بهترین سوغات و صنایع دستی زنجان؛ از چاقوی زنجان تا سبزی کوهی

۲۰ تیر ۱۳۹۶
سوغات و صنایع دستی زنجان

حرف از سوغات زنجان که به میان می‌آید همه یاد چاقوی زنجان می‌افتند. چاقوی زنجان که آوازه جهانی دارد، به همراه ظرف های مسی خوش رنگ و لعاب و ملیله کاری این استان، جزو صنایع دستی زنجان هستند که میتوان آنها را برای کسانی که به یادشان هستید از این استان سوغات ببرید.

صنایع دستی زنجان:

چاقوی زنجان

چاقوی زنجان

مشهورترین سوغات زنجان، چاقوی خوش تراش آن است. “چاقو به صورت دست‌ساز از ابتدا در زنجان و آلمان تولید می‌شده است”، این را رئییس اتحادیه چاقوسازان زنجان می‌گوید. تاریخچه ساخت چاقو در زنجان به دوره هخامنشیان باز می‌گردد. در زنجان معدنی به نام نمک چهرآباد پیدا شد و مردان نمکی در آن کشف شدند که همه‌ آنها داس و ابزار جنگی انسان‌های اولیه را به کمر داشتند و همین موضوع تاریخچه این ابزار در زنجان را به شش‌هزار سال عقب‌ برد. در زنجان بیش از ۲۰۰ مدل چاقو پیدا می‌شود و در این میان چاقوهای آشپزخانه برای خودشان دنیایی دارند، متفاوت از سایر چاقوها.

چاقوهای زنجان به تیزی بسیار زیادشان شهره‌اند و دلیل این کیفیت بالا نیز مشخص است. برای درست کردن‌شان از دسته های نشکن، نسوز و تیغه های ضد زنگ استفاده می‌شود و معروف است که آشپزخانه‌ای که در آن چاقوی زنجان باشد، یکی از کامل‌ترین هاست. حال شمایی که میخواهید چاقوی زنجان را بخرید چطور بفهمید اصل است یا نه؟  دسته و تیغه‌هایی که در چاقوی زنجان و برای مصرف آشپزخانه استفاده می‌شوند یک‌تکه هستند اما چاقوهای کارخانه‌ای که امروزه در سوییس، نروژ، ترکیه و سوئد تولید می‌شوند دسته‌هایی دارند که به صورت جداگانه ساخته می‌شوند. علاوه بر چاقو، قندشکن، قیچی، دشنه و قداره نیز جزو سوغات زنجانند که میتوان آنها را از بازار سنتی زنجان که طولانی ترین بازار سرپوشیده ایران است و در خیابان انقلاب واقع شده، خرید.

بهترین جاهای دیدنی زنجان کجاست؟ اینجا بخوانید.

ملیله کاری

ملیله کاری زنجان

ملیله کاری یکی از اصلی ترین صنایع دستی زنجان است و البته گران قیمت ترین آنها. شمش‌های نقره ذوب می‌شوند و از قالب مخصوص می‌گذرند تا تبدیل به مفتول‌هایی یک سانتی شوند. بعد دوباره ذوب می‌شوند و از قالب می‌گذرند تا قطرشان این‌بار به یک میلی‌متر برسد. بعد آن‌قدر با سیم‌کش کشیده می‌شوند تا نازک‌تر و ظریف‌تر شوند و آماده ملیله‌کاری. ساخت ظرف و ظروف به شیوه ملیله کاری به دوره هخامنشیان برمی گردد و در آن زمان ملیله کاری هنری بود مختص اشراف و درباریان. این روزها ملیله‌سازی در تزیین انواع پایه‌هاى استکان، سینى، قاشق و چنگال غذا و چایخورى، کاسه، گلدان، قاب عکس و پارچه به کار می‌رود و جزو نفیس ترین سوغات و صنایع دستی زنجان است.

چاروق

چاروق

یکی از اصیل ترین صنایع دستی زنجانی‌ها، چاروق است. چاروق، پاپوشی است کف چرمی با رویه‌ای از ابریشم و زری و سیم وگلابتون با دو منگوله که براساس منابع تاریخش به ۲۰۰۰ سال پیش برمی گردد و بیشتر چوپانان در دشت و بیابان آن را می‌پوشیدند. درست است که چاروق‌های قدیمی پر زرق و برق و منگوله‌دار بودند و پاشنه نداشتند، اما چاروق هم مشمول گذشت زمان شده و تغییر کرده است. خبری از زرق و برق و منگوله و گلابتون رویشان نیست و با اضافه شدن پاشنه و رویه چرمی به آنها، کفش مناسب و قشنگی برای بیرون از خانه نیز هستند.  از اینها گذشته بوی بد نیز نمی‌گیرند.

مس

مس زنجان

مسگری در زنجان مثل بیشتر صنایع دستی این استان سابقه ای طولانی دارد، به طوری که آن را به یک هزار سال قبل و دوره ساسانیان نسبت می‌دهند. مسگری در زنجان و به خصوص قلم زنی روی مس ها که همان زدن نقش و نگار روی ظروف است در این شهر دستخوش تغییرات زیادی شده است و متاسفانه از رونق سال های گذشته چندان خبری نیست. مس زنجان را میتوان از روی نقوشی که به روش کنده کاری روی آن ایجاد می‌شود تشخیص داد. انواع ظروف مسی از جمله لگن، مجمعه، آفتابه و لگن، قابلمه و تشت را که میتوان زینت دهنده هر خانه‌ای باشد در زنجان میتوان از بازار مسگرها خرید.

قالی بافی

قالی زنجان

زنجان در قالی بافی هم شهره است و بافت قالی در این شهر به دوره ساسانیان برمی گردد. بیدگینه، اسم و رسم‌دارترین فرش زنجان است؛ فرشی پر از طبیعت، با چهار لچک و ترنجی شش ضلعی و متنی پوشیده از گندمزار. بیدگینه در بازار کمیاب است اما غلط ماهی، تخته ماهی، قلتوق، خمسه، بسته میری، چارقات در بازار بسیارند. فرش افشار زنجان هم که جزو قالی‌های ریزبافت و پشمی است از پرطرفدارترین فرش‌های ایرانی به شمار می‌رود، به طوری که طرح و رنگ و دوامش شهره عام و خاص است. در زنجان بیش از ۶۳ هزار بافنده به صورت تمام وقت و نیمه وقت قالی می‌بافند. جاجیم و گلیم هم در روستاها بافته می‌شود.

سبزیجات کوهی زنجان

سبزیجات کوهی زنجان

زنجان، یکی از سرآمدان در تولید سبزیجات کوهی است. چرا؟ چون آب و هوا و میزان بارندگی اش مناسب است. در زنجان میتوان انواع و اقسام سبزیجات کوهی را از بازار خرید ولی اینها از بقیه معروفترند و خاصیت درمانی دارند:

غاز یاغی یا پای غاز که نامش را به خاطر شکل و شمایلش گرفته. این سبزی را هم در پلو می‌ریزند و هم در سوپ. غازیاغی برای تصفیه خون، درمان بیماری های پوستی، تنظیم ترشحات غدد داخلی مفید است و آرامش بخش هم هست.

گل آقا یا تره کوهی که تند است، برای تهیه کوکو از آن استفاده می‌کنند، در آش و سوپ هم آن را می‌ریزند. بالابردن یادگیری یادگیری، کاهش ابتلا به سکته قلبی و سرطان، تقویت سیستم دفاعی بدن، دفع کلسترول و افزایش قدرت بینایی از خواص گل آقاست.

شیرینی ها زنجان

نان اردک زنجان

زنجانی‌ها نان خوشمزه‌ای دارند به اسم نان اردک که نانی است روغنی و محلی که هم با غذا خورده می‌شود و همه چای. موادش هم بسیار ساده است. آرد نان بربری، تخم مرغ، شیر، شکر، بکینگ پودر و روغن و گاهی آب پنیر را باهم ترکیب و مواد را در روغن سرخ می‌کنند. این نان با مربا یا عسل محشر می‌شود.

اما شستی های زنجان معروفترند. شستی، شیرینی ای است ساده که از آرد، پودر قند و کره درستش می‌کنند. بعد از ورز دادن، شیرینی پز با انگشت شستش به وسط خمیر فشار می‌آورد و باعث شکل گرفتن یکی از شیرینی های خوشمزه ترک‌ها می‌شود.

زنجانی ها همچنین شیرینی‌ای دارند به اسم انگشت پیچ که با چای خورده می‌شود. سفیده تخم مرغ، گلاب، شکر و آب موادی را باهم، هم میزنند و این کار را آنقدر ادامه می دهند تا شبیه عسل سفت شود و دور انگشت بپیچد.

بیشتر بخوانید: بهترین رستوران های زنجان کدامند؟

دیگر سوغات زنجان

در بازار رنگارنگ زنجان که راه می‌روید اگر چشمتان به اینها هم خورد بدانید که مرغوبند و جزو بهترین سوغات و صنایع دستی زنجان:

گیوه، جوراب و دستکش، لباس‌ها و پارچه‌های سوزن دوزی، نمد، ظرف و ظروف سفالی، کیسه های حمام و تابلوهای خاتم.

دسته:سوغات

مطالب مرتبط :

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه را بیشتر بشناسید

۲۰ اسفند ۱۳۹۷
بهترین جاهای دیدنی زنجان

بهترین جاهای دیدنی زنجان کجاست؟

۲۴ تیر ۱۳۹۶

۲ نظر

  • پاسخ خرید ممبر واقعی ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ از ۱۳:۰۲

    خسته نباشید

  • ارسال پاسخ