سفر به روستای یوش؛ زادگاه نیما

تاریخ انتشار : 26 مهر 1396 - تاریخ بروز رسانی : ۲۱ آذر ۱۳۹۶
روستای-یوش

شاید اگر نیمایی نبود، اسم روستای یوش کمتر به گوشمان آشنا بود. نیما یوشیج بعد از مرگش در شهر ری دفن شد، اما بعدها در سال ۷۲ پیکر این شاعر را به روستای زادگاهش منتقل کردند و همین باعث شد بسیاری برای رفتن بر سر مزار این شاعر بزرگ به یوش سفر کنند و با این روستای خوش‌منظره آشنا شوند. این روزها هدف از سفر به روستای یوش فقط رفتن به خانه نیما نیست. با ما همراه باشید و با جاهای دیدنی یوش آشنا شوید:

روستای یوش کجاست؟

روستای-یوش کجاست

یوش روستایی از توابع بلده، شهرستان نور در استان مازندران است. این روستا در دره‌ای زیبا بین کوه‌های البرز قرار دارد و به همین خاطر بهترین وقت سفر به این روستا پاییز و بهار است. فاصله یوش با شهر آمل حدود ۱۱۰ کیلومتر و با تهران حدود ۱۸۰ کیلومتر است. شغل بیشتر مردم یوش دامداری و باغداری‌ست و در سفرتان می‌توانید از مردم روستا لبنیات و سبزیجات تازه بخرید.

جاهای دیدنی روستای یوش:

خانه نیما یوشیج

خانه-نیما

خانه نیما یوشیج مهم‌ترین جاذبه گردشگری این روستاست. خانه نیما در دوران قاجار ساخته شده است و اجداد نیما در این خانه زندگی می‌کردند. این خانه به شیوه سنتی مناطق کوهستانی منطقه نور ساخته شده است. این خانه قدیمی حیاطی مرکزی و تعداد زیادی اتاق در اطراف حیاط دارد و با آجرکاری و گچ‌بری‌هایی زیبا تزئین شده است. داخل خانه هم به موزه‌ای تبدیل شده که در آن اشیای قدیمی و وسایل شخصی نیما نگهداری می‌شود. همچنین آرامگاه نیما، سیروس طاهباز، گردآورنده آثار نیما، و بهجت اسفندیاری، خواهر نیما، در حیاط این خانه قرار گرفته است.

آرامگاه کیاداوود

آتشکده-کیاداوود

بالای روستای یوش گورستانی قرار دارد و بالای تپه‌ای که به این گورستان مشرف است، بنای کوچکی دیده می‌شود. این بنا به آرامگاه کیاداوود معروف است. برخی معتقدند این بنا در زمان زرتشتیان آتشکده بوده. کیاداوود یکی از فرزندان حاکم منطقه بوده، روایت است سه فرزند دیگر این حاکم در سه گوشه دیگر یوش دفن شده‌اند، اما این روزها فقط مقبره کیاداوود باقی‌ مانده است. آرامگاه کیاداوود که با اسم آتشکده کیاداوود هم شناخته می‌شود، به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از دیگر جاهای دیدنی یوش می‌شود به حمام تاریخی یوش،‌ بنای جفت برار و مساجد این روستا اشاره کرد.

اوزرود

اوزرود

هر طرف یوش را که نگاه کنید از طبیعتی بی‌نظیر لذت می‌برید. قدم‌زدن در کوچه‌باغ‌های این روستا برای کسانی که همیشه در شهرهایی پر از ساختمان‌های بلند و اتوبان‌ها زندگی‌کرده‌اند تجربه‌ متفاوتی است، اما اگر می‌خواهید در سفرتان کمی‌ هم در طبیعتی بکر کنار چشمه‌ای بنشینید به‌سمت جنوب روستا حرکت کنید. رود هراز دو سرشاخه اصلی دارد که یکی از آن‌ها به نام اوزرود از پایین‌دست یوش می‌گذرد. می‌توانید در حاشیه این رود بنشینید و از صدای آب و طبیعت خوش‌منظره یوش لذت ببرید.

مسیر دسترسی به روستای یوش:

مسیر-دسترسی-به-یوش

برای رفتن به یوش می‌توانید از جاده هزار به سمت آمل حرکت کنید و قبل از رسیدن به آمل تابلوی راهنمای سمت چپ جاده شما را به سمت روستای یوش راهنمایی می‌کند. اگر هم بخواهید از سمت جاده چالوس به این روستا بروید، بعد از گذشتن از تونل کندوان و سیاه‌بیشه به پل زنگوله می‌رسید و همین‌جا تابلوی راهنمای یوش را خواهید دید.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

چمستان

راهنمای رفتن به چمستان

19 فروردین 1398
آبگرم لاویج

آبگرم لاویج؛ داروی مسکنی در قلب جنگل

13 آبان 1397

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد