سوغات سرعین را از کجا بخریم؟

تاریخ انتشار : 11 خرداد 1398 - تاریخ بروز رسانی : ۳ مرداد ۱۴۰۰
سوغات سرعین را از کجا بخریم؟

عسل، خیلی‌ها را یاد سرعین می‌اندازد، شهری که وقتی هوا رو به گرمی رود، فصل سفر به آن هم از راه می‌رسد. اما جز عسل، سوغات سرعین چیست؟

عسل سرعین

عسل سرعین

یک بار که به سرعین رفته و صبحانه سرشیر و عسل خورده باشیم، مدام دل‌مان برای طعم شگفت‌انگیز آن تنگ می‌شود. طبیعت سرعین جوری‌ست که زنبور‌داری و تولید عسل را ممکن می‌کند. در دامنه‌های سبلان دشت‌هایی سرسبز با گل‌های خوشبو و با طراوت هست و زنبور‌هایی که بهار و تابستان آسمان این منطقه را قرق کرده‌اند از شهد آنها می‌نوشند و عسل بی‌نظیری می‌سازند.

زنبور‌داران سرعینی هم سلیقه به خرج می‌دهند و چند نوع عسل با طعم و خواص متفاوت برای فروش آماده می‌کنند. وقتی وارد یکی از ده‌ها عسل‌فروشی سطح شهر می‌شویم با انواع و اقسام عسل‌ها رو‌به‌رو خواهیم شد؛ عسل گشنیز، عسل آفتابگردان، عسل یونجه، عسل بابونه، عسل چهل گیاه، عسل گل قنقال و … هر کدام محصولی ویژه با طعم و خاصیت متفاوت هستند که البته فروشنده کامل برایمان درباره آنها توضیح می‌دهد. اما از بین انواع عسل شاید خوشمزه‌ترین‌شان، عسل گون و آویشن باشد.

کره و سرشیر

کره و سرشیر

یکی از بهترین اتفاقات سفر به سرعین، خوردن صبحانه‌های خوشمزه است. صبح‌ها جاهای زیادی در شهر هست که می‌توان رفت و یک صبحانه کامل خورد: کره، سرشیر و عسل. برای خوردن صبحانه، هتل لاله سرعین یکی از بهترین انتخاب‌هاست.

حلوا سیاه

حلوا سیاه

حلوا سیاه یا قره حلوا، یکی دیگر از سوغاتی‌های سرعین است که از کره و عسل درست می‌شود. سرعینی‌ها غیر از شیره عسل و کره حیوانی، از جوانه‌ گندم، گردو، پودر پسته و آرد سبوس‌دار هم برای درست کردن این حلوای خوشمزه که در مراسم رسمی بیشتر خورده می‌شود، استفاده می‌کنند. این سوغات سرعین که در اردبیل هم پیدا می‌شود، برای بهبود درد مفاصل، استخوان‌ها و کمر درد مفید است.

تخمه آفتاب‌گردان، آب‌نبات و باقلوای ترکی سرعین هم خیلی معروف است و موقع برگشتن از این شهر می‌توان به عنوان سوغات خرید.

در سطح شهر که بگردیم متوجه محبوب بودن کباب و آش دوغ بین سرعینی‌ها می‌شویم. هرچند نمی‌توان آنها را با خود سوغات برد و فقط می‌توانیم موقع خوردن آنها یاد عزیزی را زنده کنیم.

گلیم و ورنی

ورنی

گلیم سرعین که بیشتر در روستاهای این شهر بافته می‌شود به دلیل نقش‌های خاصش معروف است. طرح کشتی نوح با مجموعه حیوانات و درختان، یکی از معروف‌ترین طرح‌های گلیم در سرعین است. ورنی هم که بیشتر توسط زنان عشایر بافته می‌شود، از جذاب‌ترین سوغاتی‌های این شهر است و کاروان شتر، نقش آهو، طاووس، سگ، اسب، خروس و گرگ از مهمترین نقش‌های ورنی‌هایی‌ست که در این شهر پیدا می‌شود. جاجیم، خورجین، نمد، مصنوعات چرمی و جوراب پشمی هم سوغاتی‌های دیگر این منطقه است.

اگر دنبال لیست هتل های سرعین هستید، اینجا را بخوانید.

سوغات سرعین را از کجا بخریم؟

سرعین، شهر کوچکی‌ست و هر چند حدود ۲۵۰ هتل، مسافرخانه و اقامتگاه در آن هست، اما جمعیتش به ۵۵۰۰ نفر هم نمی‌رسد. اگر در این شهر قصد خرید داریم کارمان خیلی سخت نیست. مغازه‌های عسل، کره و سرشیر‌فروشی در خیابان اصلی شهر یعنی خیابان ولیعصر و دور میدان ولیعصر قرار دارند.

مغازه‌هایی که دیگر خوراکی‌های مخصوص سرعین را می‌فروشند یا عرضه‌کننده صنایع دستی هستند هم در همین خیابان اصلی و میدان قرار دارند. اگر در سفر خود به سرعین سوغاتی‌های‌مان را از روستاهای بکر این شهر که معمولا در آنها مردم محلی، محصولات محلی‌ِشان را می‌فروشند، تهیه نکرده‌ایم به راحتی می‌توانیم از مغازه‌های خیابان ولیعصر و بازار اطلس و پردیس بخریم.

دسته:سوغات

مطالب مرتبط :

بهترین آبگرم‌های سرعین کدامند؟

بهترین آبگرم‌های سرعین کدامند؟

18 تیر 1398
بهترین هتل سرعین

اگر به دنبال بهترین هتل سرعین هستید، این نوشته را بخوانید

3 تیر 1398

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد