۵ شربت‌خانه و کافه‌ای که موقع سفر به اصفهان باید رفت

تاریخ انتشار : 8 آبان 1395 - تاریخ بروز رسانی : ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
بهترین کافه ها و شربتخانه های اصفهان

اصفهان شهر پیاده‌روها و کافه‌هاست. و شاید در هیچ شهر دیگری نشود به اندازه اصفهان کافه‌هایی را پیدا کرد که انقدر دنج و خواستنی باشند و دلت بخواهد در آنها بنشینی. یعنی در حقیقت همه چیز در اصفهان از کوچه پس کوچه‌ها، خیابان‌ها، پیاده‌روها و جاهای دیدنی‌اش بگیر تا هتل‌های اصفهان، رستوران‌ها و کافه‌ها و شربت خانه‌هایش دست به دست هم داده تا توقع‌مان از یک شهر برآورده شود. کافه‌ها و شربت خانه‌های اصفهان یکی از جاذبه‌های گردشگری‌اش هستند. اما اینکه کدام‌ها را باید رفت که جدا از قشنگی، خوراکی‌ها و سرویس بهتری هم داشته باشند و دست آخر گران تمام نشود، سوال بیشتر مسافران پایتخت فرهنگی ایران است.

شربت‌ خانه فیروز

شربتخانه فیروز

تقریبا کسی نیست که اصفهان بیاید و سری به شربت خانه فیروز در محله جلفا که معروف ترین هتل های اصفهان مثل هتل جلفا هم در آن است، نزند. خیلی‌ها شربت ‌خانه فیروز را زیباترین کافه ایران می‌دانند و بیراه هم نیست.

نقاشی‌های دیواری، میز و صندلی‌های چوبی ، ظرف‌های آنتیک و قدیمی و گل‌های تازه سر میز، از فیروز، کافه همه‌چی تمامی ساخته است. جدا از آن موسیقی زنده سنتی هم بیشتر وقت‌ها در آن برقرار است و خیلی‌ها می‌گویند قدم گذاشتن در آن مثل این است که به دهه چهل قدم گذاشته باشی. خوراکی‌های کافه هم خوشمزه است و به غیر از انواع و اقسام شربت‌ها، بستنی‌ها، صبحانه و ناهار و شام خوبی هم دارد که در ظرف‌های شیشه‌ای رنگی و بلوری قدیمی برایت می‌آورند. و لذت چای در استکان‌های کمر باریک را هم می‌توانی بچشی.

بستنی‌ها در فیروز اسم‌های عجیب و غریب و بامزه‌ای دارند، مثلا اسم یکی‌شان حسرت‌الملوک و اسم یکی دیگر امین الضرب است. اهل فن می‌گویند اگر شربتخانه فیروز را انتخاب کردی باید حتما سرکه‌انجبین و خیار ، بیدمشک و بهارنارنجش را امتحان کنی. بین بستنی‌ها حسرت‌الملوک را برگزینی و از خیر املت‌ها، چیزکیک و کیک هویجش نگذری.

آدرس: شربتخانه فیروز در محله جلفا، نزدیک میدان جلفا و نزدیک کلیسای وانک، و از ساعت ۹ صبح تا ۱۱:۳۰ شب باز است.

شربتخانه روزگار

شربتخانه روزگار

میدان نقش جهان اصفهان جان می‌دهد برای پیاده‌روی، کالسکه سواری و گشت و گذار در دالان‌های بازار اصفهان. و وقتی از همه اینها خسته شدی می‌توانی در همان میدان نقش جهان به شربت خانه روزگار سری بزنی. شربت خانه روزگار، پشت مسجد شیخ لطف‌الله و در سرای دلنشین اسپادانا قرار گرفته. سرای اسپادانا، خود از جاهای دیدنی اصفهان است که دور تا دورش مغازه‌های فرش فروشی، آنتیک فروشی و کافه است. و در نزدیکی‌اش نیز بهترین هتل‌های اصفهان مثل هتل آوین و هتل زنده رود قرار گرفته. سرای اسپادانا، سرای دنجی است و گوشواره‌‌ها و گردنبندهای قشنگی هم برای سوغات دارد.

رستوران معروف نقش جهان و قهوه خانه اسپادانا هم در همین سرا قرار گرفته و حوض وسط سرا، آن را خواستنی‌تر هم کرده است. شربت خانه روزگار هم در گوشه‌ای از این سراست که آدم از نشستن در آن سیر نمی‌شود. و هر وقت هم که خسته شدی می‌توانی در سرا قدم بزنی و دوباره به روزگار برگردی. آنهایی که به روزگار آمده‌اند جدا از شربت‌های آن بویژه شربت لیمو نعنا و بهارنارنج، از چای‌هایش تعریف می‌کنند. در اینجا، هنوز رسم چای دمی دادن به مشتری سفت و سخت پابرجاست. و انواع و اقسام چای را می‌شود در آن خورد از چای زعفران گرفته تا چای دارچین و زنجبیل. جدا از آن روزگار، میان وعده‌های خوبی مثل کوکوسبزی و خوراک لوبیا هم دارد.

آدرس: شربتخانه روزگار در میدان نقش جهان، پشت مسجد شیخ لطف الله، سرای اسپادانا است و از ساعت ۹ صبح تا ۱۱ شب باز است.

کافه رادیو

کافه رادیو

خیابان چهارباغ عباسی، خیابانی است که جان می‌دهد برای پیاده‌روی. درختان سربه فلک کشیده روی کل خیابان سایه انداخته‌اند. در پاییز برگ درختان، زمین را می‌پوشاند و همه اینها چهارباغ عباسی را به یکی از بهترین خیابان‌های اصفهان تبدیل کرده. هتل‌های معروف اصفهان، مثل هتل عباسی و هتل عالی قاپو هم نزدیکش و رستوران شهرزاد هم در همین خیابان است. می‌‌شود ناهار را در شهرزاد خورد. و بعد برای صرف چای یا نه، برای صرف عصرانه به کافه رادیو رفت که ایستادن در جلویش کافی است که دلت بخواهد داخلش هم بروی. و اگر میزهای کوچک کنار پنجره را انتخاب کنی که دیگر همه چیز تکمیل است.

کافه رادیو، کافه کوچک و دنجی است و می‌گویند بهترین قهوه اصفهان را باید در آن خورد. جدا از این، صبحانه‌های مفصل و متنوعی  هم دارد و به نظر خیلی‌ها پنکیک‌هایش حرف ندارد. باید کیک شکلاتی و اسپرسویش را امتحان کرد. و مزه شربت نسترن آن را حتما چشید. همه چیز از دکور کافه گرفته تا موزیکی که در آن پخش می‌شود اصیل است.

آدرس: کافه رادیو در خیابان چهارباغ عباسی، کوچه سپاهان، نبش کوچه ارفعی روبروی سینما سپاهان، و از ساعت ۸ تا ۱۲ شب باز است.

بیشتر بخوانید: بهترین صبحانه در اصفهان را کجا بخوریم؟

کافه آنی

کافه آنی اصفهان

محله جلفای اصفهان پر از کافه و رستوران است. و کافه آنی هم یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین آنهاست که سیگار هم برخلاف کافه‌های دیگر اصفهان در آن آزاد است. و به عقیده خیلی‌ها، از اصفهانی‌ها گرفته تا مسافران این شهر، فضای دنج و صمیمیمی‌ای دارد. آنطور که جای خوبی برای دیدن یک دوست است و آنطور که بعد از ترک اصفهان دلتنگش می‌شوی. می‌گویند در کافه آنی باید بستنی سفارش داد و چیزکیک مارس و کاپوچینویش را حتما خورد. این کافه امکان بیرون بر هم دارد. می‌شود قهوه را گرفت و  در محله جلفا که زیبایی‌هایش تمامی ندارد، قدم زد.

آدرس: کافه آنی نبش تقاطع جلفا و کلیسای وانک است و از ساعت ۹ تا ۱۲ شب باز است.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به اصفهان؛ شهری که باید به آن برگشت!

کافه تئاتر

کافه تئاتر اصفهان

خیابان چهارباغ عباسی، کافه دنج دیگری هم به اسم کافه تئاتر دارد که می‌گویند یکی از جسورترین کافه‌های اصفهان است. و در آن می‌شود دلی از عزا درآورد. اگر ماه رمضان به اصفهان بروی یکی از جاهایی که افطاری‌های خوبی دارد، همین کافه تئاتر است که حلیم بادمجان‌هایش حرف ندارد.

در مواقع دیگر سال هم می‌شود در کافه تئاتر خوراکی‌های خوشمزه‌ای خورد. کیفیت قهوه سایفون و اسپرسویش را بیشتر مشتریانش تایید می‌کنند و شیک‌ها و کیک شکلاتی‌اش هم طرفدار زیاد دارد. اما آن چیزی که بیشتر از همه باعث می‌شود کسی کافه تئاتر را انتخاب کند جدا از فضای دوستانه‌اش، عصرانه‌های آن است. لقمه نان و پنیر و خیار و سرویس خیار و گوجه، پنیر و گردوی آن ، به اضافه صبحانه‌هایش بویژه سوسیس و تخم‌مرغش را خیلی‌ها تایید می‌کنند.

آدرس: کافه تئاتر در اصفهان خیابان چهارباغ عباسی روبروی خیابان شیخ بهایی سرای هشت بهشت طبقه اول، و از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب باز است.

بیشتر بخوانید: بهترین رستوران‌های اصفهان کدامند؟

دیگر پیشنهادها برای بهترین کافه‌های اصفهان:

کافه میوه؛ خیابان شیخ صدوق جنوبی، ابتدای خیابان پرواز

کافه برگ؛ هزارجریب، خیابان مرداویج

هتل‌های خوب در اصفهان به انتخاب کاربران اسنپ تریپ

دسته:کافه

مطالب مرتبط :

خوشمزه‌ترین سوغات اصفهان که حتما باید امتحانشان کنید!

خوشمزه‌ترین سوغات اصفهان که حتما باید امتحانشان کنید!

24 خرداد 1402
از کلیسای وانک تا موزه تاریخ طبیعت؛ معرفی خاص‌ترین موزه‌های اصفهان

از کلیسای وانک تا موزه تاریخ طبیعت؛ معرفی خاص‌ترین موزه‌های اصفهان

18 دی 1401

۳ نظر

 • پاسخ مهناز ۲ دی ۱۳۹۶ از ۱۱:۵۰

  شربتخانه فیروز و کافه روزگار رو موافقم کافه رادیو و آنی هم ای خوبن ، اما کافه تئاتر رو از کجا پیدا کرده اید ، کافه های توی خود میدون جلفا پس چی! اگه قهوه خوب بخوایم که موبایل کافه و کامالا خوبن و اگه محیط خوب بخواین آرکا و کافه زیر بام جلفا هم خوبن و اگه سنتی، حمام ارامنه توی میدون جلفا

  • پاسخ محسنـ ۲ تیر ۱۳۹۷ از ۱۱:۵۵

   کافه رادیو، ای خوبه؟؟؟
   نخیر کافه رادیو بی‌نظیره، هم کیفیت و هم کمیت منوش عالیه، فقط یکم قیمت‌هاش بالاست، خیلی نه
   برخورد و روابط عمومی پرسنلش محشره
   اگه از سفارشتون راضی نبودین اصلا پولی ازتون نمیگیرن
   حتی اگه چندبار لازم باشه با لطافت و صبر سفارشتون رو تعویض میکنن تا راضی از کافه خارج بشید
   طراحی و دیزاین دکورهای داخلی و خاجیشون حرفه‌ایه
   این کافه تو اصفهان بهترین
   و تا الان چند جایزه و گواهینامه کشوری دریافت کرده

 • پاسخ مسعود ۹ مهر ۱۳۹۹ از ۰۵:۳۲

  از کافه حیاطت غافل نشید بی نظیره اونم تو یه خونه قدیمی

 • ارسال پاسخ

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد