راهنمای رفتن به پلنگ دره

تاریخ انتشار : 6 شهریور 1397 - تاریخ بروز رسانی : ۲۵ مهر ۱۴۰۰
پلنگ دره

شهریور آخرین فرصت سفر در تابستان است، انگار داری با تابستان و روزهای بلندش وداع می‌کنی و باید مراسم را خوب به جا بیاوری. در شهریور هوا به داغی تیر و مرداد نیست، روزها بلندند و آفتاب دیگر آنقدر تند و تیز نیست که طاقت راه رفتن را از آدم بگیرد، ولی همیشه هم حال و حوصله رفتن به جاهای دور نیست و دلمان می‌خواهد بعد از دو سه ساعت به مقصد برسیم. اگر ساکن تهران هستید پیشنهاد می‌کنیم به پلنگ دره بروید که نزدیک تهران است و هم آبشار دارد و هم جنگل.  

پلنگ‌دره کجاست؟

پلنگ دره

اگر دنبال جایی هستید که جنگل و رودخانه و آبشار را با هم داشته باشد، درست آمده‌اید. پلنگ‌دره آبشاری‌ست که در شیرگاه در استان مازندران قرار گرفته. شیرگاه یکی از شهرهای سوادکوه است که در فاصله ۳ ساعته از تهران قرار گرفته. فاصله‌ تهران تا پلنگ‌دره هم ۲۴۱ کیلومتر است. از جاده‌ فیروزکوه که راه را شروع کنید، حدود ۴ ساعت طول می‌کشد به جنگل و آبشار پلنگ‌دره برسید.

برای رفتن به این منطقه باید خودتان را برای پیاده‌روی در جنگل و رودخانه و رانندگی در مسیر خاکی آماده کنید. این آبشار در شمال شرقی شیرگاه قرار گرفته و ارتفاعش ۸ متر است. برای رسیدن به آن حدود یک ساعت را باید در جاده خاکی رانندگی کنید، اگر آدم راه بلدی هم کنارتان باشد که چه بهتر.

بیشتر بخوانید: با آبشار گزو آشنا شوید

چرا باید این‌جا را ببینیم؟

مسیر رسیدن به دشت لارنه

مسیر رسیدن به پلنگ دره خیلی قشنگ است. وارد جاده‌ خاکی محلی که بشوید، از بین درخت‌های تنومند و سربه فلک کشیده باید رانندگی کنید. بعد پیاده‌رویتان شروع می‌شود، از بین درخت‌ها رد می‌شوید و آنها سایه سخاوتمندانه‌شان را رویتان پهن کرده‌اند.

اما فقط جنگل نیست، رودخانه‌‌های کم‌عمق و چشمه‌های جوشانی سر راه‌تان می‌بینید. صخره‌ها از خزه پوشیده شده و همه جا سبز است و خرم. پوشش گیاهی اینجا خیلی متنوع است. ولی خیالتان راحت، از خرس و پلنگ و در کل حیوان وحشی در آن حوالی خبری نیست.

از رودخانه که بگذرید باید قید لباس‌های خشک‌تان را بزنید. بیشتر رودخانه کم‌عمق است ولی جاهایی هم هست که آب تا نیم متر بالا آمده و حسابی خیس‌تان می‌کند. نگران شرجی هوای شمال هم نباشید، چون با آب‌تنی حسابی خنک می‌شوید. راه رفتن توی این رودخانه یکجورهایی شبیه راه رفتن در تنگه واشی‌ست اما آب این رودخانه به سردی تنگه واشی نیست؛ هر چه باشد از میان جنگل می‌گذرد. عرض رودخانه در بیشترین حالت به حدود ۱۵ متر می‌رسد.

جنگل پلنگ دره

به آبشار که برسید، اگر هم خسته شده باشید، خستگی‌تان کمی درمی‌رود. آب آبشار در حوضچه‌ای می‌ریزد که کف آن با سبزه پوشیده شده. کار عاقلانه این است که که فکری هم برای ناهار کرده باشید و همراهتان چیزی برده باشید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره آلاشت، بهشت مه گرفته سوادکوه

وسایل موردنیاز

از آن‌جایی که قرار است دل‌ به دریا که نه، به رودخانه بزنید، لباس اضافی، حوله، چکمه یا کفش مناسب و اضافی همراه داشته باشید و آنها را در کوله‌پشتی بگذارید که دستتان آزاد باشد.

بهترین فصل سفر به پلنگ دره

از اول اردیبهشت تا آخر تابستان برای رفتن به این منطقه زمان دارید.

مسیر دسترسی

از جاده‌ فیروزکوه راه بیفتید تا به شیرگاه برسید. چند کیلومتر بعد از ورودی شیرگاه و بعد از یک پل آهنی از جاده‌ اصلی خارج می‌شوید. در ادامه از تابلوی سرمحیط‌بانی شیرگاه و از روستای نفار می‌گذرید. مسیر از اینجا خاکی می‌شود و به‌ خصوص اگر نم بارانی هم زده باشد، احتمال گیر کردن ماشین وجود دارد.

با فرض این‌که جاده خشک است و ماشین شما هم برای این مسیر مناسب است، ۱۳ کیلومتر دیگر رانندگی کنید. حدود ۱ ساعت طول می‌کشد تا به اول مسیر پیاده‌روی برسید. ماشین را پارک کنید و بقیه‌ مسیر را از دل جنگل بروید. رودخانه را دنبال کنید تا به آبشار و حوضچه‌اش برسید.

بیشتر بخوانید: بهترین مقاصد سفرهای داخلی در تابستان

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

بهترین کلبه‌های اقامتی در دل جنگل‌های سرسبز شمال

بهترین کلبه‌های اقامتی در دل جنگل‌های سرسبز شمال

2 بهمن 1401
دریاچه شورمست

راهنمای رفتن به دریاچه شورمست

8 خرداد 1398

۱ نظر

 • پاسخ مینا ۲۳ تیر ۱۳۹۸ از ۰۹:۰۶

  مسیر تا خود ابشار و رودخانه جاده خاکی توی جنگل بسیار زیباست
  از پارک ماشین تا ابشار ۵ دقیقه راهه
  ابشار مخفی شده توی جنگل و پشت رودخانه
  بسییییییار زیبا و رویایی بود
  اگر افرادی اونجا بودن به ما ابشار رو نشون نمیدادن ما ابشار رو پسدا نمیکردیم
  بهتره که از افرادی که اونجا هستن راهنمایی بگیرید چون ابشار پنهان هستش که واقعا محسور کننده است

 • ارسال پاسخ

  نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

  برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

  ثبت نام

  با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

  بازگشت

  ثبت نام شما با موفقیت کامل شد