از سیر تا پیاز شرایط و قیمت حمل خودرو با قطار را این‌جا بخوانید

۱۴ شهریور ۱۳۹۷
حمل خودرو با قطار

در ایران جاهای زیادی هست که می‌شود با قطار به آنها رسید، پا را روی پا می‌اندازی و خودت را به تکان‌های قطار می‌سپاری و چند ساعت بعد در مقصدی. وقتی راه دور باشد اهمیت سفر با قطار بیشتر خودش را نشان می‌دهد و رانندگی طولانی خسته‌ات می‌کند. ولی وقتی به مقصد رسیدی چی؟ آنجا به ماشینت شاید احتیاج پیدا کنی و در اینجاست که موضوعی به نام حمل خودرو با قطار و هزینه حمل و نقل ماشین با قطار به میان می‌آید.

چطور ماشین‌ها با قطار حمل می‌شوند؟

ماشین‌ها را سوار واگن‌های خودروبر می‌کنند. این واگن‌ها دوطبقه هستند و بین ۱۰ تا ۱۲ ماشین در آنها جا می‌گیرد. البته همه‌ مسیرهای ریلی امکان حمل ماشین را ندارند، ولی تعدادی از شهرهای بزرگ در لیست راه‌آهن هستند که این امکان را دارند. یکی از شرایط حمل خودرو با قطار این است که ارتفاع ماشین باید کمتر از ۱۵۸ سانتی‌متر و عرض آن تا ۱۸۰ سانتی‌متر باشد.

از کجا برای ماشین‌مان بلیت بخریم؟

همانطور که برای خودتان بلیت می‌خرید، برای حمل خودرو هم باید بلیت تهیه کنید. می‌توانید به دفترهای فروش بلیت سر بزنید، ولی ما پیشنهاد می‌کنیم آنلاین بلیت بخرید. کافیست به سایت شرکت رجا raja.ir بروید و کارت بانکی هم دم دست‌تان باشد.

قیمت بلیت رفت و برگشت در هر مسیر یکی‌ست و فرقی ندارد. ضمن این‌که اگر بلیت را گم کردید یا رسید خرید را اشتباهی پاک کردید، دوباره برای شما بلیت صادر می‌کنند.

شرایط تحویل ماشین به راه آهن

هزینه حمل خودرو با قطار

بلیت را نهایتا تا ۳ساعت مانده به زمان حرکت قطار باید خریده باشید. البته علاوه بر قیمت بلیت، حق بیمه هم می‌پردازید. مبلغ حق بیمه به ارزش ماشین شما بستگی دارد و عدد ثابتی نیست.

اگر قرار است شما ماشین را تحویل راه‌آهن بدهید، بلیت را به اسم خودتان بخرید. حتما مدارک شناسایی‌تان و سند و کارت ماشین را همراه داشته باشید.

یک ساعت قبل از زمان حرکت قطار، ماشین را به انبار تحویل می‌دهید.

بهتر است فقط زاپاس و جک را در ماشین بگذارید و بقیه‌ وسایل را بردارید. چون شرکت ریلی مسوولیتی در قبال حفظ وسایل شخصی شما ندارد و هیچ بار اضافی قبول نمی‌کند.

نیازی نیست قبل از تحویل ماشین بنزین بزنید، این کار را بگذارید در مقصد انجام بدهید. مقدار بنزینی که در باک ماشین باقی مانده، باید از یک چهارم باک کمتر باشد. سرباتری ماشین‌ها را هم در مبدا جدا می‌کنند که موارد ایمنی هم رعایت شده باشد. به شهر مقصد که برسید، سرباتری‌ها دوباره نصب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: فاصله تهران تا شهرهای دیگر با هوایپما، قطار و ماشین چقدر است؟

کرایه حمل خودرو با قطار از تهران تا مقصد چقدر است؟

مسافر شمال که باشید، باید زحمت رانندگی را بکشید، چون امکان انتقال ماشین با قطار به شهرهای شمالی فعلا وجود ندارد.

شیراز یکی از شهرهایی‌ست که امکان حمل خودرو با قطار به آن وجود دارد. قیمت بلیت انتقال خودرو از تهران به شیراز مبلغ ۱۴۹۴۰۰ تومان است.

درست است که تبریز زمستان‌های سردی دارد، اما در فصل‌های دیگر هوای خنکش دلچسب است. جاهای دیدنی هم که کم ندارد. پس اگر تصمیم گرفتید با قطار به تبریز سفر کنید و ماشین‌تان را هم سوار قطار کنید، قیمتش ۱۰۷۷۵۰ تومان است.

نیمه‌ دوم سال و تعطیلات نوروز زمان خوبی برای سفر به اهواز است. از آن‌جایی که مسیر تهران به اهواز طولانی‌ست و نزدیک به ۱۰ ساعت راه است، سپردن ماشین به واگن حمل خودرو کار عاقلانه‌ایست. هزینه حمل خودرو از  تهران تا اهواز ۱۵۲۷۵۰ تومان اعلام شده.

اگر بخواهید به مشهد بروید، می‌توانید هم با هواپیما و هم با قطار سفر کنید که راه طولانی باعث خستگی نشود. قیمت بلیتی که تهیه می‌کنید ۲۳۵ هزار تومان است.

یزد از آن شهرهای قشنگی‌ست که معماری و طبیعت متفاوت و جذابی دارد. برای سفر به یزد بدون این‌که زحمت رانندگی را بکشید، برای ماشین‌تان یک بلیت ۹۱۶۵۰ تومانی بخرید و در مقصد تحویلش بگیرید.

می‌توانید در فصل‌های خنک سال، برای سفر به کرمان برنامه‌ریزی کنید. اگر تصمیم گرفتید ماشین را از تهران با قطار به کرمان بفرستید، ۱۵۴۴۰۰ تومان باید بپردازید.

یک مسیر حمل خودرو هم وجود دارد که از تهران به کرمان و از آن‌جا به زاهدان می‌رود. بلیت این مسیر ۱۹۵۵۰۰ تومان است.

بندرعباس به‌خصوص در تعطیلات نوروز مقصد سفر پرطرفداری‌ست. بعضی از مسافران قشم هم زمینی به بندرعباس می‌روند و از آ‌ن‌جا با اتوبوس دریایی به قشم می‌رسند. اگر به چنین گزینه‌ای فکر کردید، خوب است بدانید بلیت تهران به بندرعباس ۲۳۴۴۰۰ تومان است.

بجز تهران از چه شهرهایی می‌شود ماشین را به شرکت رجا تحویل داد؟

قیمت بلیت از تبریز به مشهد و برعکس ۲۲۵۵۰۰ است. از اصفهان تا بندرعباس ۱۳۴۴۰۰ تومان، و از شیراز به مشهد ۲۱۵۵۰۰ تومان باید هزینه حمل ماشین با قطار را بپردازید.

درصورتی‌که مسیر سفر شما یزد به مشهد باشد، ۱۰۹۴۰۰ تومان برای خرید بلیت می‌پردازید. از مشهد به کرمان ۱۰۹۴۰۰ تومان و از مشهد به بندرعباس ۲۱۵۵۰۰ تومان است.

همه‌ قیمت‌ها مربوط به سال ۱۳۹۷ هستند. قیمت بلیت رفت و برگشت برای هر مسیر یکسان است، اما اگر همزمان بلیت دوطرفه بخرید، به شما تخفیف تعلق می‌گیرد.

موارد ویژه

اگر ماشین صفر کیلومتر است و هنوز شماره نشده، باید هنگام تحویل، برگه فروش را نشان دهید. برای این ماشین‌ها به‌جای شماره‌ پلاک، شش رقم آخر شماره شاسی یادداشت می‌شود.

اگر ماشین به سازمانی تعلق دارد، باید برگه معرفی سازمان را ارائه کنید. درصورتی‌که ماشین گذر موقت باشد، اگر زمان مجوز عبورش تمام نشده، بلیت تهیه کنید.

فکرش را هم نکنید که ماشین تصادفی یا معیوب را با قطار به جایی بفرستید. فقط ماشین سالم و روشن را از شما تحویل می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید درباره سفر با قطار بدانید

تحویل گرفتن ماشین

حالا که بلیت خریدید، ماشین را به موقع تحویل دادید، و خودمان هم به مقصد رسیده‌ایم، برای تحویل گرفتن ماشین چه کار کنیم؟ بلیت به نام شما تهیه شده؛ پس کارت ماشین و کارت شناسایی خودتان را بردارید و به راه‌آهن بروید. تا ۲۴ ساعت از زمان رسیدن ماشین به مقصد، پارکینگ رایگان است. اگر در این فاصله ماشین را تحویل نگیرید، تا ۵ روز بعد هر روز ۱۵ هزار تومان هزینه‌ پارکینگ باید بپردازید. از روز پنجم به بعد، روزانه ۲۰ هزار تومان هزینه‌ پارکینگ دارید.

تاخیر راه‌آهن

اگر به‌هر دلیلی ماشین شما به موقع نرسد و ۲۴ ساعت بعد ماشین را تحویل نگیرید، ۵۰ درصد از کرایه را به شما برمی‌گردانند. اگر به هر دلیلی راه‌آهن نتواند ماشین شما را در مقصد تحویل بدهد، همه‌ هزینه‌ بلیت به شما برمی‌گردد.

کنسل کردن بلیت

ممکن است برنامه‌ سفر تغییر کند. حالا با بلیت حمل خودرویی که خریده‌اید چه کار کنید؟ باید بگوییم امکان استرداد بلیت وجود دارد، ولی باتوجه به این‌که چقدر تا زمان حرکت باقی مانده، بخشی از پول شما برمی‌گردد. اگر تا ساعت ۱۲ روز پیش از حرکت کنسل کنید، ۹۰ درصد پول بلیت به حساب شما برمی‌گردد.

لغو بلیت در فاصله‌ ساعت ۱۲ روز قبل تا سه ساعت پیش از حرکت ۷۰ درصد از بهای بلیت به شما پس داده می‌شود. اگر ۳ساعت مانده به زمان حرکت نظرتان تغییر کرد و تصمیم گرفتید بلیت را پس بدهید، ۵۰ درصد از وجهی که پرداخته‌اید، به حسابتان برمی‌گردد.

قبل از هر سفر برای اینکه از بابت محل اقامت خیالتان راحت باشد، می‌توانید به صفحه رزرو هتل بروید.

دسته:مهارتهای سفر

مطالب مرتبط :

کوچ سرفینگ؛ سفر پول نمی‌خواهد

۲۵ آبان ۱۳۹۵
سفر مجردی یا خانوادگی

مجردی سفر کنیم یا خانوادگی؟

۲۴ آذر ۱۳۹۷

۶ نظر

 • پاسخ سعیدی ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ از ۱۰:۲۲

  ممنون، راهنماییتون خیلی کمکم کرد🙏

 • پاسخ مهدی ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ از ۱۹:۴۰

  چقدر کامل توضیح داده بودید ممنون

 • پاسخ ناصر گلی ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ از ۰۷:۵۸

  متشکرم ، عالی و کامل بود
  اگر لطفف کنید محل تحویل خودرو را هم ذکر کنید ممنون خواهم بود .

 • پاسخ حسین ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ از ۰۵:۴۹

  من برای عید هر کاری می کنم نمی تونم بلیط خودرو از بندرعباس به تهران پیدا کنم. آیا شانسی هست حضوری مراجعه کنم و تحویل بگیرند؟

 • پاسخ علیرضا ۹ فروردین ۱۳۹۸ از ۱۸:۱۱

  سلام
  خیلی ممنون از مطلبتون.

  برای تکمیل باید بگم، علی رغم آنچه روی بلیط قطار نوشته، بار رو میشه همراه ماشین با قطار فرستاد. فقط یک هزینه اضافی برای بار گرفته میشه که ارزشش رو داره. برای مثال ما صندوق تیبامون پر بود و بهمن ۹۷ از تهران فرستادیمش بندرعباس و نزدیک ۲۰ هزار تومان برای بار پول اضافه دادیم. پول رو بر اساس وزن تخمینی بار محاسبه کردن. تاکید میکنم که این حمل بار با ماشینی که به عنوان توشه قطار فرستاده میشه کاملا روال قانونی و عادی هست. هرچند روی بلیط نوشته ماشین قبل از تحویل خالی کنید.

  نکته دیگه این که نیازی نیست باک رو خالی کنید، باز هم علی رغم این که در سایت های مختلف و شاید بلیط نوشته شده. من که نمیدونستم کلی وقتم تلف شد و استرس کشیدم که باک رو خالی کنم اما مسول تحویل گیری اصلا به مقدار بنزین باک توجهی نکرد. هرچند به نظر من هم از نظر ایمنی ترجیح بر اینه که باک پر بنزین نباشه.

  یه نکته دیگه که شاید به دردتون بخوره این که اگه دزدگیرتون خرابه قبل از تحویل ماشین از کار بندازینش. حتی شاید بهتر باشه ریموت دزدگیر سالم رو از دسته کلید جدا کنید و دزدگیر رو غیر فعال کنید. دزدگیر من خراب بود. باعث شد در طول مسیر انقدر صدا بده که باتریش خالی شد. تو بندرعباس برای روشن کردنش کلی اذیت شدم.

  نکته آخر این که موقع برگشت از زاهدان بلیط هواپیمامون پنج شنبه و بلیط قطار برای ماشین جمعه بود. هرچه رایزنی کردیم ماشین رو روز پنج شنبه، یعنی یک روز قبل از حرکت قطار، در راه آهن تحویل نگرفتن. مجبور شدیم آشنایی پیدا کنیم و ماشین بهش بسپریم که روز جمعه تحویل راه آهن بده.

  خوش باشید

 • پاسخ عباس ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ از ۰۷:۰۲

  سلام
  یک نکته قابل توجه اینکه در حمل خودرو باقطار علاوه بر هزینه بلیط جداگانه هزینه بیمه هم دریافت می شود

 • ارسال پاسخ