معروف ترین جاهای دیدنی گرگان(۲)

۲۰ تیر ۱۳۹۶
معروف ترین جاهای دیدنی گرگان(۲)

یکی از قشنگ ترین شهرهای شمالی گرگان، مرکز استان گلستان است. گرگان، هرچند که دریا ندارد ولی جنگل‌های بکر و دست نخورده‌اش، هوای مطبوعش و مه ای که بلندی‌هایش را پوشانده، هر سال مسافران زیادی را راهی گرگان می‌کند. گرگان که هم به تهران، مشهد و زاهدان پرواز مستقیم دارد، جاهای دیدنی زیادی دارد، از جنگل نهارخوران که معروف ترین دیدنی گرگان است تا آبشارها و جنگل هایی در دل کوه ها که بکر مانده. در پست قبلی معروف ترین جاهای دیدنی گرگان را نوشتیم و در این پست ادامه آن را.

جنگل توسکستان

یکی از شگفت انگیزترین مناطق را میتوان در جنگل توسکستان دید. توسکستان در جنوب گرگان و فاصله ۲۰ کیلومتری آن قرار گرفته. ابتدای مسیر روستای دیدنی توسکستان است و جاده پرپیچ و خم آن را که بالا بروید به منطقه حیرت انگیز جهان نما می‌رسید، جایی که تا چشم کار میکند جنگل های سبز است و ابرهایی که شما را در خود غرق می‌کند. از توسکستان رودخانه پرآبی نیز میگذرد و اگر به دیدن آبشار و آب تنی هم علاقه داشته باشید، آبشار توسکستان، ۹ کیلومتر بعد از روستای توسکستان واقع شده. در اینجا باید گرمای هوا را فراموش کنید چون در این جنگل ها هوا حداقل ۱۵ درجه خنکتر از آن پایین است. لباس گرم و تجهیزات را از یاد نبرید.

منطقه حفاظت شده جهان نما

اگر دلتان میخواد پا در یکی از قشنگترین مناطق ایران بگذارید، منطقه حفاظت شده جهان نما را از دست ندهید. جهان نما در ۸۶ کیلومتری گرگان و جنوب شرقی شهرستان کردکوی واقع شده و بعد از پارک ملی گلستان، وسیع ترین منطقه حفاظت شده استان گلستان است. جدا از منظره حیرت انگیز جهان نما و دید وسیعی که از بالای آن میتوان به جنگل های پایین دست داشت، دلایل دیگری هم باعث می‌شود عزم سفر به جهان نما را جزم کنیم. جهان‌نما تنها منطقه ایران است که زیستگاه قابل سکونت برای ببر محسوب می‌شود. جنگل های جهان نما از نوع جنگل‌های هیرکانی است که از قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا به شمار می‌رود، جنگل هایی که ایران در تلاش است تا آنها را به عنوان میراث جهانی به ثبت برساند.

خلیج گرگان

خلیج گُرگان بزرگترین خلیج دریای خزر است که بر اثر پیشروی و گسترش شرقی رشته ساحلی شبه جزیره میانکاله در جنوب شرقی دریای خزر شکل گرفته. بد نیست بدانید برخی منابع می گویند این همان جزیره آب سکون است که محل مرگ سلطان محمد خوارزمشاهی است. خلیج گرگان نه تنها ماهیان باارزش غضروفی، ماهی سفید، ماهی کفال و .. دارد، سهم قابل توجهی از خاویار کشور را هم تامین می‌کند، اما همه اینها مربوط به چند سال گذشته بوده و حالا خطر آلودگی، صید بی رویه، دامداری و کشاورزی و افزایش وادرات فضولات صنعتی بر روی خلیج گرگان سایه افکنده است و تصویر مرغان دریایی این منطقه کم کم به تصویری دور و دورتر تبدیل می شود و اتفاقی که باعث شده بسیاری سرنوشتی مشابه دریاچه ارومیه را برای این خلیج پیش بینی کنند. کاربران فضای مجازی کمپین خلیج گرگانم، نجاتم دهید را برای نجات خلیج گرگان از خشکسالی راه انداخته‌اند.

کاخ موزه گرگان

یکی از جاهای دیدنی گرگان کاخ موزه گرگان یا کاخ سلطنتی گرگان است. کاخ موزه ای مربوط به دوره پهلوی اول. کاخ شهر گرگان یکی از ۱۲ کاخ خانواده پهلوی و محل اقامت آنها در منطقه بوده، خانواده سلطنتی شمال که می‌آمدند در این کاخ می‌ماندند و حالا همان کاخ که روزی راه رفتن در آن از محالات بود به کاخ موزه تبدیل شده. کاخ موزه گرگان دو بخش همکف و طبقه بالا دارد. در طبقه همکف ۳۰ تن از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره معاصر همراه با تندیس‌شان معرفی شده‌اند که به بخش مشاهیر مشهور است و در طبقه یک، ۱۰۰ تا از لوازم و اشیای دوره پهلوی و همچنین استراحتگاه خانواده پهلوی در معرض دید  قرار گرفته. کاخ موزه گلستان در پارک شهر، کتابخانه سابق واقع شده.

  آبشار رنگو

اگر در سفر به گرگان دلتان میخواد پا در جاهای بکر بگذارید، طبیعتی در دل جنگل، از خیر آبشار رنگو نگذرید. آبشار رنگو در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان واقع شده و از مسیر پارک جنگلی و روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است. ۲ کیلومتر که از روستای توشن عبور کردید و از بین درختان عمدتا تمشک گذشتید، رودخانه‌ای می‌بینید که از چشمه‌های زلال جنگل و ارتفاعات رنگو سرچشمه می‌گیرد. در ادامه مسیر رودخانه، دره‌ای به ارتفاع بیش از ۵۰ متر قرار دارد بعد از ۵ ساعت پیاده‌روی، در امتداد این دره و مسیر رودخانه، آبشار رنگو نمایان می‌شود. رفتن به آبشار رنگو نیاز به فردی آشنا به منطقه دارد و جزو پیاده روی های سنگین به شمار می‌آید.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

رامیان کجاست؟

رامیان کجاست؟

۲۳ مرداد ۱۳۹۶
لیست هتل های گرگان

لیست هتل های گرگان به همراه قیمت را اینجا ببینید

۱۹ خرداد ۱۳۹۷

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ