جاذبه های گردشگری رشت؛ شهر باران و شور زندگی

۲ مرداد ۱۳۹۶
جاذبه های گردشگری رشت؛ شهر باران و شور زندگی

رشت، یکی از قشنگترین و سرزنده ترین شهرهای ایران است. شهری که وقتی در خیابان ها و کوچه هایش راه می‌روی غرق لذت میشوی و وقتی ترکش میکنی دلت برایش تنگ می‌شود. رشت، با دریا و سرسبزی و باران های بسیار در ذهنمان تداعی می‌شود و وقتی به آن سفر می کنیم دلمان میخواهد بدانیم کجاها باید برویم که بتوانیم زیبایی های بیشتری ببینیم، مثلا بدانیم زندگی مردم بومی چطور است، یعنی همه چیزهایی که دانستن‌شان برای یک مسافر ضروری است. از این رو جاذبه های گردشگری رشت، یعنی جاهایی که نباید از دستشان بدهید را نوشته ایم.

بازار رشت

بازار رشت، یکی از جذاب ترین نقاط شهر است. جایی که پر از جنب و جوش و سرزندگی است. در بازار رشت هم محصولات تازه کشاورزی و باغی را می‌فروشند و هم ماهی هایی که از دریا صید کرده اند را تازه تازه می‌آورند و بساط می‌کنند. بعضی وقت ها میتوان تقلای ماهی ها و بالا و پایین پریدن‌شان را دید و همین میشود جاذبه ای برای رهگذران.

در بازار رشت می‌توان همه چیز پیدا کرد. از میوه های رنگ و وارنگ تا ترشی و مرباهایی که در خانه ها درستشان کرده‌اند و برای فروش آورده‌اند. در این بازار سبدها، ظرف و ظروف حصیری و دست بافته های زیادی میتوان پیدا کرد. بنابراین اگر دنبال چیزی برای سوغات هستید راه پیدا کردنش بازار رشت است.

بازار رشت که یکی از پر رفت و آمدترین بازارهاست، کاروانسراها و راسته های مختلفی دارد و اگر بخواهی خوب همه جایش را بگردی سه چهار ساعتی باید وقت بگذاری. عکس گرفتن از بازار رشت که همه چیزش بوی تازگی میدهد، خود انگیزه ای است برای رفتن به آن.

تعدادی از معروف ترین و بهترین رستوران های رشت هم نزدیک بازارند که میتوانید اینجا درباره شان بخوانید.

آدرس: رشت، بلوار مطهری

میدان شهرداری رشت

میدان شهرداری رشت که تازگی ها خیابان های اطرافش را هم سنگ فرش کرده اند بهترین جای شهر برای پیاده روی، راه رفتن و نشستن  است. دور میدان و کنار فواره و در حالی که میرزا کوچک خان از بالای اسبش نگاهت می‌کند میتوان نشست و رفت و آمد آدم ها و شور زندگی را نگاه کرد. میدان شهرداری رشت که یک سرش به بازار رشت می‌خورد و سر دیگرش به سبزه میدان، جذاب ترین نقطه شهر است. گاهی حتی تصویر پیش چشمت و معماری مدرن ساختمان های اطراف و ساعتی که وسط میدان است و هر یک ساعت یکبار به صدا در می‌آید، باعث می‌شود فکر کنی در اروپایی.

میدان شهرداری رشت که یادگار دوره قاجار است و برج ساعت آن، نماد شهر رشت، میدان اصلی شهر است و بیشتر مراسم و جشن ها در آن برگزار می‌شود. صبح ها در محوطه میدان، موسیقی زنده توسط ارکستر اجرا می‌شود و بی نظیرترش می‌کند.

اطراف میدان شهرداری میتوان دوش کباب های فرد اعلایی خورد، کبابی که خود رشتی ها به آن کباب مگسی می‌گویند. تا پاسی از شب بساط چرخی ها و جگرکی‌ها به راه است و البته مردمی که آنهمه سرزندگی را با گوشی یا دوربین هر لحظه ثبت می‌کنند.

بعد از نشستن و پیاده روی در میدان شهرداری میتوان به سبزه میدان که نزدیک میدان شهرداری است رفت. میدان سرسبز و پر دارو درختی که با اینکه دورش ماشین های زیادی در رفت و آمدند ولی خودش آرام است.

پارک شهر و عمارت کلاه فرنگی

قدیمی ترین پارک شهر رشت، باغ محتشم یا عمارت کلاه فرنگی است. پارک شهر که به باغ قدس هم معروف است، با درختان کهنسال و زیادش و موقعیت مکانی اش یکی از جاذبه های گردشگری رشت و دیدنی ترین آنهاست.  پارک شهر که یکی از باغ های به جا مانده عصر ناصری است با کلاه فرنگی وسط آن،از یکنواختی پارک های مشابهش در آمده. قدیم ها عمارتی بوده، برای گذران روزهای طولانی تابستان. پنجره های عمارت رو به باغ پر دارو درختش باز می‌شوند، رودخانه گوهررود هم از جنوب آن عبور و زیبایی و آرامشش را دوچندان می‌کند.

آدرس: ضلع جنوبی رشت، خیابان حافظ

پارک جنگلی سراوان

سراوان از قدیمی ترین جنگل های ایران است و به دلیل امکان چادر زدن و واحدهای اقامتی که داراست، گردشگران زیادی جذبش میشوند. تنوع گیاهی و جانوری این پارک جنگلی و امکانات خوبی که در آن گرد هم آمده اند، تشویق مان می‌کنند که در سفر به رشت، از دستش ندهیم. دریاچه پارک و رودخانه ای که از وسطش می‌گذرد، سراوان را از بیشتر پارک های جنگلی که تا به حال دیده ایم متمایز می‌کند و تصویری شگفت انگیز پیش چشممان می‌گذارد. رانندگی در جاده وسط پارک هم میتواند حس آنهایی که عاشق راندن در جاده های سرسبزند را ارضا کند. اولین موزه میراث روستایی ایران در پارک جنگلی سراوان قرار دارد و از جاذبه هایش است. پارک، خودش کباب پز دارد بنابراین نیاز به بردن تجهیزاتی مثل منقل برای برپاکردن کباب نیست. در دل پارک جنگلی سراوان خانه های روستایی ای هست که دیدنشان خالی از لطف نخواهد بود.

آدرس: کیلومتر ۱۷ جاده رشت – تهران، سمت غرب جاده

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

مراکز خرید رشت

۱۰ نکته که باید درباره مراکز خرید رشت بدانید

۱۲ شهریور ۱۳۹۶
سقالکسار

رویایی به اسم سقالکسار؛ تمیزترین دریاچه ایران

۲۹ مهر ۱۳۹۷

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ