کوهرنگ، بهشت سفید ایران کجاست؟

تاریخ انتشار : 9 مرداد 1397 - تاریخ بروز رسانی : ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
غار یخی چما

کوهرنگ، جایی‌ست در چهارمحال و بختیاری که هم آب معدنی‌اش معروف است و هم دشت لاله‌های واژگونش در بهار. اما خوبی این منطقه این است که در هر فصلی قشنگی‌های خودش را دارد.

کوهرنگ کجاست؟

کوهرنگ چهار محال و بختیاری

اگر تهران هستید و دارید به کوهرنگ فکر می‌کنید، باید بدانید میان شما و این منطقه، هفت ساعت فاصله است. کوهرنگ با شهرکرد، ۹۱ کیلومتر فاصله دارد. چیزی در حدود یک ساعت و نیم.

این منطقه را بهشت سفید ایران می‌دانند، چون ۱۰ درصد کل آب‌های ایران از این ناحیه تامین می‌شود و جدا از آن در زمستان ها پربرف است.

قله‌های زردکوه بختیاری که سرچشمه‌ی زاینده‌رود، کارون و دز هستند، در همین ناحیه قرار دارند. این منطقه، جای خیلی شلوغی نیست. جمعیت آن در سال ۱۳۹۰ حدود ۳۶ هزار نفر ثبت شده. مردمش از ایل هفت‌لنگ هستند،‌ به زبان بختیاری حرف می‌زنند و به مهمان نوازی معروفند. در بیشتر جاهایش هم، عشایر بختیاری در گوشه و کنار سیاه‌چادرهایشان را برپا کرده‌اند.

چرا باید این منطقه را ببینیم؟

دشت لاله های واژگون

تصور چنین بهشتی در دامنه‌ کوه‌های زاگرس سخت نیست. اما دیدن آن از روی چند تا عکس کجا و رفتن و دیدنش از نزدیک کجا. از توی عکس که نمی‌‌توانید هوای خوبش را حس کنید. اگر بهار به کوهرنگ سفر کنید، دشت شقایق‌های واژگون را می‌بینید، یکی از مناطق پرگل ایران. این دشت بزرگ ترکیبی‌ست از سبزه و سرخی شقایق‌ها.

اردیبهشت که بشود، تا ۵۰ هزار گردشگر در روز به دشت شقایق می‌آیند. محلی‌ها به آن گل بگریو یا گریان می‌گویند؛ شاید چون سرش را مثل گل‌های غمگین پایین انداخته. اگر دلتان رضا می‌دهد،نچینیدشان تا پیازشان برای سال‌های بعد در خاک بماند. به جای چیدن لاله‌ها باهاشان عکس بگیرید.

هوا که گرم‌تر بشود، بساط اسکی تابستانی، پیک‌نیک، کمپینگ هم در این منطقه به راه است. سرما که از راه برسد، پاییز زیبای هزار رنگ کوهرنگ هم می‌رسد و کوچ عشایر هم شروع می‌شود. خیلی‌ها برای اسکی، پیست اسکی کوهرنگ را به جاهای دیگر ترجیح می‌دهند، چون بکرتر است و پربرف‌تر. این منطقه سالانه از حدود ۱۱ میلیون گردشگر پذیرایی می‌کند.

جاهای دیدنی کوهرنگ

چشمه دیمه

چشمه دیمه

در کنار روستای دیمه، چشمه‌ دیمه قرار گرفته که خیلی جای دیدنی و زیباییست. توریست‌های زیادی به دیدن این چشمه می‌روند، چون می‌گویند آبش خاصیت درمانی دارد و مثلا برای پوسیدگی دندان و سنگ کلیه خوب است.

این چشمه، سرچشمه اصلی زاینده رود است و آب معدنی‌ کوهرنگ هم از همین چشمه پر می‌شود. آبش آنقدر سرد است که تابستان هم نمی‌توانید به‌راحتی پای‌تان را در آن بگذارید. فاصله‌ چشمه‌ دیمه تا کوهرنگ حدود ۲۰ دقیقه است و اطرافش هم برای گردشگرها امکاناتی در نظر گرفته شده.

مسیر دسترسی: از شهرکرد به فارسان و بعد کوهرنگ بروید و سراغ روستای دیمه را بگیرید. راه آسفالت است و با ماشین هم می‌شود تا نزدیکی چشمه رفت.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی شهرکرد که باید رفت

آبشار شیخ علیان

آبشار شیخ علیان

این چشمه در روستای سرآقا سید قرار گرفته، روستایی پلکانی که خودش یک پا جاذبه است.  بهار که می‌شود، چشمه‌ شیخ علیان پرآب است و منظره زردکوه در مقابلش، زیباترش هم کرده، منظره کوه به اضافه عشایر بختیاری.

از شهر چلگرد تا آبشار فقط ۵ کیلومتر راه است. این آبشار بکر است، بنابراین نه تابلوی راهنما دارد و نه کنارش امکانات خاصی ساخته شده. پیشنهاد می‌کنیم راه درست را از محلی‌ها بپرسید.

کمپ عشایری کوهرنگ

کمپ عشایری کوهرنگ

زندگی عشایر برای ما شهرنشین‌ها آنقدر متفاوت و جذاب است که باعث شده محلی برای تماشای زندگی آنها درنظر گرفته شود. در کمپ عشایری عشایری می‌توانید غذاهای محلی بختیاری را امتحان کنید، زن‌هایی را ببینید که گوشه‌ای نشسته‌اند و نان می‌پزند و بچه‌هایی که با لباس‌های رنگ و وارنگ اینطرف و آنطرف می‌دوند. از عشایر می‌شود کره و سرشیر خرید و چند دقیقه‌ای کنارشان غرق زندگی‌شان شد.

کمپ عشایری، خیلی وقت نیست که کارش را شروع کرده. سال ۱۳۹۱ بود که چادرهای آن برپا شد و در این سال‌ها آدم‌های زیادی چه ایرانی و چه غیرایرانی به دیدنش رفته‌اند.

شاید وسوسه شدید چند روز از پاییز را این‌جا بمانید؛ اینجا امکاناتی مثل چادر، حمام و سرویس بهداشتی صحرایی هم دارد. کمپ عشایری به آبشار شیخ علیخان خیلی نزدیک است و فقط ۵۰۰ متر با آن فاصله دارد.

پیست اسکی کوهرنگ

پیست اسکی چلگرد

هوای کوهرنگ آنقدر سرد است که ممکن است تا چهار متر یا بیشتر برف ببارد. اگر برف کافی هم ببارد،‌ پیست اسکی چلگرد یا کوهرنگ می‌تواند ۳۰ هزار اسکی‌باز را حسابی سرگرم کند. این پیست در سال ۱۳۵۴ ساخته شده و طی این سال‌ها پاتوق دوستداران برف و اسکی بوده.

شیب پیست کوهرنگ ۲۰ درصد و طول آن ۸۰۰ متر است. راه دسترسی به پیست آسفالت است و امکاناتی مثلپارکینگ و سرویس بهداشتی دارد.

چشمه کوهرنگ

۳۰ کیلومتر که از چلگرد دور شوید، در دامنه‌ زردکوه به این چشمه می‌رسید. این چشمه در نهایت به تونل اول کوهرنگ می‌ریزد.

تونل اول کوهرنگ

تونل کوهرنگ

تونل کوهرنگ و آبشارش یکی از جاهای دیدنی منطقه است. این آبشار نزدیک پیست اسکی واقع شده. تونل، در سال ۱۳۳۲ برای انتقال آب به زاینده‌رود ساخته شده و با داشتن پارکینگ و سرویس بهداشتی، سرسبز و باصفاست.

غار یخی چما

نزدیک روستای شیخ‌ علیان و در فاصله‌ی نیم ساعته با کوهرنگ، غار خیلی دیدنی‌ای هست که پر است از قندیل‌های یخی. زیر یخ‌های غار یخی چما، چشمه‌ای جریان دارد که به سد کوهرنگ می‌ریزد. تمام طول سال این غار توده‌های برف را در دل خودش نگه می‌دارد.

غار وسط دره چما قرار گرفته و به همین دلیل سرما را در خودش نگه می‌دارد. هر چه از عجیب و جالب بودن این غار بگوییم، کم گفتیم.

بهترین فصل سفر

خیلی‌ها معتقدند بهترین زمان سفر به کوهرنگ چهارمحال و بختیاری، اردیبهشت و خرداد است. در بهار چشمه‌ها پر آبند و لاله‌های واژگون هم همه جا را قشنگ‌تر کرده‌اند.

اما ما می‌گوییم این منطقه در هر فصلی قشنگ است. در تابستان گیاهان دارویی می‌رویند که برای خیلی‌ها جذابند. پاییز می‌شود کوچ عشایر را دید و در کمپ گردشگری عشایری ماند. زمستان‌ها هم که بازار اسکی داغ است.

کجا اقامت کنیم؟

گذشته از هتل کوهرنگ که نزدیک پیست اسکی چلگرد قرار دارد،‌ هتل‌های شهرکرد را هم بررسی کنید. در شهرکرد از هتل لوکس ۴ ستاره تا هتل ارزان ۱ ستاره وجود دارد. قیمت رزرو هتل‌های شهرکرد از ۱۰۲ هزار تومان شروع می‌شود.

جاذبه‌های نزدیک کوهرنگ

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور حدود دو ساعت با کوهرنگ فاصله دارد و نزدیک بروجن قرار گرفته. این تالاب بین‌المللی تابستان‌ها محل ییلاق عشایر بختیاریست.

هر سال پرندگان زیادی به این تالاب مهاجرت می‌کنند، به همین دلیل یکی از مقصدهای محبوب پرنده‌نگریست. پوشش گیاهی متنوع، انواع ماهی و کوه‌های بلند اطراف در کنار هم منظره‌ بی‌نظیری به وجود آورده‌اند، فقط اینکه در چند سال گذشته انقدر مردم به این منطقه آمده و ماهی گرفته‌اند که ماهی‌هایش با خطر انقراض رو به رو‌اند.

مسیر دسترسی

از تهران مسیر قم، کاشان و اصفهان را بروید. از اصفهان تا این منطقه ۱۸۸ کیلومتر راه است. از جنوب اصفهان وارد جاده‌ شهرکرد بشوید. مقصد بعدی طاقانک و چلگرد است.

راه دیگری هم اگر از تهران می‌روید وجود دارد: بعد از  قم، وارد کمربندی بشوید و از سمت غربی اصفهان، به سمت گلپایگان بروید و از جنوبش، مستقیما وارد چهار محال و بختیاری و شهر  چلگرد بشوید.

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

بهترین هتل‌های شهرکرد کدامند؟

بهترین هتل‌های شهرکرد کدامند؟

5 بهمن 1401
روستای سر آقاسید

راهنمای رفتن به روستای سرآقا سید؛ ماسوله زاگرس

3 بهمن 1397

نظری ثبت نشده

ارسال پاسخ

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

ثبت نام

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

بازگشت

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد