جاهای دیدنی کرمانشاه که حتما باید رفت

تاریخ انتشار : 3 تیر 1396 - تاریخ بروز رسانی : ۲۷ آذر ۱۴۰۰
جاهای دیدنی کرمانشاه

یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین شهرهای ایران کرمانشاه است. شهری که هجدهمین شهر بزرگ ایران محسوب می‌شود و یکی از پرجاذبه‌ترین‌ها. کرمانشاه ۴ هزار جاذبه تاریخی دارد و همین کافی است برای سفر به این استان غربی. در این نوشته به دلیل کثرت جاهای دیدنی کرمانشاه، مهمترین جاهای دیدنی این شهر را نوشته‌ایم، جاهایی که باید آنها را دید.

بیستون

بیستون کرمانشاه

وقتی اسم کرمانشاه می‌آید یاد چه چیزهایی می‌افتید؟ نان برنجی، طاق بستان، آش عباسعلی؟ بیستون؟ کرمانشاه خیلی‌ها را یاد کتیبه بیستون می‌اندازد. این کتیبه بزرگترین سنگ نبشته دنیاست و هیبتش وقتی روبه‌رویش می‌ایستید خیره‌تان می‌کند.

محوطه بیستون از جاهای دیدنی کرمانشاه، که تنها اثر ثبت شده از کرمانشاه در فهرست جهانی است، نقش برجسته‌ها و نقوش زیادی را در خود جای داده است.

از کوه بیستون که به معنای جایگاه خدایان است و سنگ‌نوشته‌ای به فرمان داریوش بر روی آن به سه خط میخی اکدی، عیلامی و پارسی باستان نوشته شده تا مجسمه هرکول که از شگفتی‌های این محوطه و البته مورد علاقه سارقان است. سر مجسمه هرکول دو بار تاکنون به سرقت رفته و سر فعلی کپی است.

از دیگر زیبایی‌های این مجموعه کاروانسرای شاه عباسی است که رو به کوه بیستون است، کاروانسرایی به سبک چهار ایوانی که ۳ هزار متر است و ساختش از دوره شاه عباس تا شاه سلیمان طول کشیده. این کاروانسرا چند سالی است که بازسازی و تبدیل به هتلی مجهز به نام لاله بیستون شده. 

کتیبه شیخ علی خان زنگنه، کاروانسرای ایلخانی و آثار دیگری، این مجموعه بی‌نظیر را کامل می‌کنند.

آدرس: بیستون در ۳۰ کیلومتری کرمانشاه واقع شده.

طاق بستان؛ مجموعه‌ای از سنگ‌نوشته‌ها

طاق بستان کرمانشاه

یکی از جاهایی که در سفر به کرمانشاه حتما باید دید، طاق بستان است. این مجموعه، مجموعه‌ای است بی‌نظیر از سنگ نوشته‌ها و سنگ نگاره‌ها.

این سنگ نگاره‌ها صحنه‌های شکار و نواختن چنگ و تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج‌گذاری شاهپور دوم و سوم را نشان می‌دهد. چشمه و کوه طاق بستان از مفرح‌ترین مکان‌ها برای یک روز است.

پارک کوهستان در ۱۰ کیلومتری شمال طاق بستان یکی دیگر از تفرجگاه‌های این منطقه است. هرچند طاق بستان که دارای دو طاق کوچک و بزرگ است، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، اما بوی کباب و دنده کبابی که در محوطه تاریخی طاق بستان پیچیده مانع از ثبت جهانی آن شده است.

«طاق بستان بوی کباب می‌دهد» و سازمان جهانی یونسکو معتقد است حریم بو در این اثر تاریخی رعایت نشده است.

آدرس: طاق بستان که در ۱۲ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده.

سراب صحنه

سراب صحنه کرمانشاه

اگر دلتان بخواهد در سفر به کرمانشاه یک روز را در جایی خوش آب و هوا و خوش و خرم سر کنید، پیشنهاد ما سراب صحنه است. چیزی حدود یک ساعت از کرمانشاه می‌رانید و بعدش می‌رسید به جایی با آبشارها، درختان سربه فلک کشیده و رودهای پرآب. سراب صحنه در شمال شهر صحنه قرار گرفته، جایی که به آن دربند می‌گویند.

در ابتدای دربند صحنه، دریاچه مصنوعی کوچکی وجود دارد که با قایق پدالی میتوانید، دوری در آن بزنید.

سراب صحنه از چهار چشمه اصلی سرچشمه می‌گیرد و آبشاری زیبا را به وجود می‌آورد که زمانی شاهان به کنارش می‌آمدند و وقت می‌گذرانند.  گوردخمه صحنه یا گوردخمه دربند در سمت راست رود دربند از دیگر دیدنی‌های این منطقه است.

آدرس: سراب صحنه با کرمانشاه ۵۵ کیلومتر فاصله دارد.

مسجد شافعی‌ها

مسجد شافعی های کرمانشاه

از دیدنی‌ترین و قشنگترین مساجد ایران، مسجد شافعی‌هاست. مسجد شافعی‌ها که به سبک مساجد ترکیه ساخته شده با گلدسته‌های بلندش شهر را زیباتر هم کرده است. مسجد شافعی‌ها در سال ۱۳۲۴ ساخته شد و از سال ۱۳۲۶ تاکنون است که اهل تسنن در این مسجد نماز می‌خوانند.

آدرس: این مسجد از یک سو به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار منتهی می‌شود.

تکیه معاون الملک

تکیه معاون الملک

دلتان می‌خواهد بخشی از تاریخ مصور ایران را روی کاشکاری‌ها ببینید؟ تکیه معاون الملک که امتیاز عمده‌اش در کاشیکاری آن است، یکی از زیباترین بناهای به جا مانده از دوره قاجار محسوب می‌شود.

از تکیه که در سال ۱۲۸۲ ساخته شده در ابتدا برای برگزاری آیین‌ها و مراسم مذهبی و رفع اختلافات قومی و عشایری استفاده می‌شد و بعدها به محل اجتماع مشروطه‌خواهان تبدیل شد، اما با افزوده شدن تکیه به آن، محلی شد برای برگزاری مراسم مذهبی.

کاشی‌های برجسته و نیمه برجسته با رنگ‌های صددرصد طبیعی که در این بنا به کار رفته در جهان بی‌همتاست. تصاویری که بر روی کاشی‌ها حک شده هم صحنه‌هایی از غزوات محمد، نبردهای علی، حوادث کربلا، تصاویر سلاطین باستانی ایران از جمله پادشاهان هخامنشی و تصاویری از تخت جمشید. کاشیکاری این تکیه که دو قسمت عباسیه و زینبیه دارد ۱۷ سال طول کشیده. این تکیه دارای موزه پوشاک و مردم‌شناسی هم هست.

آدرس: این تکیه در محله آبشوران قدیم و خیابان حداد عادل واقع شده.

تکیه بیگلربیگی

تکیه بیگلربیگی

تکیه بیگلربیگی را عبدالله خان ملقب به بیگلربیگی در دوره قاجار بنا نهاد، تکیه‌ای که  آیینه‌کاری‌اش یکی از بی‌نظیرترین تصاویر را در مقابلمان قرار می‌دهد،حیاطی باصفا با حوضی در وسط دارد و در سمت غربی حیاط، تالار  آیینه‌کاری‌ بزرگی است که به حسینیه معروف است. این تالار با تزئینات و کتیبه‌های متعدد مربوط به دوران سلطنت مظفرالدین شاه مزین شده. موزه خط و کتابت این تکیه از  دیدنی‌هایش است

آدرس: تیکه بیگلربیگی در خیابان مدرس و در محله قدیمی فیض‌آباد و کوچه بیگلری مقابل کوچه صارم الدوله واقع شده‌است.

باغ گل‌های کرمانشاه؛ دومین باغ گل ایران

باغ گل کرمانشاه

بعد از اصفهان، کرمانشاه دومین شهر دارای باغ گل است. باغ گل کرمانشاه در زمینی ۵ هکتاری با قابلیت کشت ۴ هزار گونه گیاهی و  باغ گل‌های ایرانی، ژاپنی، فرانسوی و ایتالیایی ساخته شده. برای کاشت اغلب گیاهان این باغ از بذر درجه یک هلندی استفاده شده. این باغ بزرگ و زیبا شامل نمایشگاه کاکتوس، برکه، آبراه، بخش گل‌های فصلی، درختچه‌ها و گونه‌های مختلف گل است که از کشورهای مختلف جمع‌آوری شده است.

آدرس: این باغ در کمربندی غربی کرمانشاه، روبروی بیمارستان سینا واقع شده.

اگر قصد سفر به کرمانشاه را دارید، بعد از جاهای دیدنی کرمانشاه حتما می‌خواهید بدانید که بهترین سوغات این شهر چیست، برای رسیدن به جواب این سوال این صفحه را ببینید و اگر به دنبال محل اقامت می‌گردید، به صفحه رزرو هتل بروید.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

فاصله مسیر تهران تا کرمانشاه، گنجینه تاریخ کهن ایران

فاصله مسیر تهران تا کرمانشاه، گنجینه تاریخ کهن ایران

16 اسفند 1401
هتل‌های کرمانشاه را برای اقامتی به‌یادماندنی بشناسید

هتل‌های کرمانشاه را برای اقامتی به‌یادماندنی بشناسید

31 فروردین 1401

۷ نظر

 • پاسخ ئوین ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ از ۰۹:۵۵

  سراب روانسر… بازارچه مرزی جوانرود غار قوری قلعه ..

 • پاسخ رویا ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ از ۰۸:۰۴

  خیلے عاللے بود❤

 • پاسخ مهدی ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ از ۱۰:۴۶

  سلام
  من متوجه نشدم منظورتون از هفدهمین شهر بزرگ چیه ولی احتمال میدم اشتباه تایپی باشه چون هفتمین شهر پر جمعیت ایرانه

 • پاسخ زانیار ۳ مرداد ۱۳۹۸ از ۱۴:۰۷

  عکس شما از بیستون زیبا نبود، بیستون بسیار زیباتر از آن است که شما گذاشته اید این اثر در میان آثار ثبت شده جهانی یونسکو قرار دارد، غار قوری قلعه، سراب روانسر، روستای پلنگان، شهر پاوه،‌گره بان هرسین، سراب نیلوفر(برای شنا کردن)، بلوار طاق بستان … جاهای دیدنی است. یکی از شگفتی هایی که من دیده ام این بود که در فصل زمستان،‌ در گردنه پاطاق،‌ یک طرف گردنه دو متر برف آمده بود و طرف دیگر گل و سبزه همانند هوای اردیبهشت ماه بود….

 • پاسخ الهه سرابی ۱ اسفند ۱۳۹۸ از ۱۰:۵۶

  اگر به کرمانشاه سفر کردین حتما از آبشار پیران وریجاب دیدن کنید.یکی از زیباترین طبیعت هایی ک توعمرم دیدم

 • پاسخ دکتر امینی ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ از ۱۱:۰۵

  کرمانشاه با یک میلیون نفر جمعیت پس از قم و قبل از ارومیه نهمین شهر پرجمعیت ایرانه

 • پاسخ داش علی ۱۳ تیر ۱۴۰۰ از ۰۵:۴۷

  کله پاچه کرمانشاه یادت نره.

 • ارسال پاسخ

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد