چیزهایی که باید درباره جهان نما بدانید

تاریخ انتشار : 2 مرداد 1397 - تاریخ بروز رسانی : ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
جهان نما

ایران، مناطق حیرت انگیز زیادی دارد و جهان نما در ۸۵ کیلومتری گرگان و جنوب شرقی شهرستان کردکوی یکی از این مناطق حیرت انگیز است. جدا از منظره حیرت انگیز جهان نما و دید وسیعی که از بالای آن میتوان به جنگل های پایین دست داشت، دلایل دیگری هم باعث می‌شود عزم سفر به جهان نما را جزم کنیم.  جنگل‌های جهان نما از نوع جنگل‌های هیرکانیست که از قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا به شمار می‌رود، جنگل هایی که ایران در تلاش است تا آنها را به عنوان میراث جهانی به ثبت برساند.

جنگل جهان‌نما کجاست؟

منطقه حفاظت شده جهان نما

منطقه‌ حفاظت‌شده‌ جهان‌نما در استان گلستان و در ۶۰ کیلومتری شهر کردکوی قرار دارد و فاصله‌ آن تا گرگان ۸۵ کیلومتر است.

کردکوی بعد از بهشهر قرار گرفته و بعد از آن با گذر از چند روستا به دهکده‌ی جهان‌نما می‌رسید. جهان‌نما روستایی ییلاقی است که ۳۰۸۶ متر از سطح دریا بالاتر قرار گرفته، پس ارتفاعش خیلی زیاد است. وسعت این ناحیه‌ سرسبز حدود ۳۰ هزارو ۶۵۰ هکتار است.

حدود ۶۰۷ گونه گیاه آوندی در این منطقه شناسایی و ثبت شده. این منطقه بعد از پارک ملی گلستان، وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده استان گلستان است، تنها منطقه‌ای در ایران که زیستگاه قابل سکونت برای ببر محسوب می‌شود.

چرا باید جهان نما را ببینیم؟

دهکده جهان نما

یکی از دست‌نخورده‌ترین جنگل‌های ایران را در دهکده‌ جهان‌نما پیدا می‌کنید. این منطقه از سال ۱۳۵۲ به‌عنوان منطقه‌ حفاظت‌شده اعلام شد.

در این دهکده روستاییان گوسفندان را به چرا می‌برند و روستاییان در کار پرورش کندوی عسل هم دستی بر آتش دارند. تابستان‌ها شور زندگی در این‌جا موج می‌زند. ولی سرمای زمستان باعث میشود اهالی به مناطق گرمتر کوچ کنند.

حتی تابستان‌ها ممکن است در این‌جا باران ببارد. پس برای دیدن آن لازم است با ماشین دو دیفرانسیل و شاسی بلند سفر کنید. احتمال این‌که ماشین در گل گیر کند هم وجود دارد.

به جهان‌نما که برسید، می‌توانید کلبه‌های روستاییان را کرایه کنید و شب را همان‌جا بمانید. البته اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، همان‌جا چادر هم می‌توانید، می‌زنید. در این صورت از روستا دور نشوید، چراکه در این منطقه حیوان وحشی هم هست.

جهان نما جنگلی‌ست که بیشتر وقت‌ها مه آن را فرا گرفته، مه ها ظهر به بعد ظاهر میشوند و تا شب هستند. کمی جنگل را که پیش بروید به کلبه‌ای هم می‌رسید که می‌توانید در آن چای و املت دلچسبی بخورید.

اگر اهل کوهنوردی باشید، می‌توانید به دل کوه بزنید. هوا که صاف باشد از بالای ارتفاعات منطقه می‌توانید منظره‌ یک دست سبز پایین پای‌تان را ببینید که شبیه کارت پستال‌هاست. البته در هوای مه‌آلود یا ابری اینجا یک چیز دیگر است.

جنگل حهان نما

در این منطقه از داشتن چشمه، رودخانه هم بی‌نصیب نیست. این چشمه‌ها در فصل بهار حسابی پرآب می‌شوند و خیلی‌ها را راهی این منطقه می‌کنند.

پوشش گیاهی و جانوری

بیشترین محصولی که در این روستا کشت می شود، گندم، جو، سبزیجات و سیب‌زمینی است. با وجود مرتع‌های سرسبزی که در این منطقه هست،‌ محصولات دامی زیادی هم پیدا می‌شود. پشم و گوشت و لبنیات در ییلاق جهان‌نما زیاد است. پس موقع برگشت شیر،کره و پنیر هم می‌توانید بخرید.

قدیم‌ترها بیشتر خانه‌های روستایی از چوب، گل و آجر ساخته می‌شدند؛ ولی این روزها پای سیمان و تیرآهن هم به ساخت و سازها باز شده.

در جنگل جهان‌نما بیشتر از تصورتان درخت‌های متنوع می‌بینید. راش، آزاد، ممرز، نمدار، سرخدار، مریم گلی، نسترن و درمنه در کنار علفزارها و بوته‌زارهای وسیع، این منطقه را پوشانده.

ببر را که گفتیم ولی جهان‌نما زیستگاه اصلی خرس، خوک وحشی، گرگ، پلنگ، میش،‌ قوچ، کل و بز هم هست.

مرال (گاوهای وحشی)، گرگ، راسو، شغال، خارپشت و بعضی از دوزیستان هم در جهان‌نما زندگی می‌کنند. در سوته کولیجال و گرمه، خرس، شوکا و پلنگ هم زندگی می‌کند.

دهکده جهان نما

در گشت‌وگذار در دهکده‌ جهان‌نما چند رودخانه‌ مهم می‌بینید، مثل رود چهارباغ، رودخانه مغزی، رودخانه ترکت و سفیدرود.

چشمه‌هایی هم وجود دارد که می‌توانید دقایقی را کنارشان باشید و پایتان را در آب خنکشان بگذارید. مثل چشمه‌ شاهپسند، مارسنگ، مرادچشمه، قل‌قل و کلی چال.

گورستان‌ تاریخی کمرسرک و برج اردکان همان حوالی هستند و از جاهای تاریخی منطقه محسوب می‌شوند.

توصیه ویژه

این روستا امکانات ویژه‌ای برای توریست‌ها ندارد، اما همین نکته باعث جذابیت بیشتر آن شده است.

در کردکوی باک بنزین را پر کنید. زنجیر چرخ همراه داشته باشید و پیش از سفر چرخ‌ها و برف‌پاکن‌ها را چک کنید.

در روستای درازنو هر چه را از قلم انداخته بودید، از بقالی بخرید. از این دهکده‌ ییلاقی زیبا که بیرون بروید، دیگر موبایل آنتن نمی‌دهد و از چیزهای زندگی شهری مثل برق، تلفن یا سرویس بهداشتی هم چیزی نمی‌بینید.

بیشتر بخوانید: چیزهایی که درباره جنگل ابر نمی دانید

جاذبه‌های نزدیک

کردکوی

در راه رسیدن به این منطقه، جایی که از روستای رادکان را پشت سر می‌گذارید و وارد جاده‌ حاجی‌آباد می‌شوید، روی تپه‌ای برج اردکان را پیدا می‌کنید. این برج تاریخی، ۳۵ متر ارتفاع دارد. روی برج کتیبه‌های بسیار قدیمی نوشته شده.

خود منطقه کردکوی که در ۵۶ کیلومتری جهان نما قرار می‌گیرد منطقه‌‌ایست دیدنی و موقع سفر جاهای دیدنی گرگان را هم نباید از دست داد.

بهترین فصل سفر

جهان‌نما پاییز و زمستان‌های دیدنی اما خیلی سردی دارد، بنابراین،‌ اگر کوهنورد یا طبیعت‌گرد حرفه‌ای نیستند، به شش ماه دوم سال حتی فکر هم نکنید. اما بهار و تابستان داستان‌اش فرق دارد. در این دو فصل هوا خوب است، چشمه‌ها و رودخانه‌ها پرآب هستند. از فروردین تا آخر شهریور بهترین وقت رفتن به اینجاست.

چه وسایلی همراه ببریم؟

زنجیر چرخ، چند بطری آب، زیرانداز و اگر قرار است شب را در طبیعت بگذرانید، کیسه خواب، گاز پیک‌نیک، غذای سبک و آب بیشتر، چراق قوه، کفش کوه‌پیمایی، لباس اضافه و چادر ضد آب با خودتان ببرید.

اگر قصد دارید در روستای جهان‌نما کلبه اجاره کنید، همه چیز همراه داشته باشید. همه چیز یعنی وسایل خواب و خوراک. احتمالا در کلبه فقط بخاری هیزمی وجود داشته باشد.

کجا اقامت کنیم؟

هتل قصر بوتانیک

بیشتر توریست‌هایی که به دهکده‌ جهان‌نما می‌روند، شب را در کلبه‌های اجاره‌ای یا در چادر می‌مانند. اما ممکن است شما بخواهید صبح خیلی زود به جهان‌نما بروید و تا عصر برگردید. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم در هتل‌های گرگان اقامت کنید.

بین هتل‌های گرگان اقامت‌گاه‌های خوبی وجود دارد که قیمت هر شب اقامت در آنها باتوجه به امکاناتی که دارند از ۹۷ شروع می‌شود.

مسیر دسترسی

از هر دو جاده‌ هراز یا فیروزکوه می‌توانید سفرتان را شروع کنید. ما همان جاده‌ هراز را پیشنهاد می‌کنیم. سر راه شما شهرهای آمل، بابل، قائم‌شهر، نکا و بهشهر قرار دارند. بعد مسیر کردکوی را بروید. از فلکه‌ی شهرداری کردکوی به سمت راست که به روستای درازنو می‌رود، راه را ادامه بدهید.

نگران طولانی بودن مسیر نباشید. از بین پارک جنگلی باصفای کردکوی می‌گذرید که خستگی به تنتان باقی نمی‌گذارد.

یک ساعت راه در پیش است تا به رادکان برسید. در این‌جا تابلوی کوچک راهنما را دنبال کنید که جهت جهان‌نما را نشان می‌دهد. مقصد بعدی حاجی‌آباد است که با گذشتن از جاده‌ خاکی و مرتفع به آن می‌رسید. منتظر پیچ و خم بیشتری در جاده باشید، ولی جهان نما زیاد دور نیست.

بیشتر بخوانید: راهنمای رفتن به ناهارخوران گرگان

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

فرودگاه گرگان

از فرودگاه گرگان چه می‌دانید؟

17 شهریور 1398
آبشار شیرآباد

راهنمای رفتن به آبشار شیرآباد

19 تیر 1398

۴ نظر

 • پاسخ خانم خطیری ۱۱ تیر ۱۳۹۹ از ۱۷:۳۰

  در کل جهانما مکان زیبا و رویایی میباشد. سخنهای زیادی در مورد عدم امنیت منطقه از زبان چند نفر بازگو شد و مردمان آنجا را متهم کرده اند به پرخاشگری و… اما در واقع چنین نیست. بنده چندین بار به جهانما سفر کردم در غالب سفر خانوادگی و تورهای ۴۰ یا ۵۰ نفره که در اقامتگاه وسیع وبزرگ و زیبای بوم گردی جهانما اقامتگاه آقای موسوی اسکان یافتیم و از غذاهای لذیذ خانم سید حتما دیدن فرمایید که مزه اون هنوز زیر دهانم هست از مرغ شکم پربگیر تا اکبر جوجه ایشان و جوجه کباب و آبگوشت با گوشت بز میش کوهی. اقامتگاه سید با این که از لحاظ تجهیزات و امکانات رفاهی از همه مکان‌های واقع در جهانما سرتر و بهتر است و جهت رفاه مردم خدمات زیادی دارد از لحاظ قیمت هم خیلی ارزان‌تر از دیگران خدمات می‌دهد و پوست ملت را کاه نمی‌زند. ما یک شب در جایی دیگر قبل از شناخت سید موندیم از ما ۵۰۰ هزار تومان بابت یک در اتاق خالی برای یک شب گرفت صاحب خانه. اما آقا سید با خدمات صبحانه و نهار شام و چایی که دایم به راهه تو آتشکده ایشان از ما ۲۰۰ هزار تومان گرفت. خدا سایه این شخصو کم نکنه. حتما سری به اقامتگاه ایشان بزنید و برای قیمت اصلا چونه نزنید برید خودتان می‌فهمید.

 • پاسخ نانولینک ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ از ۲۰:۴۲

  خانم خطیری ممنون بابت اطلاعات مفید ، شماره یا آدرس سید رو واسه رزرو نیاز داریم اگه میشه به اشتراک بذارید

 • پاسخ حسن موسوی ۱۱ مهر ۱۳۹۹ از ۱۳:۲۷

  احتمالا ایشون خود سیدن😁😁😁

 • پاسخ علی ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ از ۰۸:۰۵

  احتمالا شما هم به همه چی شک داری

 • ارسال پاسخ

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد