سوغات سنندج را از کجا بخریم؟

تاریخ انتشار : 21 شهریور 1397 - تاریخ بروز رسانی : ۲۶ دی ۱۴۰۱
سوغات سنندج

سوغات سنندج چیست؟ تا حرف از سوغات سنندج به میان می‌آید یاد گیوه و فرش‌هایش می‌افتیم. اما سوغات این شهر محدود به همین‌ها نیست و چیزهای دیگری را هم در برمی‌گیرد از انواع و اقسام لباس تا شیرینی‌های خوشمزه.

شیرینی کنجدی

شیرینی کنجدی

شیرینی کنجدی معروف‌ترین سوغات سنندج است. کردها شیرینی کنجدی را در دو نوع انگبین و شکری درست می‌کنند. انگبین، شهد حشره‌ایست کوچک که در اواخر تابستان و بیشتر در خوانسار و برخی از نواحی چهارمحال و بختیاری و کوهستان‌ها و دشت‌های کردستان، روی ساقه یا برگ‌های درخت گز انگبین می‌نشیند و شهد تولید می‌کند. چیزی شبیه به کار زنبور عسل. ولی این شهد هم خیلی کم پیدا می‌شود و هم قیمتش بالاست. بنابراین خیلی‌ها معتقدند آن چیزی که در گز یا شیرینی کنجدی به عنوان انگبین می‌ریزند، انگبین واقعی نیست.

برای تهیه شیرینی کنجدی گز انگبین یا کنجد گزون (کردها به انگبین گزو می‌گویند) کنجد را بو می‌دهند و شهد انگبین یا عسل را اضافه می‌کنند. و بعد آن را روی قطعه‌ای پهن می‌کنند و می‌بُرند. شیرینی کنجدی شکری هم به همین شکل درست می‌شود با این تفاوت که تویش به جای انگبین شکر می‌ریزند.

نان برنجی و کاک

کاک

خیلی‌ها مثل خود ما تا قبل از این فکر می‌کردیم که نان برنجی سوغات کرمانشاه یا سوغات شیراز است. اما در سنندج هم نان برنجی‌ها و کاک‌های خوشمزه‌ای می‌توان پیدا کرد.

کاک، شیرینی‌ایست سبک که از لایه‌های خیلی نازک خمیر تشکیل شده که با  ساج‌های مخصوص درست می‌شود و تویش آرد گندم، شکر یا آرد قند، تخم مرغ، دارچین، روغن، هل و آب می‌ریزند.

کلانه

کلانه

کلانه یا به زبان کردی که‌لانه، درست است که خیلی شبیه نان است، ولی برای کردها در حکم یک وعده غذایی کامل محسوب می‌شود. خمیر این نان از آرد گندم و با نوعی گیاه کوهی به اسم پیچک که در بهار می‌روید پر می‌شود. در بقیه فصل‌ها به جای پیچک از پیازچه یا سیر استفاده می‌شود. خمیر را روی ساج می‌پزند و با کره یا روغن حیوانی چربش می‌کنند و با دوغ یا ماست محلی می‌خورند. همه این شیرینی‌ها را به اضافه بادام عسلی می‌توان از خیابان فردوسی سنندج و نرسیده به پل خرید.

فرش و گلیم و قالیچه

فرش سنندج

سنندج را به فرش و گلیم‌اش هم می‌شناسند. کردها به گلیم به ر یا به ره می‌گویند. گلیم کردستان یا همان «گلیم سنه» از لحاظ بافت، طرح و نقش و رنگ‌های به کار رفته در آن متفاوت از سایر گلیم‌هاست. در بافت گلیم‌های سنه از روش چاکدار استفاده و در این روش گلیم طوری بافته می‌شود که از هر دو رویش می‌توان استفاده کرد. طرح ماهی درهم بیشترین طرح مورد استفاده قالی سنندج است. و باید بدانید قالی اصیل سنندجی از نوع پود ضخیم است که دارای پرزهای کوتاه هم هست.

هتل‌های سنندج با قیمت مناسب کدامند؟

گیوه

گیوه

یکی از معروف‌ترین سوغات‌ سنندج که در روستاهای استان کردستان مثل اورامانات و هجیج هم می‌توان آن را پیدا کرد و به شهرهایی مثل تهران هم رسیده، گیوه است. کفشی که در گرمای طاقت‌فرسای تابستان پاهایمان را خنک نگه می‌دارد. لاش که نوعی گیوه‌ بافته شده از پنبه است و کفی پارچه‌ای محکمی دارد و بسیار سبک و نرم است، یکی از معروف‌ترین انواع گیوه است.

پارچه و لباس

پارچه کردستان

در بازار سنندج که بچرخید علاوه بر فرش و گلیم و شیرینی و گیوه، لباس‌ و پارچه هم پیدا می‌کنید. قسمتی از بازار سنندج مثل بانه است و مخصوص اجناس وارداتی‌ست. در این بازار تخته نرد و شطرنج هم پیدا می‌شود. می‌توانید آنها را بخرید و وقتی بازی می‌کنید بازار رنگارنگ این شهر در ذهنتان تداعی شود. بازار سنندج در خیابان فردوسی است و  در راسته بازار نازک کاران تخته نرد واقع در خیابان شهدا، جنب پارک شهدا می‌توانید تخت نردهای خوبی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: در سنندج به کدام مراکز خرید برویم؟

دسته:سوغات

مطالب مرتبط :

هتل های سنندج با قیمت مناسب

هتل‌های سنندج با قیمت مناسب کدامند؟

23 اردیبهشت 1398
مراکز خرید سنندج

در سنندج به کدام مراکز خرید برویم؟

22 اردیبهشت 1398

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد