کدام مناطق در ایران دشت لاله واژگون دارند؟

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
کدام مناطق در ایران دشت لاله واژگون دارند؟

یکی از جاذبه های ایران در اردیبهشت دشت لاله های واژگون است که هرساله خیلی‌ها به عشق دیدنش به مناطق مختلف و به خصوص دامنه زاگرس سفر می‌کنند. دشت لاله‌ های واژگون که زیبایی خیره کننده ای دارد از اول اردیبهشت تا اواسط خردادماه می‌روید، گلی که به آن اشک مریم هم می‌گویند. اما در کدام مناطق می‌توان این مهمانان اردیبهشت را دید؟ ما در این پست درباره مناطقی که دشت لاله واژگون دارند، نوشته‌ایم.

دشت لاله های واژگون کوهرنگ

یکی از زیباترین و پرپشت ترین دشت های لاله واژگون را کوهرنگ دارد. آنقدر که وقتی به آن می‌رسید نمی‌گویید فقط همین؟ چون اینجا معروف ترین دشت لاله های واژگون ایران است.  این دشت در نزدیکی روستای بنواستکی و ۱۲ کیلومتری شهر چلگرد قرار دارد. راه هم چندان سخت نیست. از اصفهان وارد اتوبان ذوب آهن می‌شوید. فولاد شهر، زرین شهر و باغ بهادران در مسیرتان قرار گرفته. از گردنه رخ و تونلش که گذشتید، کوهرنگ پیش رویتان است. آبشار شیخ علیخان در ۹ کیلومتری همین روستا یعنی چلگرد واقع شده، جایی که می‌شود آشی هم در کنارش خورد. برای دیدن دشت لاله‌ها، در مسیر چشمه دیمه به یک سه راهی می‌رسید که راه سمت چپ شما را به روستای بنواستکی می‌رساند، جایی که دشت لاله‌های سرخ و زرد پیش رویتان است.

دشت لاله های واژگون گلستانکوه

در دامنه گلستانکوه خوانسار، یکی از پرگل‌ترین دشت‌های لاله واژگون قرار گرفته. این منطقه در ۱۵ کیلومتری جنوب خوانسار واقع شده و راه رفتن به آن به این صورت است: مسیر فریدونشهر را که شهری است در ۱۴۴ کیلومتری شهرکرد در پیش می‌گیرید. تابلوهای مسیر شما را به سمت خوانسار و گلستانکوه می‌رساند.

دشت لاله های واژگون سمیرم

یکی دیگر از مناطق رویش لاله‌های واژگون در اردیبهشت سمیرم است. لاله های واژگون را در همه جای سمیرم می‌شود، دید. مناطقی مثل حنا، وردشت، ونک ، پادنا، ولی سهل الوصل ترین‌شان مهرگرد است. جایی که پر از باغ‌های سیب است، سد دارد و می‌توان در سدش قایق سواری کرد یا آداب و رسوم ایل قشقایی را از نزدیک دید. برای رسیدن به مهرگرد، از اصفهان به سمت سمیرم  که ۱۶۶ کیلومتر با آن فاصله دارد، می‌رانید و ۲۵ کیلومتر مانده به سمیرم، به فرعی سمت راست می‌پیچید.

دشت لاله‌های واژگون فریدونشهر

دشت های لاله واژگون نزدیک سمیرم و فریدونشهر نیز یکی دیگر از جاهایی است که می‌توان با لاله های واژگون دیدار کرد.  دشت لاله‌های واژگون فریدونشهر در مسیر چشمه لنگان قرار گرفته ولی به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌ها رفتن به آن برای همه آسان نیست. ولی اگر دلتان خواست یکی از پرگل‌ترین دشت‌ها را ببینید، بعد از سه ساعت پیاده روی به منطقه پرگل چال قو می‌رسید. در مسیرتان به فریدونشهر از اصفهان حرکت کرده و در مسیر جاده آتشگاه، نجف آباد، تیران، داران و برف انبار پیش می‌روید تا به فریدونشهر برسید. فریدونشهر با اصفهان ۱۷۸ کیلومتر فاصله دارد.

دشت لاله های واژگون اردکان

اگر سفرتان را شیراز شروع کردید برای رسیدن به دشت، باید از جاده جدید یاسوج و یا جاده پیست اسکی که در امتداد پیست پولاد کف است، بگذرید. بعد از طی ۸۰ کیلومتر از شیراز به سمت شمال غرب به دوراهی اردکان به یاسوج و یا دوراهی اردکان به کمهر  می‌رسید. در اینجا باید در جاده جدید یاسوج برانید و ۴۰ کیلومتر مانده به یاسوج، به روستای های منطقه خفری می‌رسید جایی که محل رویش لاله های واژگون است.

تنگ آهن، دورود، الیگودرز از مناطق دیگری هستند که دشت لاله واژگون دارند فقط اینکه اگر هوس کندن این گل را کردید باید بدانید که عمر این گل بعد از جدا شدن از ریشه دو ساعت بیشتر نیست.

دسته:ایرانگردی

مطالب مرتبط :

بهترین مقصدهای ایران برای سفر پاییزی

بهترین مقصدهای ایران برای سفر پاییزی

۱۴ مهر ۱۴۰۰
سفرنامه‌هایی که باید خوانده شوند

سفرنامه‌هایی که باید خوانده شوند

۲۹ شهریور ۱۴۰۰

۳ نظر

 • پاسخ احسان ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ از ۰۲:۵۹

  در دهاقان هم لاله واژگون وجود دارد

 • پاسخ معین ۲۹ دی ۱۳۹۷ از ۱۳:۱۵

  یاسوج ۲۸ نمونه گل واژگون داره

 • پاسخ علی اصغبر براتی دارانی ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ از ۰۶:۳۵

  بی شک یکی از بکرترین دشت های لاله واژگون در روستای دره بید فریدن قرار دارد. این دشت در حدود ۱۰ کیلومتری لاله های واژگون خوانسار قرار دارد که به دلیل کمی صعب بودن مسیر ناشناخته و بکر باقی مانده است. برای دیدن لاله های واژگون دره بید می توانید از مسیر اصفهان-دامنه به طرف خوانسار و پس از ۵ کیلومتر به روستای دره بید برسید. برای اقامت نیز می توانید از هتل زاگرس خوانسار و یا هتل سیمرغ داران بهره ببرید.

 • ارسال پاسخ

  کد امنیتی *

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد