کجای تهران بالن‌سواری کنیم؟

تاریخ انتشار : 18 خرداد 1398 - تاریخ بروز رسانی : ۱۴ فروردین ۱۴۰۱
بالن سواری در تهران

بیشتر ما بالن را در فیلم‌ها دیده‌ایم یا در عکس‌ها؛ سبدی که سوار آن شدن و با آن در آسمان‌ها بالا رفتن، هنوز برای خیلی‌ها یک رویاست. قبلا اگر خیلی علاقه‌مند بودیم که سوار بالن شویم می‌توانستیم به جایی مثل کاپادوکیه در کشور دوست و همسایه، ترکیه برویم. جایی که آسمانش پوشیده از بالن‌های رنگارنگ است و همین توریست‌ها را به سمت خود می‌کشاند. ولی این روزها چرا راه دور برویم؟ وقتی امکان بالن‌سواری در تهران هم وجود دارد.

اولین بالن کی به هوا رفت؟

بالن سواری

اولین بالن را فرانسوی‌ها اختراع کردند؛ در قرن هفدهم. حدود ۱۰۰ سال بعد از آن و در سال ۱۲۷۰، اولین بالن در میدان مشق تهران بالا رفت و هنوز چند دقیقه نشده ترکید و به زمین نشست. و صدها نفر از مردمی که آرزوی دیدن بالن را در آسمان داشتند و از ذوقش در میدان مشق تهران جمع شده بودند، پراکنده شدند.

ولی این تنها تلاش اروپاییان برای هوا کردن بالن در تهران نبود. بیست و چهار سال بعد و در سال ۱۲۹۴، دو بالن دیگر بالا رفت. مرد و زن در پشت‌بام‌ها‌ جمع شده بودند و منتظر به هوا رفتن بالن‌ها بودند. اولی همان اول پاره شد و دومی نیم ساعت در هوا بود تا اینکه سقوط کرد.

بیشتر بخوانید: روی این پل حتما راه بروید

کجای تهران بالن‌سواری کنیم؟

کاپادوکیه ترکیه

حالا بیش از صدسال از آن زمان می‌گذرد و اگر دلمان بخواهد بالن‌سواری کنیم می‌توانیم یک ساعت و نیم از تهران دور شویم و به آبسرد دماوند برویم. این منطقه در فاصله ۶۵ کیلومتری تهران و ۵ کیلومتری جنوب جاده هراز و میان دو شهر دماوند و فیروزکوه قرار گرفته است. در مجموعه‌ای به اسم آبا.

قبل از اینکه بخواهیم سوار بالن شویم بهمان آموزش می‌دهند و بعد می‌توانیم سوار بالن شویم و در آسمان بالا برویم؛ از دشت‌ها بگذریم و در فاصله نزدیکی از ابرها باشیم. و از اینکه همه چیز اندازه یک قوطی کبریت است و ما مثل پرنده‌ای برفرازش هستیم، هیجان‌زده شویم. آنهایی که تجربه بالن‌سواری دارند می‌گویند که بهترین زمان بالن‌سواری آن وقتی‌ست که هنوز سپیده‌دم سر نزده و وقتی بالا برویم می‌توانیم مهمان طلوع باشیم.

بام لند، قطب گردشگری پایتخت کجاست؟ اینجا بخوانید. 

هزینه بالن‌سواری در تهران چقدر است؟

همانطور که حدس می‌زدیم بالن‌سواری در تهران اصلا تفریح ارزانی نیست. برای ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت در آسمان بودن باید ۷۵۰ هزار تومان پرداخت کرد. و اگر بخواهیم تولد عزیزی را در آن بالا بگیریم یا حتی جشن عروسی باید سراغ امکانات VIP برویم که تا ۲ میلیون تومان هم برایمان آب می‌خورد. اگرچه وی‌آی‌پی، شامل صبحانه هم هست. و چه مسافر عادی بالن باشیم و چه مسافر وی آی پی، در طول سفر بیمه می‌شویم.

ظرفیت هر بالن ۵ نفر است. ۴ نفر بزرگسال به اضافه ۱ کودک و مقصد جایی‌ست نامعلوم. هرچند دوباره با ماشین به همان جایی که سوار شدیم برمی‌گردیم و ما می‌مانیم و خاطره خوب پرواز در آسمان.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به تهران و تهران‌گردی؛ چند قدم در خیابان‌های پایتخت!

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

2 اردیبهشت 1403
بازار تهران

8 بهمن 1402

۲ نظر

 • پاسخ سمانه ۱ مرداد ۱۳۹۹ از ۰۹:۱۶

  قیمتشون دو برابر شده، چرا آخه؟ با دلار بالن رو باد میکنن؟ 🙁

 • پاسخ ارشا ۹ فروردین ۱۴۰۰ از ۱۲:۵۴

  یعنی ۴نفر بزرگ و یک کودک یکساعت میشه ۷۵۰؟
  با کجاباید هماهنگ کرد ک هوا خوب باشه تا اونجا بیایم؟

 • ارسال پاسخ

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد