سفر به افجه؛ سرزمین باغ‌های گردو

تاریخ انتشار : 11 دی 1397 - تاریخ بروز رسانی : ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
سفر به افجه؛ سرزمین باغ‌های گردو

در شمال شرقی تهران به روستای زیبایی می‌رسیم که هم هوایش خوب است و هم طبیعتی تماشایی دارد؛ افجه در لواسان.

افجه کجاست؟

افجه لواسان

مقصد جایی در همین نزدیکی‌هاست. از تهران که به‌سمت روستای افجه راه بیافتیم، حدود ۳۰ کیلومتر راه در پیش داریم. فاصله‌ این روستا تا نارمک نیم ساعت و تا لواسان فقط ۵ کیلومتر است. درواقع سر زدن به افجه لواسان سفری طولانی به‌‌حساب نمی‌آید. کافی‌ست یک روز زمان بگذاریم. اینجا منطقه‌ای سردسیر و کوهستانی‌ست و شغل بیشتر مردم کشاورزی یا دامپروری‌.

برای رسیدن به افجه اول باید به جاده لشگرک برسیم. هر اتوبانی که به شهید بابایی منتهی شود، مسیر درستی‌ست. از اتوبان ارتش و جاده سوهانک هم، بعد از گذشتن از گردنه قوچک به میدان لشگرک می‌رسیم. از این میدان مستقیم می‌رویم تا تابلوی راهنمای روستا جلوی ما سبز شود.

بیشتر بخوانید: زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران

چرا باید این روستا را ببینیم؟

نزدیکی به تهران

اگر امکان سفر دور و دراز یا مسافرت پرهزینه را نداریم، اما دل‌مان کمی طبیعت و تنوع می‌خواهد، می‌توانیم سفری یک روزه به افجه لواسان داشته باشیم. در این روستای سرسبز دیدنی‌های زیادی مشغول‌مان می‌کند.

دشت هویج و آبشار پسچویک

دشت هویج، معروف‌ترین جاذبه گردشگری روستای افجه تهران است. به روستای که برسیم، دوراهی‌ای جلوی‌مان قرار می‌گیرد. مسیر خاکی را که دنبال کنیم، دشت هویج را پیدا می‌کنیم. البته نباید انتظار دیدن کشتزارهای وسیع هویج را داشته باشیم، سرسبز هست، ولی خبر چندانی از هویج نیست. این منطقه ۲۴۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است. محلی‌ها به دشت هویج،‌ دشت گرچال، گیاه چال یا گهچال هم می‌گویند.

تا دشت هویج که برویم، آبشار پسچویک را هم می‌بینیم. این آبشار در یال کوهی قرار گرفته که مشرف به دشت هویج است. بلندی‌ این آبشار ۱۵ متر است و خیلی تماشایی‌ست.

دشت هویج

به آبشار پسچویک، پسگوئک هم می‌گویند. حوالی آبشار پر از درختان افراست. اینجا تنها آبشار افجه نیست. آبشار موآب هم قبل از دشت هویج قرار گرفته.

پیاده‌روی و کوهنوردی

دره افجه، یکی از جاهایی‌ست که گردشگران در آن پیاده‌روی می‌کنند. می‌گویند پادشاهان صفوی هم از همین مسیر به دشت لار می‌رفتند. باتوجه به اینکه اثراتی از کاروانسراهای قدیمی هم دیده می‌شود، می‌توانیم این گفته‌ها را باور کنیم.

دره شمالی مسیر عبور کوهنوردان است. کوهنوردان از اینجا می‌گذرند و به قله‌های مهرچال، یخچال، ساکا و آتشکده صعود می‌کنند.

آتشکده و درختان گردو و گیلاس

در مسیر صعود به قله و در شمال غربی دشت هویج، آتشکده‌ باستانی دشت سبواستان را می‌بینیم. اطراف آتشکده درخت گیلاس و گردو فراوان است، البته این فقط مختص اینجا نیست. در بقیه نقاط افجه هم درخت گردو زیاد هست و تابستان که به این نقطه بیاییم، روی زمین، گردو زیاد می‌بینیم.

بافت قدیمی روستا

در بافت قدیمی روستای افجه، حمامی تاریخی قرار گرفته که معماری چشمگیری دارد. مردم روستا باور دارند که این حمام از دوره صفوی یا سال‌های اول دوره قاجار به‌جا مانده و از آن زمان تا امروز سر پا مانده است.

در محله چراغان روستا، سقاخانه حضرت ابوالفضل قرار دارد که خیلی قدیمی‌ست. نزدیک سقاخانه درخت چناری خواهیم دید که می‌گویند ۴۰۰ سال سن دارد. بافت روستا معماری قدیمی و سنتی خودش را حفظ کرده و قدم زدن در کوچه‌هایش حس و حال خوبی به آدم می‌دهد.

دشت گرچال

در شمال روستا در دل باغی خرم، باقی‌مانده‌ قصری را می‌بینیم که در دوره قاجار ساخته شده و اینطور معروف است که به قصر ناصرالدین شاه تعلق دارد.

اما قدیمی‌تر از این کاخ، قلعه‌ ساکا است که عمرش به قرن دوم و سوم دوره اسلامی می‌رسد. قدمت قعله را از روی سفال‌هایی که آن حوالی پیدا کرده‌اند، حدس زده‌اند. قدیم‌ها این قلعه به چند روستا و بخش زیادی از لواسان مسلط بوده و از بالایش می‌شد کل منطقه را دید. ماست چکیده و کره محلی افجه خیلی معروف است. لبنیات محلی را از خیابان اصلی افجه می‌شود، خرید.

بهترین فصل سفر به افجه

بهار و تابستان آبشارها پرآبند، کشتزارها سرسبزند و هوا برای پیاده‌روی عالی‌ست. روستای افجه تهران، اردیبهشت‌ها غرق در شکوفه می‌شود. ولی سفر در فصل سرما هم خالی از لطف نیست. پاییز رنگ‌رنگی و زمستان پربرف این‌جا هم دیدنی‌ست.

بیشتر بخوانید: ۵ مقصد پاییزی اطراف تهران برای سفر یک روزه

جاذبه‌های نزدیک

برگ جهان: در آخر روستای افجه به سمت راست که بپیچیم، روستای برگ جهان مقابل‌مان قرار می‌گیرد که طبیعت خیلی قشنگ و باصفایی دارد.

روستای برگ جهان

آبگرم رینه: آبگرم رینه یکی از ییلاق‌های مازندران است که در فاصله‌ ۲ ساعتی تهران قرار گرفته. از جاده هراز که بگذریم و از آب اسک هم عبور کنیم، به رینه می‌رسیم. می‌توانیم سوئیت اجاره کنیم و از حمام یا وان آبگرم آن استفاده کنیم. می‌توانیم به استخر عمومی آبگرم برویم. حمام شاه‌عباسی رینه هم خیلی معروف است.

دشت لار

دشت لار: دشت لار در جاده آبعلی و نزدیک پلور قرار گرفته. این پارک ملی، منطقه حفاظت‌شده است و برای طبیعت‌گردی، پیاده‌روی و کوهنوردی مقصدی عالی‌ست. حوالی خرداد ماه اینجا پر از گل بابونه و شقایق می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به تهران و تهران‌گردی؛ چند قدم در خیابان‌های پایتخت!

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

معرفی مدرسه دارلفنون تهران

2 اردیبهشت 1403
بازار تهران

8 بهمن 1402

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد