زمان گلاب‌گیری در کاشان چه تاریخی است؟

تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1396 - تاریخ بروز رسانی : ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
زمان گلابگیری در کاشان چه تاریخی است؟

نام کاشان با گلابش گره خورده است و تماشای مراسم گلاب‌گیری هرساله عده زیادی را به کاشان می‌کشاند. زمان گلاب‌گیری در کاشان از اواسط اردیبهشت شروع می‌شود و تا اواسط خردادماه (۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ خردادماه) ادامه دارد. بوی گل محمدی در شهر می‌پیچد و مستت می‌کند و همه اینها به لطف آمدن بهار است.

تاریخچه‌ی مراسم گلاب‌گیری

مراسم گلابگیری که امروز در کاشان لتان خوانده می‌شود سابقه ای دراز دارد. داستان از این قرار است: از صدها سال قبل (نقوش به جا مانده بر سفالینه های تپه سیلک، شعرها و سفرنامه ها وجود گل سرخ را در زمان‌های دور تصدیق می‌کند)، با شکفتن گل های سرخ محمدی، زن و مرد و بزرگ و کوچک صبح زود از خانه بیرون می‌زنند و مشغول چیدن گل می‌شوند.

آن‌هایی که مزرعه ندارند برای دیگران گل می‌چینند. و آنهایی هم که فاقد وسایل گلابگیری‌اند، گل‌هایشان را به دیگران می‌فروشند. گلابگیرها قسمتی از خانه‌شان را به انبار کردن گلاب اختصاص می‌دهند. و آنچه باعث می‌شود مراسم گلابگیری در شهرهایی مثل قمصر و نیاسر تماشاگران زیادی داشته باشد، شیوه سنتی گلابگیری است.

شیوه سنتی گلابگیری

گلاب گیری کاشان

به این شکل که وسایلی مثل دیگ، پارچ، قرابه، نی و شیشه در شیوه سنتی به کار می‌آید. در گلاب‌گیری به روش سنتی هر یک کیلو گلبرگ را با یک لیتر آب در دیگی مسی می‌ریزند و دیگ را روی هیزم می‌گذارند.

درپوش دیگ را می‌گذارند و با تعبیه واشر لاستیکی بین دیگ و درپوش از نشست بخارها جلوگیری می‌کنند. روی در دیگ سوراخی است که به لوله‌های استیل و آلومینیومی متصل است. و سر دیگر لوله، به ظرف مسی که پارچ است منتهی می‌شود. بخارهای به وجود آمده از تقطیر، بعد از رد شدن از این لوله در پارچ مسی‌ای که داخلش آب سرد وجود دارد، سرد و گلاب به دست می‌آید. گلابی که بعد از ۵ تا ۷ ساعت زحمت به دست آمده.

بیشتر بخوانید: سوغات کاشان را از کجا بخریم؟

زمان گلاب گیری در کاشان چه تاریخی است و در کدام شهرها برگزار می‌شود؟

از اواسط اردیبهشت تا دو سه هفته بعدش، مهمانان زیادی برای تماشای مراسم گلابگیری راهی کاشان می‌شوند.

قمصر: قمصر در ۳۰ کیلومتری جنوب کاشان قرار گرفته و هرچند که نام گلاب بیشتر با قمصر گره خورده ولی در سایر شهرهای کاشان مثل نیاسر و روستاهایی همچون ون، سده و وداقان نیز گلابگیری انجام می‌شود. به خصوص در وادقان و ون در ۵۰ کیلومتری شمال کاشان، جایی که باغ‌ های زیادی دارد و گلاب غلیظتری نیز به دست می‌آید.

نیاسر: نیاسر که به کهن باغشهر ایران معروف است، در ۳۰ کیلومتری غربی کاشان واقع شده و جدا از مراسم تماشایی گلابگیری،  آبشار نیاسر، بنای چهارطاقی روی تپه های غرب نیاسر و  آتشکده نیاسر از جمله جاهای دیدنی‌اش هستند. جایی که  مختص کاشان است  و نه هیج کجای دیگر دنیا.

برای دیدن هتل‌های کاشان و شهرهای دیگر می‌توانید به صفحه رزرو هتل بروید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به کاشان؛ شهر گلاب و خانه‌های تاریخی

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

همه چیز درباره گلاب گیری کاشان

همه چیز درباره گلاب گیری کاشان

30 فروردین 1401
راهنمای سفر به کاشان؛ شهر گلاب و خانه‌های تاریخی

راهنمای سفر به کاشان؛ شهر گلاب و خانه‌های تاریخی

11 اسفند 1400

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد