مناطق پرگل ایران کجاست؟

تاریخ انتشار : 23 خرداد 1396 - تاریخ بروز رسانی : ۲۰ فروردین ۱۴۰۳
مناطق پرگل ایران کجاست؟

خودتان بهتر می‌دانید که گاهی کوچکترین چیزها هم میتواند حال آدم را از این رو به آن رو کند، چه برسد که دشت پرگلی جلویت باشد. تجربه ثابت کرده اینطور وقتها از دیدن آنهمه قشنگی، رنگ و تازگی آنقدر دچار وجد می‌شویم که حتی احساس خلاء و ناتوانی بهمان دست می‌دهد. ۲۵ خرداد در ایران به عنوان روز ملی گل نام‌گذاری شده و در این پهنه، مناطق پرگل زیادی وجود دارد که عطرش هوش از سرت می‌برد. مثلا کجاها؟ با ما همراه شوید تا باهم سفری کنیم به مناطق پرگل ایران.

محلات؛ هلند ایران

اولین مقصد محلات است. شهری در استان مرکزی که آنقدر پرگل است و آنقدر گل‌ زرد میخک و شقایق‌های وحشی‌‌ دارد که به هلند ایران مشهور است. معروفیت محلات تنها به همینجا هم ختم نمی‌شود. دور بودن محلات از شهر، باغ‌های متعددش و تبحر آن در پرورش گل‌های زینتی باعث شده به آن بهشت افسانه‌ای هم بگویند. سالانه بیشتر از ۲۲ میلیون شاخه گل از محلات به شهرهای دیگر فرستاده می‌شود و ۱۵۰ میلیون شاخه گل هم به کشورهای دیگر می‌رود. گل‌هایی مثل میخک، مریم، زنبق، مینا، رز، محبوبه شب و گل‌هایی دیگر که اطرافمان را قشنگتر می‌کنند.

اگر برای دیدن دشت های پرگل محلات رفتید پیشنهاد میکنیم از چشمه آب گرم‌اش هم دیدن کنید. فصل رفتن به محلات، بهار و تابستان است.

راه دسترسی: محلات در جنوب شرقی استان مرکزی و ۲۷۰ کیلومتری تهران واقع شده. برای دسترسی به این شهر می‌توان از جاده دلیجان به محلات رسید یا راه جاده اصلی قم – اصفهان(مسیردودهک- خورهه) را در پیش گرفت.

شاهرود؛ به تماشای شقایق و آفتابگردان

مقصد بعدی شاهرود است. شهری در ۱۸۳ کیلومتری سمنان. دشت‌های اطراف شاهرود دوبار در سال پوشیده از گل می‌شوند، یکبار از اواسط اردیبهشت تا آخر خرداد میتوان در منطقه کالپوش شاهرود شقایق‌های وحشی را دید و یکبار در شهریور میتوان به تماشای گل های آفتابگردان نشست.

راه دسترسی: ۲۲۰ کیلومتر به سمت شمال شاهرود در استان سمنان بروید. دشت کالپوش در ۱۴۰ کیلومتری شمال شرقی میامی است. بعد از طی۶۰ کیلومتر از مسیر شاهرود- مشهد با رسیدن به شهر میامی به سمت شمال بروید.

الیگودرز؛ زیبایی لاله های واژگون

طبیعت لرستان در بهار سخاوتمندتر از همیشه است. دشت‌ها سرسبز، چشمه‌ها و آبشارها پرآب و مزارع پرگلند. یکی از مناطقی هم  که دشت لاله واژگونش از اواسط  فروردین تا آخر خرداد خیلی‌ها را به سفر وامی‌دارد، دشت لاله‌های واژگون الیگودرز در لرستان است. منطقه دالانی را در ایران به دشت لاله‌های واژگونش می‌شناسند، جایی دور از شهر و در دل کوه‌های اشترانکوه که خبری از هیاهو نیست و زیبایی‌اش خیره تان میکند.

راه دسترسی: الیگودرز با خرم آباد ۱۴۹ کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به دالانی، از الیگودرز خارج می‌شوید و راه روستاهای جوشان، ززم، برم، خان آباد وچشمه پر را در پیش می‌گیرید.

لایزنگان؛ دشت تمام نشدنی گل محمدی

روستای لایزنگان در ۷۵ کیلومتری شهر داراب در استان فارس قرار دارد. روستایی که به گل محمدی‌اش در ایران و جهان شهره است. آنقدر زیاد که تا چشم کار می‌کند گل محمدی می‌بینید. مثلا چقدر؟ ۵ هزار هکتار گل محمدی دیم و  ۵۰۰ هکتار گل محمدی آبی. حجم گل محمدی تولید شده در این روستا باعث شده به قمصر و نیاسر هم که خود از تولیدکنندگان عمده گل محمدی در ایران هستند، گل فرستاده و از آن گلاب درست شود. روستای لایزنگان علاوه بر دشت گل محمدی، چندین غار و چشمه نیز دارد و مویز، انار و انگورش هم معروف است. فصل رفتن به این روستا برای تماشای گل های محمدی‌اش تابستان است.

راه دسترسی: از شیراز تا داراب ۲۵۳ کیلومتر راه است. بعد از رسیدن به داراب به سمت اتوبان شیراز–بندرعباس برانید. منطقه نوایگان را که پشت سر گذاشتید یک فرعی شما را به لایزنگان می‌رساند.

بهبهان؛ غرق در گل‌های نرگس

در جنوب شرقی خوزستان، بهبهان قرار گرفته و آوازه نرگس زارش در دنیا پیچیده. معروف است که  انبوه گل نرگس در بهبهان به قدری در گذشته زیاد بوده که رنگ یکپارچه و طلایی رنگش از دور نمایان بوده و بویش به مشام هر رهگذری می‌رسیده است. از انواع گل نرگس، نرگس شهلا در این منطقه وسعت بیشتری دارد. چه زمانی میتوان گل نرگس را در بهبهان دید؟ هر سال از نیمه دوم سال رویش نرگس ها شروع و تا پایان بهمن و گاهی نیمه اول اسفند ادامه دارد.

راه دسترسی: بهبهان تا اهواز ۲۰۷ کیلومتر فاصله دارد. بعد از رسیدن به بهبهان، وارد خیابان شهید پیروز و یا جاده قدیم اهواز بشوید. هر یک از این مسیرها به جاده سیمان می رسد و بعدش نرگس زارها نمایان می‌شوند.

داماش؛ فصل کوتاه رویش سوسن چلچراغ

در ایران سوسن چلچراغ گل کمیاب و نادری است و اهمیتش باعث شده به عنوان اولین گل در آثار ملی طبیعی به ثبت برسد. گل سوسن چلچراغ را تنها در کشور آذربایجان و روستای داماش ایران می‌توان پیدا کرد. فصل رویش سوسن چلچراغ که فرا برسد، یعنی از اوایل بهار تا اوایل تابستان، جشنواره باشکوهی در اطراف داماش برگزار می‏‌شود؛ اهالی منطقه عمارلو با لباس‏‌های محلی در آن شرکت می‏‌کنند و بازارچه‌های محلی برپا می‌شود. برای تماشای سوسن چلچراغ باید به منطقه حفاظت شده این ناحیه رفت، جایی که این گل در چهار هکتار روییده.

راه دسترسی: داماش در نزدیکی رودبار واقع شده. راه قزوین به شهر لوشان را بروید و وارد جاده فرعی جیرنده شوید. جاده پیچ و خم های زیادی دارد ولی چندان طولانی نیست. پس از طی حدود ۴۲ کیلومتر به جیرنده می‌رسید و از آنجا ۴۰ کیلومتر با روستای داماش فاصله دارید.

رامیان؛ دشت وسیع کلزا

یکی از قشنگ‌ترین مناطق پرگل ایران رامیان است، طوری که هرچقدر از زیبایی‌اش بگوییم کم گفته ایم و خودتان ببینید بهتر است. رامیان، سرزمین ابرها، جنگل‌ها، دشت‌ها، چشمه ها، آبشارها و اسب‌های وحشی است. این شهر که در ۷۸ کیلومتری گرگان واقع شده به دشت گل های کلزایش هم شهره است. کلزا، گلی زرد رنگ و روغنی است که به دلیل نداشتن کلسترول، کاشتنش بین کشاورزان زیادی متداول است.

راه دسترسی: رامیان در شرق گرگان واقع شده و برای رسیدن به آن میتوان جاده گرگان به بجنورد را در پیش گرفت.

عکس‌ها از خبرگزاری های مهر و ایرنا

 

بیشتر بخوانید: کدام باغ‌های ایران را باید حتما دید؟

دسته:ایرانگردی

مطالب مرتبط :

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

2 اردیبهشت 1403
تفریحگاه طرقبه

چالیدره کجاست؟ امکانات رفاهی و تفریحی چالیدره

23 اسفند 1402

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد