افطار و سحری شهرهای مختلف ایران چیست؟

تاریخ انتشار : 10 خرداد 1396 - تاریخ بروز رسانی : ۳۰ آبان ۱۴۰۰
افطار و سحری شهرهای مختلف ایران چیست؟

افطار، برای خیلی‌ها تنها به لحظه‌ای که روزه را باز می‌کنند محدود نمی‌شود و بهانه‌ای است برای دورهم جمع شدن. چیدن سفره و میزهای رنگارنگ، میزی که آش و حلیم و شله زرد نمادهایش هستند، حالا دیگر تبدیل به رسمی پابرجا در سراسر ایران شده است. ماه رمضان سالی یکبار است و نباید از کنارش به سادگی گذاشت. اما در مناطق مختلف ایران، مردم، گاه برای سفره افطار و سحر سنگ تمام می‌گذارند. و آش‌ها و نان و شیرینی‌های مختلفی می‌پزند.

خراسان

وقتی این سوال برایتان پیش می‌آید، که مردم شهرهای مختلف ایران افطار و سحر چی می‌خورند. به خراسان که می‌رسید جواب بسیاری این است: شله مشهدی. شله مشهدی که مشهدی‌ها به آن شُله می‌گویند، آشی است بسیار مقوی شامل راسته گوساله و انواع و اقسام حبوبات. از لوبیا چیتی و رشتی گرفته تا نخود و ماش و بلغور گندم و برنج و به همه اینها ادویه فراوان می‌زنند. شله مشهدی، حالا دیگر تنها غذای مخصوص مشهدی ها فقط نیست. از مرزهای مشهد بیرون آمده و در دیگر شهرها هم طرفدار زیاد دارد. در مشهد بهترین شله مشهدی ها را می‌توان در بهارستان و آشکده یاران خورد.

گیلان

گیلانی‌ها در ماه رمضان برای افطار و سحر غذاها و خوراکی‌های متنوعی را تدارک می‌بینند. از جمله این خوردنی‌ها که چشممان زیاد به دیدنش در شهرهای بزرگی مثل تهران عادت کرده، مغازه هایی است که رشته خشکار می‌پزند. رشته ترکیبی است از آرد و برنج و آب و شیر که روی سینه مسی داغی پهن می‌شود. گیلانی‌ها، در ماه رمضان شامی گیلانی که یکی از غذاهای پرطرفدار است نیز درست می‌کنند. گوشت، پیاز، سیب زمینی، زعفران، لپه و سبزی معطر از جمله محتویات این شامی است. شله قلمکار هم در سفره افطار و سحر شمالی ها بسیار محبوب است.

تبریز و آذربایجان شرقی

در تبریز و سایر شهرهای استان آذربایجان شرقی سالیان سال است که غذاهای اصیل سر سفره افطار و سحر گذاشته می‌شود. نان زنجفیلی کوکه، در این میان جایگاه ویژه‌ای در سفره افطار دارد. کوکه نان زنجبیلی روغنی است که به صورت ایشلی (مغزدار) و یاغلی (ساده) پخته می‌شود. و ترکیباتش آرد نان سنگک، شیر، شکر، و پودر زنجبیل است. آش دوغ «اِیران آشی» که از ترکیب نعناع، دوغ، نخود، سبزی، تخم‌مرغ و برنج درست می‌شود نیز آش سبکی است که در این ناحیه برای افطار خورده می‌شود.

اصفهان

اصفهانی‌ها در ماه رمضان علاوه بر اینکه گوشت و خواربار نذر می‌کنند غذاهای خاصی نیز برای افطار و سحر تهیه می‌بینند. غذایی که در این ماه تقریبا پای ثابت سفره اصفهانی‌هاست حلیم بادمجان است. گوشت و عدس و برنج را باهم می‌پزند و نتیجه غذایی بسیار خوشمزه از آب درمی‌آید. خورش ماست، شله زرد و شله قلمکار هم از دیگر غذاهای معمول بر سر سفره افطار است.

بیشتر بخوانید: غذاهای ماه رمضان در مناطق مختلف چیست؟

شیراز

یکی از قشنگ‌ترین افطاری‌ها را شیرازی‌ها دارند. شیرازی‌ها معتقدند روزه سرد است و باید آن را با عرق گل گاوزبان که گرم است، باز کرد. مهمانی‌ها در این اینجا از افطار است و معمولا تا سحر ادامه پیدا می‌کند. سفره‌ها و میزهای افطاری هم از خوراکی‌های سبک بگیر تا غذاهای مفصل و پرو پیمان را شامل می‌شود. در شیراز رنگینک، ترحلوا، کوفته هلو، کشمش پلو و قنبرپلو و آش کوفته سبزی از غذاهایی است که برای افطار و سحر می‌پزند. قنادی‌های شیراز هم برای ماه رمضان نان شیرینی به اسم نان چاهی می‌پزند و زولبی نیز که تا حدودی شبیه زولبیا است را نیز موقع افطار با چای می‌خورند.

خوزستان

خوزستانی‌ها، شیرینی‌های محلی مثل «لگیمات» یا «ماقوطه»، «شعریه»، «شعث»، «رنگینک»، «مسقطی» و «معسل»، «فرنی»، «حلیم» و غذاهایی مثل آش سفره را برای افطار تدارک می‌بینند. مردم این خطه همچنین غذایی دارند به اسم خوراک مفطح که با راسته گوساله و ادویه های فراوان محلی درست می‌شود و برای تحمل ساعات طولانی روزه‌داری در گرمای طاقت فرسای جنوب خوب است.

 کرمانشاه

در کرمانشاه، ماه رمضان‌ها آشی می‌پزند به اسم آش عباسعلی که آشی ۲۰۰ ساله است. معروف است که آشپزی به اسم عباسعلی در آن زمان نذر می‌کند که هرشب برای روزه داران آشی بپزد که روزه شان را با آن باز کنند. حلیم با روغن کرمانشاهی، آش ترخینه، خورشت خلال، سیب پلو، هریسه (غذایی با ترکیب گوشت و حبوبات)، خوراک چنگال (نان محلی، روغن کرمانشاهی و شکر)، شیر برنج، کوفته و شله‌زرد رنگین از دیگر غذاهای مردم کرمانشاه در این ماه است.

در دیگر شهرها

برساق، از شیرینی‌های ویژه لرستان است که از آرد، شیر، شکر و برخی افزودنی‌ها از گیاهان بومی و طبیعی درست می‌شود. و سهم بزرگی از سفره افطار لرها را دارد.

در چهارمحال و بختیاری آش اوماج یکی از مهم‌ترین آش‌هایی است که پخته می‌شود. آشی که شامل اسفناج و نخود خیس شده، پیازداغ، آرد و تخم‌مرغ و ادویه‌های محلی است. مردم شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری، آش کاردین و کالاجوش هم در طی ماه رمضان بسیار می‌خورند.

بیشتر بخوانید: رسم و رسوم مردم مناطق مختلف در ماه رمضان

دسته:ایرانگردیرستوران

مطالب مرتبط :

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

2 اردیبهشت 1403
تفریحگاه طرقبه

چالیدره کجاست؟ امکانات رفاهی و تفریحی چالیدره

23 اسفند 1402

۱ نظر

 • پاسخ اورمیه قلب آذربایجان ۱۲ آبان ۱۳۹۶ از ۱۴:۳۵

  اورمیه قلب آذربایجان
  یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمیه
  خواهشا در مورد افطاری سحر اورمیه و‌دیگر شهرهای استان آذربایجان غربی هم‌ مطالب بذارید

 • ارسال پاسخ

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد