عجیب‌ترین روستاهای ایران کدامند؟

تاریخ انتشار : 12 تیر 1401 - تاریخ بروز رسانی : ۱۳ تیر ۱۴۰۱
عجیب‌ترین روستاهای ایران کدامند؟

ایران، به غیر از مناطق شناخته شده‌اش، جاهای قشنگ و بکر زیادی برای گشتن و دیدن دارد. از مکان‌های دیدنی و جذاب به روستاهایش می‌توان اشاره کرد، که با آب و هوایی که آدم را سرحال می‌کند یا در چمن‌زارها، سبزه‌زارها، خانه‌های پلکانی و چشم‌اندازی بی‌نظیر، فرصتی برای دور شدن از زندگی و هیاهوی شهری را ایجاد می‌کند. تعداد روستاهای کشور کم نیستند، اما می‌دانید عجیب‌ترین روستاهای ایران کدامند؟

میمند؛ روستای ۱۲ هزار ساله کرمان

روستای میمند، نوزدهمین اثر جهانی ایران در یونسکو، در ۳۸ کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهر بابک در استان کرمان واقع شده. این روستا با تاریخ ۱۲ هزار ساله یکی از نخستین سکونتگاه‌ها در ایران بوده. میمند روستایی صخره‌ای‌ست که برای سفر در تابستان گزینه ایده‌آلی به‌شمار می‌رود.

روستای میمند
میمند

سرآقا سید؛ ماسوله زاگرس

یکی از بکرترین روستاهای ایران، روستای سرآقا سید با معماری پلکانی‌اش است. جایی که زندگی شهری هنوز به آن رسوخ نکرده و ساکنان لباس‌های کاملا محلی می‌پوشند. با بارش اولین برف زمستانی، راه‌های ارتباطی روستا با بیرون نیز قطع می‌شود و مردمش شش ماه از سال را در پشت برف‌ها زندگی می‌کنند و همین باعث عجیب بودن این روستا شده. برای رفتن به روستای سرسبز سرآقاسید و تماشای درختان گردو و باغ‌های میوه‌اش، از فرودین تا مهر فرصت دارید. روستای سرآقا سید یکی از توابع کوهرنگ است که از شهرکرد حدود ۹۰ کیلومتر فاصله دارد.

روستای سرآقا سید
سرآقا سید

آب اسک؛ رسم‌های عجیب و غریب آمل

یکی دیگر از عجیب‌ترین روستاهای ایران، روستای آب اسک، از توابع آمل در ۸۷ کیلومتری مازندران است. طبیعت زیبا و بکر روستای آب اسک، چشمه‌های آب گرم مخصوص درمان کم خونی و رودخانه هراز که گردشگران در کنارش چادرهای خود را برپا می‌کنند، از دلایلی‌ست که شما را به اینجا می‌کشاند. اما آن‌چه که باعث عجیب بودن روستای آب اسک شده، رسوم عجیب و غریب آن است.

یک روز در اردیبهشت زن‌ها پادشاهی می‌کنند، رسمی که به آن مراسم زن شاهی می‌گویند و هیچ مردی در روستا نیست. در رسم دیگری به اسم برف چال، مردان روستا آخرین برف زمستان را در کوه‌ها چال می‌کنند که در تابستان دام‌هایشان از آن بخورند. این روستا با همین رسم و رسوم‌های جالب بر سر زبان‌ها افتاده.

روستای آب اسک
آب اسک

ماخونیک؛ هفتمین روستای شگفت‌انگیز دنیا در بیرجند

خانه‌های روستای ماخونیک در دل تپه و یک متر پایین‌تر از سطح زمین ساخته شده و باید دولا وارد خانه شد! به دلیل شکل و شمایل خانه‌ها و دور ماندن از زندگی معمول، ماخونیک هفتمین روستای شگفت انگیز دنیا است. می‌گویند مردم ماخونیک تا همین ۵۰ سال پیش نه چای می خوردند، نه گوشت و سیگار هم نمی‌کشیدند و تماشای تلویزیون به معنای همنشینی با شیطان بود، اما رفته رفته از شدت این‌گونه اعتقادات کاسته شد. روستای ماخونیک در ۱۳۰ کیلومتری بیرجند در خراسان جنوبی قرار گرفته و حتی به‌خاطر کوتاه بودن قد مردم بومی و ساکن روستا، به «سرزمین لی‌لی پوت‌ها» هم معروف است.

روستای ماخونیک
ماخونیک

چهاربرج؛ روستای نابینایان اسفراین

روستای چهاربرج در ۳۰ کیلومتری اسفراین در خراسان شمالی واقع شده. روستایی که شمار نابینایان آن در ایران زیادتر از بقیه جاهاست. در سال ۱۳۹۴، آمار نابینایان روستا ۹۰ نفر در بین ۱۰۰۰ نفر جمعیت آن بود. هرچند برخی می‌گویند بیماری مردم روستا به خاطر آب و خاک آلوده است، اما بسیاری از کارشناسان دلیل این اختلال را تغییرات ژنتیکی و ازدواج‌های فامیلی می‌دانند. در سال ۱۳۹۱ معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان خراسان اعلام کرد این اختلال در این منطقه مهار شده و دیگر هیچ فرد زیر دو سال در این روستا نابینا نیست.

روستای چهاربرج
چهاربرج

ایستا؛ توقف زمان در طالقان

روستای ایستا از توابع طالقان، روستایی‌ست که انگار زمان در آن توقف کرده و همه‌چیز رنگ و بوی گذشته را دارد. در روستای ایستا خبری از خودرو، مراسم عزا و عروسی و جشن تولد نیست. بسیاری از مردم و ساکنان حتی شناسنامه ندارند، از خدمات دولتی استفاده نمی‌کنند و به گاز و برق هم دسترسی ندارند. یکی از مواردی که باعث می‌شود این روستا در لیست روستاهای عجیب ایران قرار بگیرد این است که زنان را به این روستا راه نمی‌دهند!

روستای ایستا
ایستا

زرگر؛ ردپای اروپا در قزوین

در ۱۰۰ کیلومتری تهران و نزدیک به قزوین، روستای زرگر واقع شده که به زبانی متفاوت معروفند. روستایی که هنوز هم در آن کسانی را می‌شود پیدا کرد که رومانیایی حرف می‌زنند و به آن زبان زرگری هم می‌گویند. اینکه این زبان از چه زمانی وارد ایران شده نمی‌توان با قاطعیت نظری را اعلام کرد. برخی اعتقاد دارند که مردم این منطقه اصالتا ایرانی بوده و گروهی دیگر باور دارند که در زمان جنگ ایران و روم، تعدادی از رومانوها اسیر شده و در نزدیک قزوین ساکن شدند.

روستای زرگر
زرگر

سیرچ؛ بهشت در قلب کویر لوت

کویر لوت مساحت زیادی از استان کرمان را تشکیل می‌دهد اما مکان‌های سرسبز و خوش آب و هوایی هم در اینجا وجود دارد. علتی که باعث شده تا این روستا در لیست عجیب‌ترین روستاهای ایران قرار بگیرد این است که سیرچ تا گرم‌ترین نقطه ایران، گندم بریان، تنها ۴۰ کیلومتر فاصله دارد ولی طبیعتش هیچ شباهتی به کویر ندارد. آب و هوای کوهستانی و خنک، چشمه‌های آبگرم، درخت سرو قدیمی و رودخانه‌ای پرآب، همگی دست به دست هم داده تا روستای سیرچ برای یک سفر متفاوت انتخاب شود.

روستای سیرچ
سیرچ

ابیانه؛ روستای سرخ نطنز

روستای ابیانه یکی از شناخته‌ شده‌ترین روستاهای ایران است که بسیاری از مسافران در زمان سفر به کاشان یا اصفهان، به آن سر می‌زنند. ابیانه در دامنه کوه کرکس قرار گرفته و به خانه‌های سرخ و معماری پلکانی و چشم‌گیر شهرت دارد. از نطنز تا ابیانه حدود ۴۰ کیلومتر فاصله است.

ابیانه

هجیج؛ دره‌ی سرسبز کرمانشاه

در غرب کشور و ۳۰ کیلومتری شهر پاوه و ۱۲۰ کیلومتری کرمانشاه، روستای پلکانی و سرسبز هجیج قرار گرفته که یکی از ناشناخته‌ترین روستاهای ایران است. پس از طی کردن مسیری پر پیچ و خم، به منطقه‌ی منحصر به‌فرد اورامان پاوه با معماری و طبیعت بی‌نظیرش می‌رسید. این روستا به «ماسوله سنگی» و پاک‌ترین روستای اورامان معروف است. در زمان سفر به روستای هجیج، قایق‌سواری در رود سیروان را از دست ندهید.

روستای هجیج
هجیج

شما تجربه سفر به کدام یک از روستاهای عجیب ایران را دارید؟ چه روستایی را در ایران می‌شناسید که ناشناخته باشد؟ آن را با ما و خوانندگان اسنپ‌تریپ به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: زیباترین روستاهای ایران در بهار و تابستان

دسته:ایرانگردی

مطالب مرتبط :

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

2 اردیبهشت 1403
تفریحگاه طرقبه

چالیدره کجاست؟ امکانات رفاهی و تفریحی چالیدره

23 اسفند 1402

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد