راهنمای رفتن به مخمل کوه

تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1398 - تاریخ بروز رسانی : ۲۶ مهر ۱۴۰۰
مخمل کوه

سرزمین قله‌های سربه فلک کشیده، چشمه‌های جوشان و آبشار‌های بلند، کوهی به ارتفاع هزار و ۹۰۰ متر دارد که وقتی از خرم‌آباد به سمت الشتر می‌رویم در کنار جاده به آن برخورد می‌کنیم. جایی که به خاطر گلسنگ‌هایش به مخمل کوه معروف است.

مخمل کوه کجاست؟

گل سنگ های سبز و قهوه ای نزدیک خرم آباد

در سفر به خرم‌آباد می‌توانیم تمام وقت‌مان را در شهر نگذاریم و مثل خیلی از خرم‌آبادی‌ها برای اینکه آب‌وهوایی عوض کنیم، حدود ۱ ساعت برویم تا به مخمل کوه برسیم. این منطقه در ۱۵ کیلومتری شمال شرق خرم‌آباد، در مسیر الشتر قرار دارد. کافی‌ست بعد از رسیدن به میدان ۲۲ بهمن تا انتهای بلوار ولیعصر برانیم. فاصله این منطقه تا الشتر زیاد نیست. تنها با ۳۵ کیلومتر رفتن به سمت خرم‌آباد، به کوه‌های یکدست سبزرنگ می‌رسیم.

گلسنگ‌هایی که در بهار می‌رویند، سنگ‌های سیاه را سبز می‌کنند و جایی را به وجود می‌آورند که از خزه‌های سبز و قهوه‌ایی پوشیده شده. رنگ این مخمل‌ها متغیر است و نمای کوه‌ها را در یک روز سبز سبز و در یک روز به شکل قهوه‌ایی مخملی در می‌آورد.

این منطقه شامل یک کوه بلند، تنگه‌‌ای زیبا به اسم شبیخون و آبشاری به همین اسم است. به صورت کلی اینجا منطقه‌ایست که به پارک جنگلی تبدیل و در آن آلاچیق‌هایی برای مسافران ساخته شده و در مسیرش رستوران‌ها و قلیان‌سراهای زیادی هم وجود دارد.

منطقه الشتر

اگر اهل کوهنوردی باشیم فتح قله دو هزار متری پوشیده از گلسنگ کار سختی نیست. مخمل‌کوه با وجود ارتفاع نسبتا زیاد، مسیر مناسبی برای کوهنوردان دارد، هرچند برای آنهایی که عادت ندارند بالا رفتن از کوه سخت است. این پارک جنگلی از نظر زمین‌شناسی جزو زاگرس شرقی و مربوط به دوران سنوزوئیک است. به همین دلیل جوانی و طراوت در آن موج می‌زند.

برای رسیدن به این منطقه باید از یک پارک جنگلی گذشت. این پارک که به پارک جنگلی مخمل کوه معروف است، ۵۰۰ هکتار مساحت دارد. و جایی فوق‌العاده برای نشستن و تماشای آن همه سبزی‌ست. طبیعت زاگرس با بلوط‌ها شناخته می‌شود. در این پارک جنگلی هم درختان بزرگ وتنومند بلوط را می‌بینیم که از ده‌ها سال پیش در این منطقه وجود داشته‌اند. از اینها گذشته این منطقه جنگل‌کاری هم شده و مساحتش بالغ بر ۵۰ هکتار است.

تنگه شبیخون

تنگه شبیخون

تنگه شبیخون در دامنه مخمل‌ کوه و بین این کوه و سفید کوه و کوه کمر سیاه واقع شده است. این تنگه علاوه بر اینکه یکی از زیباترین تنگه‌های لرستان است. تنگه‌ای تاریخی و استراتژیک هم به شمار می‌رود که در متون تاریخی بارها به آن اشاره شده.

اسم تنگه از جنگ بین شاه عباس صفوی و شاهوردی خان که علیه او شورش کرده بود می‌آید. وقتی شاه عباس از شورش حاکم لرستان مطلع شد لشکرش را به این منطقه فرستاد. شب، لشکر شاه عباس در تنگه شبیخون چادر زد و اجازه نداد هیچ‌کس از این تنگه بگذرد و خبر حضور این لشکر را به شاهوردی خان برساند. در نهایت شاه عباس شبانه به خرم‌آباد حمله کرد و این منطقه را به تصرف درآورد. این تنگه، آبشار زیبایی هم دارد تا مخمل‌کوه تبدیل به ماکت کامل و دقیقی بشود.

آبشار شبیخون

آبشار شبیخون

لرستان، عروس آبشار‌های ایران است. در این سرزمین بکر ده‌ها آبشار کوچک و بزرگ از کوه‌های سر به فلک کشیده جاری‌اند. و به این ترتیب زیبایی و طراوت بیشتری به سومین استان پر آب ایران می‌دهند.

آبشار‌های بیشه، آب سفید، نوژیان، شیرزر، چکان، وارک و گل هو، معروف‌ترین آبشار‌های لرستانند. اما در سفر به این استان، دیدن آبشار شبیخون در مخمل‌کوه هم خالی از لطف نیست. این آبشار زیبا بیش از هر چیز به سنگ‌های صیقلی بسترش معروف است. اطراف این آبشار گلسنگ‌هایی هستند که رنگ سبز‌شان در بهار جلوه‌ای زیبا به آن می‌دهد.

جاذبه‌های نزدیک

منطقه الشتر

این منطقه نزدیک منطقه الشتر واقع شده. منطقه‌ای که به سراب‌هایش شناخته می‌شود. سراب و محوطه دره کهمان، سراب کاکا رضا و منطقه شکار ممنوع گرین، از نزدیک‌ترین جاها به این منطقه است.

برای رزرو هتل در خرم آباد با قیمت مناسب، می‌توانید به صفحه رزرو هتل‌های خرم آباد سر بزنید.

عکس: خبرگزاری ایرنا

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

دره خزینه

چرا باید دره خزینه را ببینیم؟

8 اسفند 1397
تنگه شیرز

تنگه شیرز، جایی که مثل هیچ جا نیست

29 مهر 1397

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد