دلایلی که شما را مجاب می‌کند به روستای جواهرده رامسر بروید

۷ مرداد ۱۳۹۶
روستای جواهر ده

۲۷ کیلومتر که از رامسر به سمت جنوب غربی حرکت کنید و جاده‌هایپر پیچ و خم را پشت سر بگذارید، به یکی از  قشنگ‌ترین مناطق ییلاقی ایران می‌رسید، جایی که به بهشت ییلاقات ایران معروف است. روستای جواهر ده رامسر مثل نگینی در بین جنگل‌های “سخت سر” خودنمایی می‌کند و یکی از محبوب‌ترین روستاهاست. 

روستای جواهرده رامسر کجاست؟

یکی از قشنگ‌ترین جاهای رامسر، عروس شهرهای شمالی ایران، روستای جواهر ده است. روستایی با طبیعتی دلفریب و هوایی خنک که می‌تواند برای من و شمایی که دلمان رفتن به جایی سرسبز و دور از هیاهو می‌خواهد، بهترین باشد. چطور برویم؟ از رامسر و بازارش که گذشتید، سه راهی فلسطین را به سمت جنوب رامسر می‌روید تا در جاده جواهرده قرار بگیرید.

جواهر ده و مسیر افسونگرش در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده. رضا شاه برای سهولت رسیدن به روستا، دستور ساختن این مسیر را داده بود و حالا با گذشت این همه سال جواهرده به عقیده خیلی‌ها تکیه‌ای از بهشت است، جایی که بیشترین و ماندگارترین تصویر آن جنگل‌های مه‌آلودش است.

بیشتر بخوانید: تله کابین رامسر کجاست؟

چرا اسم این روستا جواهر ده است؟

نمای دور از جواهرده

حالا چرا اسمش را گذاشته‌اند جواهرده؟ بعضی‌ها می‌گویند اولین حاکم اینجا زنی بوده به این نام که بعدها اسمش را برای دهکده به یادگار گذاشته، ولی قصه‌ای دیگر می‌گوید اینجا «جورده» بوده که بعدها به «جواهر ده» معروف شده.

جورده یعنی ده بالا، ولی قصه‌ای دیگر می‌گوید از بس در خاک‌های اینجا گنج و جواهر پیدا شده که نامش را جواهرده گذاشته‌اند، این شایعه آنقدر قوت گرفته که تا همین چند وقت پیش همینکه از کنار رودخانه صفارود، رد می‌شدید مردمی را می‌دیدید که در آب خم شده و دنبال تکه‌ای طلای درخشان بودند.

رستوران های جاده جواهر ده

رستوران های جواهر ده رامسر

در جاده جواهرده می‌توانید از ماشین پیاده بشوید و خودتان را به دل جنگل‌های پر دارو درخت “سخت سر” بسپارید، اینجا جایی است که بساط کباب و قلیان همیشه به راه است.  می‌توانید خودتان را به یک کاسه آش یا یک استکان چای دکه‌های کنار جاده هم مهمان کنید.

در جاده جواهرده، محلی‌ها، آلوهای جنگلی ترش و مربا و ترشی هم می‌فروشند و جاذبه مسیر را دوچندان می‌کنند. جاده جواهرده رستوران زیاد دارد، اما این رستوران‌ها و کافه‌ها علاوه بر غذای هوس‌انگیز و خوشمزه‌شان، به گران بودن هم شهره‌اند. پررونق‌ترین این کافه‌ها، در منطقه درمد، در نیمه دوم جاده قرار دارند.

کافه جمشید، رستوران سلیمی و رستوران عمو رجب، از بهترین رستوران های جاده جواهرده‌اند و مسافران زیادی برای خوردن غذاهای محلی انتخابشان می‌کنند.

در این رستوران‌ها که قلیان و چای جزو جدایی‌ناپذر آنها هستند، میزهایی پر از غذاهای خوش رنگ و لعاب شمالی چیده می‌شود. اگر دلتان ماهی‌ای  که چند دقیقه‌ای از صیدش بیشتر نگذشته بخواهد، یا کباب ترش و میرزاقاسمی و باقالاقاتوق، می‌توانید در یکی از رستوران‌های این جاده به آن برسید.

 جاذبه‌های نزدیک

دریاچه قو جواهر ده

آب معدن: جدا از جاده سرسبز رامسر به جواهرده و پارک جنگلی صفارود که می‌توان دقایقی در کنار رودخانه و چشمه آب معدنی‌اش نشست و  به آرامش رسید، دیدنی های روستای جواهرده به همینجا ختم نمی‌شود. در ۹ کیلومتری این پارک جنگلی، چشمه‌ای وجود دارد که مردم محلی آب گوارایش را می‌نوشند و به همین دلیل به آن آب معدن می‌گویند.

آبشارهای فصلی و دائمی مسیر و دیدن دریاچه قو را هم نباید از دست داد.

آبشار صفارود: این آبشار در ۱۵ کیلومتری جاده و جایی که مردم محلی خوردنی‌ها و صنایع دستی می‌فروشند، قرار دارد.

دریاچه قو: یکی از زیباترین قسمت‌های جواهرده است. آلاچیق‌های کنار دریاچه، قایق‌های پدالی، عطر و بوی غذاهای شمالی و نسیم خنک دریاچه، بهترین فرصت برای رسیدن به آرامشند.

در کنار دریاچه قو، مجتمع  اقامتی‌ای هم وجود دارد. برای رسیدن به این دریاچه از مسیر اصلی جواهرده-رامسر، حدود ۲.۵ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم و خاکی، اما مناسب در پیش دارید. فقط اینکه برای رسیدن به آن باید ورودی بپردازید.

بعد از گذشتن از جاده‌های پرپیچ و خم، دیگر راه چندانی تا روستا ندارید. روستایی که دیگر چندان خبری از آن همه انبوه درختان در آن نیست و جایش را دشت‌ها و مراتع سرسبز گرفته. از آنجایی که روستای جواهرده یکی از محبوب‌ترین روستاها و ییلاقت شمالی است و مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته، با نظر مسئولان شهری رامسر در زمان‌هایی که پیک سفر زیاد است از مسافران مبلغی ورودی گرفته می‌شود تا صرف پاکسازی روستا از زباله و خریدن امکانات شود.

بیشتر بخوانید: جنگل دالخانی کجاست؟

چرا جواهرده رامسر روستای محبوبی است؟

روستای محبوب جواهر ده

روستای جواهرده امکانات خوبی را برای مهمانانش فراهم کرده. به دلیل تعداد زیاد مسافران، ویلاها و هتل‌های زیادی در این منطقه ساخته شده که هرچند به ضرر بافت سنتی و محلی آن است، ولی به مذاق مسافران خوش آمده.

اگر دلتان هم نخواست در ویلاها و هتل‌ها بمانید می‌توانید از مردم محلی اتاق اجاره کنید. فقط اینکه برای اینکه شب را در چادر سر کنید باید تجهیزات و لباس گرم زیاد همراه داشته باشید که شب‌هایش حسابی سردند.

از جاذبه‌های این روستا و دشت‌ها و کوچه باغ‌هایش که بگذریم، مردم باصفای روستا هستند که صنایع دستی، مرباها و ترشی‌های رنگارنگی که درست کرده‌اند را در گوشه و کنار روستا و بازارهای روباز محلی‌اش می‌فروشند. نمد، چادربافی و سفالگری از هنرهای مردم اینجاست که برای سوغات هم بهترینند.

آب و هوا

در زمان‌هایی که اکثر شهرها هوایی گرم دارند، روستای جواهرده مامن امنی است. متوسط هوای این روستا در بهار و تابستان بین ۱۰ تا ۱۲ درجه است و همین آن را در زمره  انتخاب‌ها قرار می‌دهد.

جواهرده، روستایی است با کوه‌های سربه فلک کشیده، مردم مهمان‌نواز و مهربان، طبیعتی بی‌مانند و حیواناتی که صدایشان روستا را پر کرده، جایی که هیچ کجا شبیه‌اش نیست.

برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری رامسر این صفحه را ببینید: جاذبه های گردشگری رامسر برای سفری هیجان‌انگیز

 

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

قلعه مارکوه

با قلعه مارکوه آشنا شویم

۱۷ مرداد ۱۳۹۷
آبگرم رامسر

چطور به آبگرم رامسر برسیم؟

۲ دی ۱۳۹۷

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ