با غار قوری قلعه آشنا شوید

۱ مرداد ۱۳۹۷
غار قوری قلعه

همه‌ شهرها دیدنی‌های معروفی دارند که اسمشان را یکبار هم که شده شنیده‌ایم، اما جاهایی هم هستند که با اینکه محبوبند و ادمهای زیادی به دیدنشان میروند ولی اسمشان چندان بر سر زبانها نیست و غار قوری قلعه یا قوری قلا هم که یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه است، در این دسته قرار می‌گیرد. حالا این غار کجا قرار گرفته؟

غار قوری قلعه کجاست؟

محوطه داخلی غار قوری قلا

از کرمانشاه تا غار قوری قلا ۱۰۸ کیلومتر، نزدیک به دو ساعت راه است و در فاصله ۳۷ کیلومتری از پاوه قرار گرفته. به پاوه که رسیدید فقط ۵۰ دقیقه راه باقی مانده. البته غار به روانسر نزدیک‌تر است تا پاوه و با آن ۲۷ کیلومتر فاصله دارد.

اشکال داخل غار قوری قلعه

غار آبی قوری قلعه  ۶۵ میلیون ساله است و بعد از غار علیصدر بزرگترین غار آبی ایران به حساب می آید.  اسم عجیب غار به این دلیل است که قدیم‌ها قلعه‌ای شبیه به قوری در حدود یک کیلومتری این محل قرار داشته. روایت دیگری هم هست که می‌گوید در این‌جا دژ خیلی بزرگی ساخته شده بود. کردها به آن قلعه گورا قلا می‌گفتند. گورا یعنی بزرگ و قلا به‌معنی قلعه. بعدتر روستایی که آن‌جا ساخته شد و غاری که پیدا شد، همگی به قوری قلعه معروف شدند. این غار در دامنه‌ کوه شاهو قرار گرفته و جزو آثار میراث طبیعی ثبت‌شده است.

طول غار از ۱۲ کیلومتر بیشتر است و عمقش حدود سه هزار متر. دمای توی غار حدود ۷ تا ۱۱ درجه‌ است و رطوبتش بین ۴۰ تا ۶۰ درصد. پس خنک است.

این غار میلیون‌ها سال قدمت دارد ولی در سال  ۱۳۵۵ تازه یک گروه غار شناس انگلیسی و فرانسوی کشفش کردند. اگرچه بعضی‌ها می‌گویند محلی‌ها قبلا غار را پیدا کرده بودند.

چرا باید این غار را ببینیم؟

غار قوری قلا

 

گروه‌های غارشناسی در سال ۱۳۶۸ دوازده کیلومتر راه را در غار پیمودند و از آن نقشه‌برداری کردند. درون غار مسیرهای پیچ‌درپیچی وجود دارد.. اولین محوطه‌ وسیعی که در غار می‌بینید، اسمش تالار مریم است. دور تالار پر است از قندیل‌های خیلی زیبا که شکل‌های مختلفی دارند. یکی از قندیل‌ها ظاهری شبیه به حضرت مریم (ع) دارد و به همین دلیل اسمش مریم را بر تالار گذاشته‌اند.

در عمق هزار متری غار، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین حوضچه‌های آبی دنیا را می‌بینید. قندیل‌هایی شبیه به پرده در این قسمت وجود دارد که به هر کدام دست بزنید، صدای سازی را میدهد. اسم این تالار را بتهوون گذاشته‌اند.

به عمق هزار و ۵۰۰ متری که برسید، تالار عروس را می‌بینید. تالار عروس سنگ‌های کریستالی سفید و براق داد و جای پاها روی آن می‌ماند.

در عمق ۲۷۰۰ متری چند آبشار با ارتفاع ۱۰ تا ۱۴ متری می‌بینید که دیدنشان در آنجا حیرت انگیز است. در غار قوری قلا، تونلی ۲۲۰ متری هم وجود دارد که به تونل برزخ معروف است.

قندیل های غار قوری قلعه

باستان‌شناسان باور دارند این غار حدود ۱۲ تا ۵۰ هزار سال پیش محل زندگی شکارچیان بوده است.

بعد از دیدن این همه شگفتی از غار بیرون می‌آیید و وارد دره‌ای می‌شوید که غار در آن قرار گرفته. این دره چند چشمه‌ طبیعی دارد و درخت‌ها باعث شده‌اند سایه‌ای روی دره را فرا بگیرد. درخت‌هایی مثل بلوط، انجیر کوهی، آلبالوی کوهی و بادام وحشی. در اطراف غار حیوان‌هایی مثل خرگوش، بز و روباه هم زندگی می‌کنند که اگر شانس بیاورید یکی از آنها را می‌بینید. حالا که صحبت به این جا رسید، خوب است بگوییم خفاش موش‌گوشی که گونه‌ای نادر از خفاش‌هاست در غار لانه دارد.

در آن حوالی رستوران و سرویس بهداشتی هم وجود دارد.

 قیمت بلیط

قیمت بلیط این غار ۱۰ هزار تومان است.

جاذبه‌های نزدیک

بازارچه-جوانرود

در کنار جاده‌ ورودی غار، جاده‌ی باریکی دیده می‌شود که محلی‌ها آن‌ را بلدند. این جاده شما را به دل طبیعت می‌برد. اگر زمان کافی دارید، رفتن به اینجا را از دست ندهید در اینجا گل بابونه‌های زیادی وجود دارد.

در فاصله‌ ۳۰ دقیقه‌ای از غار قوری قلعه، به گور دخمه‌ روانسر می‌رسید. این دخمه‌ ورودی مستطیل‌شکلی داردکه کارشناسان می‌گویند اتاق داخلش گور دخمه بوده. نقش‌هایی روی دیوار آن دیده می‌شود که از گذشت زمان آسیب دیده‌اند.

اگر اهل خرید هستید، می‌توانید در فاصله‌‌ ۴۵ دقیقه‌ای به بازار مرزی جوانرود بروید. در این بازارچه غرفه‌های زیادی وجود دارد که لباس و خوراکی و وسایل برقی به قیمت مناسب می‌فروشند.

بهترین فصل سفر

نوروز این غار آهکی میزبان گردشگران زیادی‌ست. بهار که شروع بشود تا آخر تابستان زمان مناسبی است که برنامه‌ سفر به غار قوری قلعه کرمانشاه را بچینید.

کجا اقامت کنیم؟

هتل ارم پاوه

می‌توانید شب را در هتلی در پاوه بمانید یا به کرمانشاه برگردید. هتل ارم پاوه، معمولی‌ست و امکانات و قیمت متوسطی دارد. برای یک شب اقامت در اتاق دو تخته ۱۶۶ هزار تومان می‌پردازید.

گزینه‌ بعدی این است که شب را در هتل ‌های کرمانشاه بگذرانید. خوشبختانه در کرمانشاه از هتل‌ ارزان تا ۵ ستاره پیدا می‌شود که قیمت رزرو آنها از ۷۰ هزار تومان شروع می‌شود.

بیشتر بخوانید: لیست هتل های کرمانشاه به همراه قیمت

مسیر دسترسی

از کرمانشاه به سمت پاوه حرکت کنید. سه راهی قزانچی- پاوه – کرمانشاه را به سمت پاوه ادامه بدهید. از شهر روانسر که بگذرید و تابلوها را دنبال کنید، به روستای قوری قلعه می‌رسید. غار در سمت راست جاده قرار گرفته. همه‌ مسیر آسفالت است و تابلوی راهنمایی و رانندگی دارد.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

طاق بستان

طاق بستان کجاست؟

۲۱ مهر ۱۳۹۷
بهترین رستوران های کرمانشاه

بهترین رستوران های کرمانشاه؛ پایتخت کباب دنده ایران

۳ مرداد ۱۳۹۶

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ