نوشیدنی چای می‌گویند و چای سیاه را با شیر و شکر مخلوط می‌کنند. دوره‌گردی که چای می‌فروشد یک شغل عادی در هند محسوب می‌شود.

چین

chinagetty_2592350k

آنطور که افسانه‌ها می‌گویند چای اولین‌بار ۲۷۳۷ سال قبل از میلاد در چین و به وسیله‌ی امپراطور شنونگ کشف شد. زمانی که یک برگ چای خشک در لیوان آب داغ او افتاد چای برای نخستین‌بار پا به جهان گذاشت و تبدیل به عزیزترین نوشیدنی در کل جهان شد. حالا چای به عنوان یکی از هفت ضرورت اصلی در کشور چین نام برده می‌شود و در این بین چای سبز در بین چینی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.

جنوب آسیا

masaalchaialamy_2592353k

نوشیدن چای معطر هندی همراه با ادویه ماسالا از دورانی شروع شد که این کشور مستعمر انگلیس بود و کم‌کم این علاقه به کشورهای اطراف هم کشیده شد. در حقیقت انگلیسی‌ها بودند که هندی‌ها را به نوشیدن چای تشویق کردند. یعنی چای از چین رفته به انگلستان و برگشته به هند، راهی دور و دراز. مردم جنوب آسیا این نوشیدنی را با آغوش باز پذیرفتند اما به دلخواه خود به آن شیر و ادویه اضافه کردند. حالا در کشورهای جنوب آسیا همه از خوردن این نوشیدنی آرامش‌بخش لذت می‌برند.

پاکستان

در پاکستان هم چای سیاه محبوب است و هم چای سبز. اما چشم‌نوازترین چای در این کشور یک نوشیدنی صورتی‌رنگ به اسم “نون چای” است، که تشکیل شده از شیر، پسته، بادام، ادیه‌جات و گیاهان ترش که در منطقه کشمیر می‌رویند.

روسیه

در روسیه مثل ایران خودمان سماور جزئی از رسم چای است. در سماور آب را می‌جوشانند و چای را در قوری روی سماور دم می‌کنند. نصف فنجان چای غلیظ و نصف دیگرش آب جوش می‌ریزند و چای آماده است. اینکه غلظتش چقدر باشد بستگی به ذائقه‌ی مصرف‌کننده دارد.

بیشتر بخوانید: ۴ نقطه از دنیا که مردن در آن ممنوع است

دسته:جهانگردی

مطالب مرتبط :

بدون ویزا به این کشور سفر کنید!

بدون ویزا به این کشور سفر کنید!

21 آذر 1400
۳ دلیل اصلی برای سفر به ترکیه در آذر ماه

۳ دلیل اصلی برای سفر به ترکیه در آذر ماه

26 آبان 1400

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد