جاذبه‌های گردشگری تنکابن که حتما باید دید

تاریخ انتشار : 8 شهریور 1396 - تاریخ بروز رسانی : ۳ مهر ۱۴۰۰
جاذبه‌های گردشگری تنکابن که حتما باید دید

تنکابن که چهارمین شهرستان بزرگ مازندران محسوب می‌شود در ۲۴ کیلومتری رامسر و ۶۰ کیلومتری چالوس واقع شده. تنکابن، جز جنگل‌های سرسبزش، به دلایل دیگری نیز شهره است. باغ‌های کیوی و پرتقال و چای این شهر در کل ایران زبانزد است، بزرگترین مرکز پروش انواع گل‌ و گیاه‌های رنگارنگ و زینتی است و عناوینش به همینجا هم خلاصه نمی‌شود. تنکابن، قطب پرورش ماهی ایران است. شهسوار نیز که مرکز شهرستان محسوب می‌شود در کل ایران به خاطر مرکباتش رتبه اول را داراست. حالا در این شهر همه چیز تمام باید کجاها را دید؟ و جاذبه های گردشگری تنکابن کدام هاست؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

جنگل دوهزار

آب و هوای تنکابن بسیار خنک است. دمای هوای تنکابن در خنک‌ترین موقع در تابستان به ۲۱ درجه و در گرمترین زمان به ۳۲ درجه سانتی گراد می‌رسد. و یکی از خوش آب و هواترین قسمت‌های آن جنگل دو هزار است.

 جنگل های دو هزار در جنوب تنکابن همه جذابیت‌ها را یکجا دارد. و اگر بخواهید جاذبه های گردشگری تنکابن را بگردید، باید اول بروید جنگل دو هزار و بعد از آنجا، دیدن جاهای دیگر را در برنامه قرار دهید. جنگل دو هزار که از شهسوار شروع می‌شود، یکی از جنگل های معروف نه تنها شمال، که سراسر ایران است. حتما برایتان جالب است که بدانید چرا اسمش دو هزار است؟ دو هزار به خاطر ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا به این نام خوانده می‌شود. جدا از جاده بسیار باصفای دو هزار هم این جنگل را به دره سرسبز، جلگه های پرآب و دشت‌ها و چمنزارهایش می‌شناسند. و بسیاری نیز به شوق و ذوق تماشای دریا از بالای جنگل‌ها که بسیار حیرت‌انگیز است به دو هزار می‌روند. تصویر دریا از بالا در کیلومتر ۴ بیشتر از هرچیز خودنمایی می‌کند.

رودخانه دو هزار نیز که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه می‌گیرد از حاشیه این روستا می‌گذرد و تماشایی‌ترش می‌کند. به دو هزار که می‌روید پیاده روی در روستای دو هزار را هم از یاد نبرید. سیب، فندق، گردو و گل گاوزبان از چیزهایی است که میتوانید از این روستا سوغات ببرید.

امکان دیدنی تنکابن که در جاده دو هزار واقع شده‌اند از این قرار است:

کیلومتر ۱۰ شروع جاده ۳ هزار: از جایی که رودخانه دو هزار و سه هزار  به هم می‌رسند، جاده سه هزار هم شروع می‌شود. جاده سه هزار به نسبت جنگل دوهزار طبیعت بکرتری دارد. حالا چرا اسمش سه هزار است؟ در قدیم به رودخانه هراز می‌گفتند و چون در این منطقه سه رود اصلی شلف رود، گرما رود و مرانرود وجود داشت به سه هراز معروف شد. با گذشت زمان و جابه جا شدن نقطه نیز، هراز به هزار تبدیل شد.

علاوه بر طبیعت زیبای این منطقه، رود پرآب سه هزار نیز به طول ۵۷ کیلومتر انگیزه رفتن به آن را بیشتر می‌کند.

کیلومتر ۱۸، پارک جنگلی چالدره: پارک چالدره که در دره ای عمیق و سرسبز واقع شده، یکی از اماکن دیدنی تنکابن هم برای حال و هوایی عوض کردن و هم برای تفریح است. چالدره در ۱۰۰ هکتار و ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح دریا با درختان متنوع و سربه فلک کشیده‌اش، تصاویری رویایی را پیش چشممان قرار می‌دهد. باغ های مرکبات و شالیزارها در کنار درختان جنگلی و گاه خزه‌هایی که سنگ های اینجا را پوشانده تصویری بی مانند را به وجود آورده.  در پارک چالدره آلاچیق و امکانات جنگل نوردی، دوچرخه سواری و ماهیگیری نیز فراهم است.

هتل جنگلی چالدره با کلبه های زیبایش در وسط این پارک قرار گرفته.

کیلومتر ۱۷ حوضچه های پرورش ماهی: در سرتاسر مسیر جاده دو هزار حوضچه های پرورش ماهی قزل آلا وجود دارد. که هم میتوان همانجا ایستاد و ماهی کبابی خورد و هم از دستفروشان محلی خرید و با خود برد.

در کیلومتر ۲۴ دو هزار امامزاده قاسم قرار گرفته. بعد از امامزاده یک دو راهی وجود دارد که سمت چپی به دشت دریاسر و سمت راستی به  روستای شانه تراش می‌رسد.

 دشت دریاسر

در کیلومتر ۷ دوراهی‌ای که از امامزاده قاسم به سمت چپ منشعب می‌شود، روستای عسل محله قرار گرفته. روستایی سرسبز که وقتی ادامه‌اش دهید به دشت دریاسر می‌رسید. دریاسر در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته. و مرزی است بین سرزمین های سبز پر از جنگل و کوه های پوشیده از برف الموت. دریاسر در بهار پر از گل های زردرنگ می‌شود و از این رو به بهشت اردیبهشت ایران معروف است. مواقعی که شبها آسمان صاف باشد میتوان دشت وسیعی از ستاره ها را در آسمان دریاسر دید و ساعت‌ها به آن خیره شد. دریاسر شب‌های سردی حتی در تابستان دارد.

آبگرم فلک ده

جاذبه های جنگل دو هزار یکی دو تا نیست. در داخل جنگل دو هزار روستای فلک ده واقع شده که به خاطر آب گرمش مشهور است. و برخلاف آب گرم دیگر نقاط به دلیل نداشتن گوگرد، بوی بد و آشامیدنی بودنش و قرار گرفتن در طبیعتی خوش آب و هوا، عده زیادی از نقاط مختلف ایران راهی اش می‌شوند. به خصوص آنهایی که از دردهای مفصلی رنج می‌برند و امید بهبود دارند. در کنار این چشمه آبگرم، چشمه آب سردی نیز واقع شده.

برای رسیدن به این چشمه ها که در منطقه لیره سر در فاصله ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی تنکابن قرار دارد باید مسیر سه راهی خرم آباد در داخل شهر تنکابن و قبل از پل چشمه کیله را در پیش بگیرید. پس از عبور از شهر خرم آباد تنکابن و رسیدن به دو راهی سه هزار و لیره سر، بعد از جاده خاکی به آن خواهید رسید.

مسیر دسترسی به جنگل دو هزار: به تنکابن که رسیدید به سمت خرم آباد (شهر کوچکی حدود ده کیلومتر تا تنکابن ) حرکت کنید. بعد از ۱۵ کیلومتر در مسیر ۲۰۰۰ به منطقه‌ای به اسم قلعه گردن می‌رسید. از آنجا مسیر دوهزار را ادامه بدهید. فاصله دوهزار از تهران ۲۷۰ کیلومتر است و از چالوس ۶ ساعت تا آن راه است.

رزرو هتل‌های تنکابن در اسنپ‌تریپ

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

بهترین کلبه‌های اقامتی در دل جنگل‌های سرسبز شمال

بهترین کلبه‌های اقامتی در دل جنگل‌های سرسبز شمال

2 بهمن 1401
ییلاق آغوزحال

آنسوی ییلاق آغوزحال چه می‌گذرد؟

8 خرداد 1398

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد