سفر چطور باعث شادی می شود؟

تاریخ انتشار : 23 اسفند 1396 - تاریخ بروز رسانی : ۲ آذر ۱۴۰۰
سفر چطور باعث شادی می شود؟

زمانی بود که سفر رفتن برای شاد شدن و روبه راه شدن چندان متداول نبود. بیشتر سفرها یا به قصد تحصیل بود یا دید و بازدید، یا درمان و کار. ولی هرچه زمان گذشت سفر به عنوان یکی از راه‌های موثر در شادی، بیشتر مورد توجه قرار گرفت و حتی به حوزه پزشکی و روانپزشکی نیز راه پیدا کرد. به طوری که امروز وقتی برای کسی از حال بدت می‌گویی، یکی از پیشنهادها این است: سفر برو. سفر رفتن برای بسیاری نجات‌دهنده است و پادزهری‌ست که می‌تواند دردها را التیام ببخشد. اما سفر چطور باعث شادی می‌شود؟ ما در اسنپ‌تریپ از تأثیرات سفر روی شادی نوشته‌ایم. 

آلن دوباتن، نویسنده کتاب هنر سیر و سفر می‌گوید: «آژانس‌های مسافرتی به جای اینکه از ما درباره جایی که می‌خواهیم برویم بپرسند باید این سوال را مطرح کنند که در زندگی‌ات چه چیزی را می‌خواهی تغییر بدهی؟» در سفر با تجربه و مشاهده سروکار داری، با لمس کردن چیزها، با دیدن جاها، با چشیدن مزه‌های جدید و هم صحبت شدن با آدم‌های تازه. و این تجربه‌ایست که نمی‌شود با خرید خانه و ماشین مقایسه‌اش کرد. سفر این فرصت را به ما می‌دهد که دیگر فقط غرق رویا نشویم. خودمان برویم و رویا را محقق کنیم. مثل وقتی که تعریف غذایی را شنیده‌ای و اولین قاشق را که می‌گذاری در دهانت همه چیز واقعی و ملموس می‌شود.

خوشی با دوام

عکاسی در سفر

می‌توانی پول سفر را خرج خرید چیزهای دیگری کنی، ساعت بخری یا گوشی موبایل جدید. ولی شادی‌ای که از خرید هرکدام از آنها دست می‌دهد به پای شادی سفر نمی‌رسد. نتایج تحقیقات اخیر محققان دانشگاه کرنل آمریکا نشان داده شادی‌ای که به دنبال خرید چیزهای روزمره‌ بدست می‌آوری شادی‌ای نسبی است. به سرعت در زندگیت تبدیل به چیزی عادی می‌شود و به زودی از آن خسته می‌شوی.

براساس نتایج تحقیقات دیگری که توسط جمعی از روانشناسان موسسه فناوری ماساچوست انجام شده، سفر به جایی سرسبز و خوش آب و هوا تا سال‌ها می‌تواند سلامت روحی را بهبود ببخشد. این محققان معتقدند وقتی سفر می‌روی به تجربه‌ای می‌رسی که از نوع کشفی تازه است. و اثرش به این زودی‌ها از زندگیت بیرون نمی‌رود و آن را با داشتن چیزهای کوچک نمی‌شود مقایسه‌ کرد. آنها معتقدند حتی اگر تجربه سفر بد و آنقدرها که باید لذت‌بخش نباشد، باز هم از مرور خاطراتش نتیجه‌ای بدست می‌آوری که روی ذهن و  فکرت تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: سفر کجا بریم؟

اعتماد به نفست را بالا می برد

سفر همه چیز است. مجموعه‌ای است از شادی، ترس، عشق، نفرت، تعجب و سردرگمی. و همه اینها شخصیتت را شکل می‌دهد. بر اساس مطالعات دانشگاه کنکورد که در سال ۲۰۱۴ روی ۱۲۰۰ نفر انجام شده، وقتی عزت نفس افراد مسن با ناراحتی، اضطراب و تنهایی کم می‌شود، کورتیزول هورمون استرس افزایش پیدا می‌کند که این موضوع می‌تواند عامل بیماری های قلبی- عروقی باشد. این درحالی است که وقتی سفر می‌کنی امکان مواجهه و گفت‌و‌گو با آدم‌های زیادی را پیدا می‌کنی. و همین تو را از تنهایی و انزوا بیرون می‌آورد، اعتماد به نفست را بالا می‌برد و استرس را کم می‌کند.

این محققان معتقدند سفر باعث می‌شود با دنیاهایی فراتر از ذهن محدود خودت مواجه شوی و بفهمی مردم در بقیه جاها چطور زندگی می‌کنند و مواجه با همه اینها تو را از تنهایی و  رویا بیرون می‌آورد و وقتی از دنیای خودت بیرون بیایی اعتماد به نفس قبول کردن چیزهای مختلف و غیرمنتظره را هم پیدا می‌کنی. آن زمان که در حال راندن در جاده‌ای هستی و اتفاق ناخواسته‌ای می‌افتد، باید برایش راه حلی پیدا کنی و این اعتماد انجام کارها را بالا می‌برد و از تو آدم منعطفی می‌سازد. جان اشتاین بک می‌گوید سفر مثل ازدواج است. بزرگ‌ترین اشتباه این است که فکر کنی همه چیز تحت کنترل توست.

همکلام شدن با آدم‌های جدید

میدان نقش جهان
در سفر شانس ملاقات و حرف زدن با آدم‌های جدید را داری. و همکلام شدن با هرکدام از آنها پر از تجربه‌ی تازه است. در سفر مرزهای کمتری برای ارتباط برقرار کردن با آدم‌ها به وجود می‌آید. ساختارهای زندگی روزمره تا حدی شکسته می‌شود. و راحت‌تر می‌توان با بقیه معاشرت کرد. تعاملات اجتماعی احساس بهتری به ما می‌دهد. اینکه دقایقی را کنار زنی محلی بایستی و با او گپ بزنی، ملاقات متفاوتی خواهد بود. می‌توانی به داستانش گوش کنی و از او بیاموزی.

گوستاو فلوبر می‌گوید سفر آدم‌ها را فروتن می‌کند چون در سفر شما پهناور بودن جهان را درک می‌کنید. سفر فقط سرگرم کننده و هیجان انگیز نیست. پرده‌ها کنار می‌رود و می‌فهمی دنیای دیگری هم غیر از دنیای تو وجود دارد.

بیشتر بخوانید: خصوصیات همسفر خوب چیست؟

فاصله از نگرانی‌ها

براساس مطالعه مشترک کمیته مطالعات بازنشستگی پیری و انجمن مسافرتی آمریکا، زنانی که حداقل دو بار در سال سفر می‌روند کمتر از آنهایی که هر شش سال یا بیشتر سفر می‌کنند، به حمله قلبی دچار می‌شوند. چون ذهن در سفر آرام‌تر است. همچنین مردانی که به طور سالانه سفر نمی‌روند در مقایسه با آنهایی که سفر می‌روند خطر مرگشان ۲۰ درصد بیشتر است و ۳۰ درصد نیز بیشتر به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند.

استرس کمتر

به غیر از مواردی که از پرواز جا می‌مانید، سفر استرس را کم می‌کند. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد سه روز بعد از سفر، احساس اضطراب کمتر می‌شود و آرام‌تر هستیم و این حالت تا هفته‌ها ادامه دارد. بیشتر مردم در سفر شادترند و کمتر نگران کار هستند. نتایج تحقیق محققان دانشگاه کرنل نشان می‌دهد حتی برنامه‌ریزی برای سفر نیز تاثیر مستقیمی روی شادی می‌گذارد.

پژوهشگران هلندی به تازگی درباره ارتباط بین شادی و سفر، تحقیق کرده‌اند. آنها سطح رضایت ۱۵۳۰ بزرگسال هلندی را مورد مطالعه قرار دادند که ۹۷۴ نفر آنها در طول مطالعه در تعطیلات بودند. این پژوهشگران متوجه شدند ماجراجویی خود باعث احساس شادی می‌شود و این حس شاد بودن، حتی در زمانی که خاطرات سفر را مرور می‌کنیم هم ادامه پیدا می‌کند. میریام هارری، سفرنامه‌نویس فرانسوی می گوید: «سفر کردن، فقط تماشا کردن و عکس گرفتن نیست. تغییراتی ایجاد می‌کند. با انسان می‌ماند و شیوه زندگی‌اش را تغییر می‌دهد».

انتخاب مقصد مناسب

و در آخر برای اینکه سفر خوبی داشته باشید مهم‌ترین کار انتخاب مقصدی است که با روحیه‌تان سازگار باشد. هیچ‌کدام از ما همه مقاصد گردشگری را نمی‌شناسیم، اما با جست‌وجویی ساده می‌توانیم جایی را انتخاب کنیم که روبه‌راهمان می‌کند. تا چند سال پیش حتی اگر می‌توانستید مقصد دلخواهتان را پیدا کنید، انتخاب و رزرو اقامتگاه کار ساده‌ای نبود، اما این روزها به لطف تکنولوژی می‌شود گزینه‌های مختلف را بررسی و مناسب‌ترین را انتخاب کرد.

اسنپ‌تریپ یکی از جامع‌ترین سامانه‌هایی است که به کمک آن می‌توانید به انواع هتل‌ها، اقامتگاه‌ها و پروازها دسترسی داشته باشید، مناسب‌ترین گزینه‌ را به‌طور آنلاین رزرو کنید، از انتخاب هوشمندانه‌تان لذت ببرید و تجربه خوشی از سفر بسازید.

بیشتر بخوانید: چطور مقصد بعدی سفر را انتخاب کنم؟

دسته:مهارتهای سفر

مطالب مرتبط :

واحد پول کشورهای مختلف و ارزش آن‌ها

واحد پول کشورهای مختلف و ارزش آن‌ها

13 آبان 1402
چگونه خرید سیم کارت در گرجستان را انجام دهیم؟

چگونه خرید سیم کارت در گرجستان را انجام دهیم؟

2 آبان 1402

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد