آبشار لوه؛ مسیر متفاوت رسیدن به مشهد

تاریخ انتشار : 4 مهر 1397 - تاریخ بروز رسانی : ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
آبشار لوه

شاید فکرش را هم نکنید که راه رسیدن به مشهد فقط از مناطق بیابانی و خشک و بی آب و علف نمی گذرد. برخلاف راه خشک و کویری که ساکنان مناطق مرکزی و جنوب کشور برای مسافرت به مشهد انتخاب می‌کنند، مسیر دیگری هم وجود دارد که از منطقه ای جنگلی می‌گذرد. مسیری پر از درخت‌های چند صد ساله پهن‌برگ و از کنار آبشار لوه که جذابیت سفر را بیشتر می کند.

آبشار لوه کجا قرار دارد؟

لوه

لوه، در استان پر از آبشار گلستان و در نزدیکی شهر گالیکش است. برای رفتن به مشهد و دیدن این آبشار هم ‌می‌توانید از شاهرود و هم از گرگان حرکت کنید. تفاوت این دو مسیر در این است که در صورت حرکت از گرگان کمتر با هوای گرم و خشک روبرو می‌شوید.

فاصله گالیکش و گرگان ۱۰۸ کیلومتر و فاصله آبشار تا گالیکش هم در حومه این شهر ۲۰ کیلومتر است؛ یعنی برای اینکه از گرگان به مشهد بروید باید به سمت مینودشت حرکت کنید. بعد از اینکه از مینودشت به گالیکش رسیدید با ۲۰ کیلومتر رانندگی بیشتر به آبشار لوه برخورد می‌کنید. اگر در مسیرتان ترافیک نباشد در دو ساعت و ۱۰ دقیقه به مقصد خواهید رسید.

بین مسیر کجا برویم؟

برج قابوس

اگر محدودیت زمانی ندارید حیف است که از گنبد کاووس و دیدنی‌های آن بگذرید. از زمانی که در مسیرتان به شهر گنبد می‌رسید تا برج گنبد قابوس، فقط ۱۰ دقیقه رانندگی است. این گنبد، بلندترین برج آجری در جهان بوده که ۱۸ متر ارتفاع دارد.

آجرهای این برج را از خاکی در دامنه‌کوه‌های مینودشت تامین کرده‌اند. تصور کنید که گروهی در آخر قرن چهارم قمری برای این کار مسیر مینودشت تا شمال شهر را با چندین اسب، بارها طی کرد‌ه‌اند. آیا این اثر هنری ارزش یک توقف نیم ساعته را ندارد؟

علاوه بر آن لوه و جنگل پیرامون‌اش با پارک ملی گلستان هم فاصله چندانی ندارند. و فقط ۱۴ کیلومتر حرکت به سمت شرق، مسافران را به این پارک می‌رساند. این نزدیکی توامان به چند منطقه دیدنی، آبشار لوه را در موقعیتی ویژه قرار داده است.

این آبشار در نزدیکی خود، آبشار کوه‌ سنگی را هم دارد که آن هم یکی از جاذبه‌های طبیعی گلستان است. و بودن این دو آبشار در کنار هم سفر به آن‌ها را جذاب‌تر می‌کند.

 چرا به دیدن لوه برویم؟

آبشار لوه

اولویت آبشار لوه این است که برخلاف برخی آبشارهای دیدنی دیگر گلستان، نظیر آبشار باران‌کوه، از نظر جغرافیایی بیشتر در دسترس است. و تا نزدیکی آن را می‌شود با خودرو پیمود. این آبشار در کنار روستایی هم‌نام با خودش قرار دارد که کمتر از ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد و همین دسترسی به این آبشار را آسان‌تر کرده است. لوه، در دل جنگلی انبوه از درختانی مثل ممرز، افرا و توسکا قرار دارد. این درختان بر زیبایی آبشار و البته بر مطبوع بودن آب‌وهوا و دل‌پذیر کردن مناظر برای مسافران افزوده است.

آب در این آبشار از صخره‌هایی طبقه‌ای شکل پایین‌ می‌ریزد. مجموعه این طبقات، آبشار را شکل می‌دهند. و در هر طبقه حوضچه‌هایی شکل گرفته‌اند که پیش از ریختن به طبقه‌ بعدی آب از آن‌ها گذر می‌کند. طول مرتفع‌ترین طبقه ۱۵ متر است. و در نهایت ارتفاع مجموعه آبشارها به ۷۰ متر می‌رسد. در واقع آن‌چه لوه نامیده می‌شود مجموعه‌ای از آبشارها است.

دسترسی آسان، محیط مطبوع و زیبایی آبشار و حوضچه‌هایی که مسافران را وسوسه می‌کنند که پا به آب بزنند، به لوه این امکان را داده که یکی از پرجذبه‌ترین مکان‌های گلستان برای گردشگران باشد.

فاصله لوه تا مسیر اصلی گلستان-خراسانِ، به عنوان مسیر پرترددی به ویژه برای زائران مشهد، فقط ۵ کیلومتر است و حتی برای آن‌هایی که به قصد این آبشار سفر نمی‌کنند، زیبایی آبشار حتما ارزش این انحراف کوتاه را دارد. اگرچه فقط یک تابلوی کوچک نشانه مسیر فرعی است که از جاده جدا می‌شود. اغلب کسانی که از این آبشار دیدن می‌کنند هم پیش‌تر وصف‌اش را خوانده‌اند یا شنیده‌اند وگرنه راهنمایی در طول مسیر برای رسیدن به آن وجود ندارد.

این آبشار هم‌چنین می‌تواند مقصد تورهای پیاده‌روی از دل جنگل‌های هیرکانی گلستان باشد. در واقع لوه در شمال این جنگل‌ها قرار دارد. و جنگل در جنوب به استان سمنان و دشت‌های زیبای نزدیک به شاهرود می‌رسد. پیاده‌روی از این مسیر به سمت آبشار در مسیری شیب‌دار انجام می‌شود و نسبتا طولانی است. اگرچه لذت بودن در جنگل‌های هیرکانی، زمان این پیاده‌روی ۵ ساعته را کوتاه‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.

کجا اقامت کنیم؟

هتل آذین گرگان

فعلا اقامتگاهی در نزدیکی آبشار وجود ندارد و نزدیک‌ترین اماکن اقامتی در مینودشت هستند. البته در صورتی که گردشگران تجهیزات کافی همراه داشته باشند محیط مناسب برای کمپینگ وجود دارد. اگرچه بسیاری از آن‌هایی که در هتل‌های گرگان، علی‌آباد، کردکوی و مینودشت یا اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی روستاهای دیگر اقامت می‌کنند، چه دور باشند و چه نزدیک حاضرند برای دیدن این آبشار به لوه بروند.

چه چیزی همراه خود ببریم؟

برای رفتن به لوه، حتی در بهار و تابستان باید لباس گرم به همراه داشت. اگر گردشگری قصد اقامت در این منطقه و کمپینگ و بیدار شدن در صبح اغلب مه‌آلود را داشته باشد جز چادر، کیسه خواب و لباس گرم بهتر است به دلیل رطوبت زمین زیراندازی برای کیسه خوابشان هم به همراه ببرد.

بیشتر بخوانید: چطور در طبیعت بی‌دردسر کمپ بزنیم؟

آبشار به روستا و همین‌طور به جاده اصلی و گالیکش نزدیک است. و اگر کسی قصد ماندن داشته باشد نیازی نیست که مواد خوراکی هم با خود حمل کند. با این تاکید که برای غذا هم نمی‌تواند روی رستورانی در روستا حساب کند. چون جز محل اقامت، غذاخوری هم در نزدیکی آبشار وجود ندارد.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

فرودگاه گرگان

از فرودگاه گرگان چه می‌دانید؟

17 شهریور 1398
آبشار شیرآباد

راهنمای رفتن به آبشار شیرآباد

19 تیر 1398

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد