بهترین رستوران های سنتی کاشان کجاست؟

۱۳ شهریور ۱۳۹۶
رستوران های سنتی کاشان

اسم کاشان با گلاب و خانه‌های تاریخی‌اش عجین شده. بیشتر رستوران ‌های کاشان نیز در همان خانه‌های سنتی به یادگار مانده از گذشته‌ها قرار دارد. در جایی که انگار زمان در آن ایستاده میتوان روی تخت و در کنار حوض نشست، هم غذایی خورد و هم خستگی‌ها را از تن بیرون کرد. بهترین جای کاشان برای غذا خوردن کجاست و به نظرتان بهترین رستوران سنتی در کاشان کدام است؟ ما در اینجا سه تا از بهترین رستوران های سنتی کاشان را معرفی کرده‌ایم.

رستوران خانه تاریخی عباسی‌ها؛ از زیباترین رستوران های سنتی کاشان

رستوران خانه عباسی ها

از زیباترین خانه‌های کاشان، خانه عباسیان است. خانه عباسی که اوج هنر معماری و گچ بری را میتوان در آن دید، بنایی است مربوط به دوره قاجار. معماری خانه عباسی ها آنقدر شگفت‌انگیز است که نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی شده. خانه عباسی‌ها، دارای ۵ حیاط باصفاست و رستوران عباسی ها هم در یکی از این حیاط‌ها واقع شده. می‌توانید روی یکی از تخت‌های این حیاط بنشینید و همانطور که غذایی باب طبع در دهان می‌گذارید با نگاه کردن به گوشه و کنار خانه، سفری در دل تاریخ هم داشته باشید.

در رستوران خانه عباسی‌ها لیست عریض و طویلی از غذاها آماده می‌شود که غذاهای محلی کاشان نیز از آن جمله است. اما غذاهایی که امتحانشان را همه جوره در رستوران عباسی‌ها پس داده‌اند، اینها هستند: گوشت و لوبیا که مهمترین غذای محلی کاشان است و بسیار شبیه آبگوشت است. شفته سماق که غذایی است نانی. شفته سماق عبارتند از خوراک گوشتی که با سماق طعم‌دار شده و با برنج هم میتوان آن را سفارش داد. مسما بادمجان با گوشت شتر و دیزی مخصوص. جوجه کباب‌های اینجا هم خوشمزه است. قیمت‌ها در سفره خانه سنتی عباسی‌ها نه بالاست و نه پایین.

ساعت کار: ۱۱ صبح تا ۱۱ شب

آدرس: کاشان خیابان علوی، خانه تاریخی عباسیان

رستوران تالار آینه سرای عامری‌ها؛ رستورانی مجلل در کاشان

سرای عامری ها

کاشان را جز گلاب و خانه‌های تاریخی‌اش به سرای عامری‌ها که امروزه کاربری هتل را نیز پیدا کرده می‌شناسند. هتل سرای عامری‌ها، از یادگارهای به جا مانده از عصر زندیه، مانند خانه تاریخی عباسی‌ها معماری حیرت‌انگیزی دارد و حتی چند دقیقه بودن در آن و غذا خوردن در تالار آیینه این رستوران که  یکی از نمودهای زندگی اعیانی گذشته است، حال آدم را از این رو به آن رو می‌کند.

تالار آیینه سرای عامری ها یکی از رستوران های سنتی کاشان است که هرچند خودش مجلل است، ولی در فضایی سنتی و تالاری پر از آیینه کاری قرار گرفته. طبیعتا غذا خوردن در همچین جایی که نمونه‌اش در ایران چندان زیاد نیست و مختص همان حال و هواست، شگفت‌زده‌تان خواهد کرد. یک خوبی دیگر غذا خوردن در این تالار تماشای جاهای دیدنی خانه، مثل سرداب، قالیباف خانه و گالری‌هایش است.  اما ایراداتی نیز به رستوران تالار آیینه وارد است، مثل انتخاب های محدود و سرویس دهی کُند.

روزهای تعطیل و عید، غذاها در اینجا به صورت بوفه سرو می‌شوند که شامل جوجه، قرمه‌سبزی، زرشک پلو وشیرین پلو و انتخاب های دیگر است، اما در مواقع دیگر باید از بین همان غذاهای محدود منو یکی را انتخاب کرد.  حتما سوالتان این است که در این رستوران چی باید سفارش داد؟ بهترین غذاهای اینجا، همان غذاهای محلی کاشان است. خورشت لوبیا سفید و گوشت، کوفته سماغ و شفته بادمجان از بهترین‌ها میتواند باشد. از فسنجان و کشک بادمجان و ته چین بادمجان اینجا هم زیاد تعریف میکنند.  قیمت‌ها در رستوران تالار آیینه هرچند تقریبا بالاست، ولی در نهایت آدم از غذا خوردن در اینجا سیر می‌شود، ولی از تماشای آنهمه زیبایی نه.

ساعت کار: ۱۲:۳۰ تا ۱۵ ناهار

۱۹:۳۰ تا ۲۲ شام

قبل از رفتن به این رستوران حتما باید زنگ زده و میز رزرو کنید. تلفن: ۰۳۱۸۷۱۳۹۴۳۶۴۵

آدرس: کاشان، خیابان علوی، هتل سرای عامری ها

درباره راهنمای گردشگری کاشان این صفحه را بخوانید.

رستوران خانه منوچهری‌ها؛ غذاخوردن در شاه‌نشین خانه‌ای تاریخی

رستوران خانه منوچهری ها

هتل-خانه منوچهری ها با قدمت ۴۰۰ ساله‌اش یکی از گنجینه‌های کاشان به حساب می‌آید، کاشانی که مهد خانه‌های تاریخی است. منوچهری‌ها با بازسازی های صورت گرفته، چندین سال است که کاربری هتل را پیدا کرده و یکی از قسمت‌های هیجان‌انگیزش رستوران آن است. البته چه مهمان این هتل باشید و چه نه میتوانید در رستوران آن غذا بخورید، رستورانی که در اتاق شاه‌نشین واقع شده و غذا خوردن در آن حتما می‌چسبد. اتاقی که مشرف به حوض آب و باغچه گلکاری شده حیاط است و از زیبایی اش هر چه بگوییم کم گفته‌ایم. این اتاق که با پنجره‌های ارسی مزین به شیشه‌های رنگی که برای صرف صبحانه و ناهار آماده شده، بهترین انتخاب برای صرف غذاست.

و اما درباره غذا. بهترین زرشک پلو و قیمه را در کاشان میتوان در این رستوران خورد و از خیر کباب هایش هم نگذشت. برای غذا خوردن در این رستوران باید به قول معروف کمی سر کیسه را شل کرد. بعد از صرف غذا هم رفتن به فیلمخانه و سرداب این هتل خالی از لطف نیست.

آدرس:کاشان، میدان کمال الملک، خیابان محتشم کاشانی

درباره جاهای دیدنی کاشان با عکس این صفحه را بخوانید.

دسته:رستوران

مطالب مرتبط :

بهترین هتل های سنتی کاشان

۲۸ آذر ۱۳۹۵
سوغات کاشان

سوغات کاشان را از کجا بخریم؟

۲۲ دی ۱۳۹۵

۱ نظر

  • پاسخ نگین ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ از ۰۵:۵۵

    من با جست و جو در سایت ها به رستوران خانه عباسیان رسیدم و انتظار کیفیت بالایی داشتم اما از زمان سفارش تا زمان تحویل غذا حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه طول کشید علاوه بر آن اول باید هزینه را پرداخت کنید و در نتیجه ناچارید که منتظر بمونید از طرف دیگه ما در زمان شلوغی رفته بودیم که همین باعث شد پاسخ گویی هم بسیار ضعیف باشه. کیفیت غذا ها هم بسیار پایین بود که شاید بخاطر زمان شلوغی بود و امیدوارم که در زمان های دیگه ارایه بهتری داشته باشند.

  • ارسال پاسخ