زیباترین آبشارهای ایران کدامند؟

تاریخ انتشار : 15 شهریور 1395 - تاریخ بروز رسانی : ۶ مهر ۱۴۰۰
زیباترین آبشارهای ایران کدامند؟

 سفر به جاهای ناشناخته خیلی بیشتر از گذشته وسوسه‌برانگیز است و آدمها را به هیجان می‌آورد. هدف سفر تغییر کرده و دیگر تنها به قصد دیدن اقوام یا زیارت چمدان نمی‌بندیم  و دیدن جاهای جدید و سفر به نقاط ناشناخته یا رفتن به دل طبیعت به آدم انگیزه می‌دهد. یک روز تابستان را در نظر بگیرید که می‌خواهید از گرما فاصله بگیرید. چند کیلومتر راه می‌روید تا به جایی می‌رسید که آب از بالای کوهی به پایین می‌ریزد، نسیم خنکی صورتتان را نوازش می‌کند، از آنهمه هیاهوی زندگی شهر خبری نیست و تا چشم کار می‌کند جنگل است و صدای پرندگان و صدای آبشار. در ایران ۳۹۰ آبشار دائمی و فصلی هست که بیشترشان در شمال ایران یا در غرب و منطقه لرستان واقع شده‌اند و زیبایی هر کدام خود می‌تواند دلیل سفر باشد. در اینجا با زیباترین آبشارهای ایران آشنا خواهید شد.

آبشار لاتون

شمال ایران پر از آبشار است، هربار که در طبیعتش قدم بزنید چندتایشان را می‌بینید. اما یکی از محبوب‌ترین‌هایش آبشار لاتون است که آن را بلندترین آبشار ایران هم می‌دانند.

۱۵ کیلومتر از آستارا که به سمت جنوب بروید به آبشار می‌رسید. ۱۰۵ متر ارتفاع دارد و در شهر لوندویل و نزدیکی روستای کوته کومه استان گیلان قرار گرفته. روستایی که چشمه آب گرمی به نام “ایستی سو” دارد. و از آبش برای درمان دردهای رماتیسمی، درد مفاصل و رفع ضایعات پوستی استفاده می‌شود.

آبشار با روستا ۶ کیلومتر فاصله دارد. و مسیرش پر است از تپه‌های جنگلی، جنگلی که درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی دارد و در ۹ ماه سال سرسبز است. فقط هم همین‌ها نیست و علاوه بر این در مسیر آبشار، چشمه‌های آب خنکی هست که آب تازه و گوارایی دارد.

جدا از آن اگر بار سفر می‌بندید خودتان را برای دیدن گراز، جوجه تیغی، اسب و گاو نیز آماده کنید. اگر حوصله بالارفتن از تپه‌های اطراف آبشار را ندارید می‌شود در اطرافش چادر زد ولی در هر حال توصیه می‌کنیم زیاد بالا نروید که انتهای مسیر پرتگاه‌های خطرناک دارد.

رزرو کنید: هتل‌های آستارا در اسنپ‌تریپ

آبشار شوی

تا چند صدمتری خبری از آبشار نیست. و ناگهان با عبور از پیچی، آبشاری در برابرتان قرار می‌گیرد که هیبتش چشمتان را خیره می‌کند و نسیم خنکش خستگی را از تنتان به در. آبشار شوی که در زبان لری به معنی لطافت است، ۸۵ متر ارتفاع و ۷۰ متر عرض دارد. مسیرش ماشین رو نیست و باید پیاده تا نزدیکی‌اش رفت. شوی در سردشت دزفول و با فاصله کمی از استان لرستان در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن تله زنگ و در مسیر راه آهن سراسری تهران–بندرعباس واقع شده. و یکی از زیباترین آبشارهای ایران است.

آبشار بعد از بیرون آمدن از غار از گردنه‌ای پایین می‌ریزد. و  از آنجا راه سد دز را در پیش می‌گیرد و اطرافش را هم درختانی مثل بید، انجیر، مو، زبان گنجشک، افرا و بلوط در برگرفته است. شنا کردن در شوی سخت است. ولی بد به دلتان راه ندهید. چون آبشار دیگری هم در آن نزدیکی هست که آبشار دوم شوی نام دارد و کاملا بی‌خطر است.

برای رسیدن به آبشار شوی، دو مسیر وجود دارد. اولی از سمت‌ سردشت دزفول و پیرچل است. از دزفول به سمت منطقه‌ شهیون تا روستای سرتنگ مسیری ماشین‌‌رو هست که تا نزدیکی آبشار ادامه دارد. و پس از آن باید از سرتنگ تا آبشار کوهنوردی سبکی بکنید. وجود امامزاده احمد معروف به پیر چل و دیدن آبشارهای متعدد مخصوصاً در فصل بهار و آبشار دوم معروف به آبشار سنگ‌ مار از مزایای مسیر اول است.

مسیر دوم از ایسـتگاه راه‌آهن تله زنگ است. برای رفتن به آبشار شوی، باید در ایستگاه تله زنگ از قطار پیاده شد. و مسیر ۳ ساعته تا روستای شوی را طی کرد. از آنجا هم تا آبشار حدود یک ساعت و نیم است. آنهایی که به شوی سفر کرده‌اند می‌گویند بهترین زمان رفتن به آن، اوایل بهار یا آخر تابستان است. به شرطی که همه وسایل مورد نیاز برای یک کوهیپمایی سبک نیز همراهتان باشد.

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال را تنها آبشار خزه‌ای در بین آبشارهای ایران می‌دانند و دلیلش دیواره‌های خزه‌ای مرتفع آن است. از شهر گرگان به سمت علی آباد حرکت می‌کنید و تابلوهای راهنما شما را به سمت آبشار و جنگل‌های کبود وال راهنمایی می‌کند. ۵ کیلومتر در مسیر جنگلی می‌رانید. نیم ساعت پیاده‌روی می‌کنید و بعد از گذشتن از کنار رودخانه به آبشار تمام خزه‌ای کبودوال می‌رسید. جایی که تا چشم کار می‌کند سبزی جنگل‌هاست و سکوت و صدای دلنشین آب.

آب آبشار از دامنه شمالی کوه هارون به ارتفاع ۱۷۸۰ متر سرچشمه می گیرد. و از جنگل‌های زیبای کبودوال می‌گذرد و در عمق دره منظره‌ای حیرت‌انگیز را به وجود می‌آورد که مثل تابلوی نقاشی است. بهترین زمان رفتن به آبشار بهار و تابستان و اوایل پاییز است. نگران جا و مکان ماندن هم نباشید که در مسیر آبشار، سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی نصب شده است.

رزرو کنید: هتل‌های گرگان در اسنپ تریپ

آبشار مارگون

یکی از زیباترین آبشارهای ایران مارگون است که از نظر زیبایی، بزرگی و پرآب بودن با آبشار شوی لرستان برابری می‌کند. این آبشار که در دره‌های غربی شهر سپیدان در مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته در حقیقت سرچشمه رودخانه است. ولی در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست.

در بدنه دیواره صخره‌ای کوه، چند هزار چشمه وجود دارد که مارگون را تشکیل می‌دهند. و به همین دلیل هم مارگون افتخار عنوان “یکی از بزرگترین آبشارهای چشمه‌ای جهان” را هم یدک می‌کشد. تا نزدیکی آبشار می‌شود با ماشین رفت و در ادامه از کنار باغ‌های سیب گذشت. و به آبشار رسید بعد هم همه چیز فراهم است به خصوص که فصل بهار باشد و هوا خنک. در این صورت می‌شود در کنار آبشار چادر زد و شب را در سکوت جنگل به سر کرد.

آبشار آب سفید

آب از دل تونلی در دل کوه سنگی بیرون می‌ریزد و با سنگ‌ها برخورد می‌کند. و به شکل حباب سفیدی در می‌آید و آبشاری را به وجود می‌آورد که به آن آب سفید می‌گویند. آب سفید که به آن عروس آبشارهای ایران هم می‌گویند، در منطقه پشتکوه ذلقی در حدود ۵۰ کیلومتری شهر الیگودرز در استان لرستان قرار گرفته.

باید بگوییم که ارتفاع آب سفید، ۷۰ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر است. به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد. در طول راه، چندین رودخانه پر آب و روستاهای کوچک و بزرگی وجود دارد. به اضافه درختان گردو و بلوط که جان می‌دهد برای اینکه چند ساعتی را به دور از هیاهوی شهر سر کنی.

فقط یادتان نرود که لباس گرم حتی اگر در تابستان به آن سفر می‌کنید همراه داشته باشید که نزدیک آبشار هوا خیلی خنک است. در امتداد مسیر دسترسی به این آبشار، زیارتگاه محمد بن حسن که محلی‌ها به آن مومد حسن می‌گویند، قرار دارد. که در میان ساکنان مناطق بختیاری نشین از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

دسته:ایرانگردی

مطالب مرتبط :

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

2 اردیبهشت 1403
تفریحگاه طرقبه

چالیدره کجاست؟ امکانات رفاهی و تفریحی چالیدره

23 اسفند 1402

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد