عجیب ترین روستاهای ایران کدامند؟

تاریخ انتشار : 23 فروردین 1396 - تاریخ بروز رسانی : ۱ دی ۱۴۰۰
عجیب ترین روستاهای ایران

ایران، به غیر از مناطق شناخته شده‌اش، جاهای زیاد قشنگ و بکری برای گشتن و دیدن دارد. یکی از این جاهای قشنگ نیز روستاهایش است، با آب و هوایی که آدم را سرحال می‌کند یا چمنزارها، سبزه زارها، خانه‌های پلکانی و چشم اندازی که فرصتی است برای دور شدن از زندگی شهری و هیاهویش. ایران روستاهای زیادی دارد، اما دلتان می‌خواهد با عجیب‌ترین روستاهای ایران آشنا شوید؟ دنبال ما بیایید.

میمند، روستای ۱۲ هزار ساله

روستای میمند

میمند، نوزدهمین اثر جهانی ایران در یونسکو، در ۳۸ کیلومتری شمال‌شرقی شهرستان شهربابک در استان کرمان واقع شده. این روستا با تاریخ ۸ تا ۱۲۰۰۰ هزار ساله یکی از نخستین سکونتگاه‍‌ها در ایران بوده است. میمند، روستایی صخره‌ای است که به خصوص در تابستان‌ها می‌توان به آن سفر کرد. از شهر بابک تا میمند ۳۵ کیلومتر است.

سرآقا سید، ماسوله زاگرس

روستای سرآقا سید

یکی از بکرترین روستاهای ایران، روستای سرآقا سید، با معماری پلکانی‌اش است. جایی که زندگی شهری هنوز به آن رسوخ نکرده و زنان و دختران لباس‌های کاملا محلی می‌پوشند. با بارش اولین برف زمستانی، راه های ارتباطی روستا با بیرون نیز قطع می‌شود و مردمش شش ماه از سال را در پشت برف ها زندگی می‌کنند و همین باعث عجیب بودن این روستا شده است. بهترین زمان رفتن به روستای سرسبز سرآقاسید با درختان گردو و باغ‌های میوه‌اش، از فرودین تا مهر است. روستای سرآقا سید یکی از توابع کوهرنگ در فاصله ۹۱ کیلومتری شهرکرد است.

بیشتر بخوانید: توریستی‌ترین شهرهای ایران کدامند؟

آب اسک، رسم‌های عجیب و غریب

روستای آب اسک

یکی دیگر از عجیب‌ترین روستاهای ایران، روستای آب اسک، از توابع شهرستان لاریحان شهرستان آمل در ۸۷ کیلومتری مازندران است. طبیعت زیبا و بکر روستای آب اسک، چشمه های آب گرم آن که به خصوص برای درمان کم خونی به کار می‎آید، رودخانه هراز که گردشگران در کنارش چادرهای خود را برپا می‌کنند. اما آنچه باعث عجیب بودن روستای آب اسک شده، رسوم عجیب و غریب آن است.

 یک روز در اردیبهشت زن‌ها پادشاهی می‌کنند، رسمی که به آن مراسم زن شاهی می‌گویند و هیچ مردی در روستا نیست. در رسم دیگری به اسم برف چال، مردان روستا آخرین برف زمستان را در کوه‌ها چال می‌کنند که در تابستان دام‌هایشان از آن بخورند. رسم دیگری نیز به اسم راه وردان، آب اسک را بر سر زبان‌ها انداخته است.

ماخونیک، هفتمین روستای شگفت‌انگیز دنیا

روستای ماخونیکخانه‌های این روستا در دل تپه و یک متر پایین تر از سطح زمین ساخته شده و در کوتاه آن باعث می‌شود موقع رفتن به داخل خانه دولا شوی. به دلیل شکل و شمایل خانه ها و دوری از زندگی معمول، ماخونیک هفتمین روستای شگفت انگیز دنیا است. می‌گویند مردم ماخونیک تا همین ۵۰ سال پیش نه چای می خوردند، نه گوشت و سیگار هم نمی‌کشیدند و تماشای تلویزیون به معنای همنشینی با شیطان بود، اما رفته رفته از شدت اینگونه اعتقادات کاسته شد. روستای ماخونیک در ۱۰۱ کیلومتری بیرجند در خراسان جنوبی قرار گرفته.

روستای چهاربرج، کمی نور

روستای چهاربرج

روستای چهاربرج در ۳۰ کیلومتری اسفراین در خراسان شمالی واقع شده. روستایی که شمار نابینایان آن در ایران زیادتر از بقیه جاهاست. در سال ۱۳۹۴، آمار نابینایان روستا ۹۰ نفر در بین ۱۰۰۰ نفر جمعیت آن بود.  هرچند برخی می‌گویند بیماری مردم روستا به خاطر آب و خاک آلوده است، اما بسیاری از کارشناسان دلیل این اختلال را تغییرات ژنتیکی و ازدواج های فامیلی می‌دانند. در سال ۹۱ معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان خراسان اعلام کرد این اختلال در این منطقه مهار شده است و دیگر هیچ فرد زیر دو سال در این روستا نابینا نیست.

بیشتر بخوانید: بهترین کویرهای ایران برای سفر

از دیگر عجیب‌ترین روستاهای ایران

روستای ایستا از توابع طالقان، روستایی که میگویند زمان در آن ایستاده است.

روستای زرگر از توابع قزوین، روستایی که هنوز هم در آن کسانی را می‌شود پیدا کرد که رومانیایی حرف میزنند.

روستای چالدران در شرق استان آذربایجان غربی که از خنکی زیاد به شهر بی‌کولر ایران معروف است.

دسته:ایرانگردی

مطالب مرتبط :

۱۰ مورد از بهترین شهرهای ایران برای سفر در بهار

۱۰ مورد از بهترین شهرهای ایران برای سفر در بهار

23 فروردین 1401
بهترین هتل‌های سنتی ایران را بشناسید!

بهترین هتل‌های سنتی ایران را بشناسید!

21 فروردین 1401

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد