خنک همچون طرقبه

تاریخ انتشار : 24 شهریور 1395 - تاریخ بروز رسانی : ۱۴ فروردین ۱۴۰۱
خنک همچون طرقبه

درست است که تقریباً تمام مسافران مشهد به هوای رفتن به حرم به این شهر سفر می کنند و توریسم زیارت در ایران به خاطر وجود این شهر رونق زیادی دارد، اما توان و دارایی مشهد بیش آن است که فقط توریسم زیارت را پوشش دهد. اطرافش پر از روستاها و محلات کوچک خوش آب و هواست، با باغ‌های پردرخت، پرنده‌های خوش‌خوان و جوی آبی که روان است. در کنار زیارت حرم، می‌شود یک وقتی را هم به ییلاق‌های مشهد اختصاص داد، یکی از محبوب‌ترینشان طرقبه است که فقط ۱۸ کیلومتر از شهر فاصله دارد.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

طرقبه کجاست؟

طرقبه در شمال غرب مشهد واقع شده و یکی از از بخش‌های شهرستان طرقبه شاندیز محسوب می‌شود. از آبادی‌های بزرگ طوس قدیم بوده که در بین دره‌های سرسبز رشته‌کوه بینالود واقع شده. در سالهای دور کاروان‌های مشهد از این شهر می‌گذشتند و به نیشابور می‌رفتند و برای همین اسمش “طرق به” یعنی راه بهتر بود که کم کم به طرقبه تغییر پیدا کرد. آب و هوای لطیف، رودخانه، رستورانهای متنوع، فروشگاه‌های سوغات و جذابیت‌های دیگرش باعث شده این محبوبیت همچنان حفظ شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به مشهد؛ از زیارت تا سیاحت

بهترین فصل سفر

نیمه‌ی اول سال وقت بهتری برای رفتن به این ییلاق است، پاییز زیبایی هم دارد اما یکی از سردترین نقاط اطراف مشهد در زمستان است. برای رفتن به این منطقه باید تا انتهای جاده وکیل آباد بروید تا به دوراهی طرقبه و شاندیز برسید و جاده طرقبه را در پیش بگیرید. اتوبوس‌هایی که از مشهد به شاندیز می‌روند هم می‌توانند شما را به آنجا برسانند. اگر بخواهید با تاکسی به این جای باصفا بروید، خطی‌هایش را در ایستگاه متروی انتهای بلوار وکیل‌آباد پیدا خواهید کرد.

تفریح و دیدنی‌ها

مکان‌های تفریحی و تاریخی طرقبه سد چالیدره، بند گلستان، دره ارغوان، دره داغستان، سنگ نگاره‌های تاریخی، ییلاقات طرقبه، امام زادگان سید یاسر(ع) و سید ناصر(ع)، پارک‌ها و بوستان‌هایش هستند. و البته رودخانه دهبار که قلب این منطقه محسوب می‌شود. باغ‎های میوه هم سهم بزرگی از این آبادی دارند. روزها هوای خنکی دارد و شبها واقعاً سرد می‌شود. اگر قصد شب ماندن دارید این نکته را فراموش نکنید. پیشنهاد دیگر ما این است که دیزی یا شیشلیک طرقبه را حتما امتحان کنید. که شامل بره بریانی و گوشت و استخوان گاو بشکل حرف T همراه با برنج است. به دلیل وجود درخت‌های فراوان گردو اهالی طرقبه در پخت فسنجان هم مهارت زیادی دارند. و این خورشت را با طعم فرداعلایش می‌شود در این ییلاق امتحان کرد.

فهرست هتل‌های مشهد در اسنپ تریپ

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

تفریحگاه طرقبه

چالیدره کجاست؟ امکانات رفاهی و تفریحی چالیدره

23 اسفند 1402
فصل مناسب برای بازدید از موزه نادری چه زمانی است؟

فصل مناسب برای بازدید از موزه نادری چه زمانی است؟

16 بهمن 1402

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد