معروف ترین جاهای دیدنی تبریز با آدرس و عکس

۲۸ فروردین ۱۳۹۶
جاهای دیدنی تبریز با آدرس و عکس

وقتی اسم تبریز را می‌شنوید یاد چی می‌افتید؟ سرما؟ یا مشروطه؟ یا جایی که طبیعت بکری مثل جنگل‌های ارسباران را در خود جای داده است؟ تبریز، سومین شهر بزرگ ایران است و جدا از بناهای تاریخی و موزه ها، طبیعت سرسبزی نیز به خصوص در بهار و تابستان دارد. یعنی فصل هایی که دیگر از سرما چندان خبری نیست.

در سفر به تبریز، مخصوصا اگر سفری کوتاه بود، باید کجاها را ببینیم. ما در اینجا جاهای دیدنی تبریز را با آدرس و عکس نوشته‌ایم. این جاها شامل جاذبه‌های گردشگری‌ای هستند که دیدن‌شان در اولویت است. با اسنپ تریپ، سرویس رزرو هتل همراه باشید.

بازار تبریز

بازار تبریز

یکی از دیدنی‌ترین جاهای تبریز که قدم زدن در آن خود سفری است به دل تاریخ، بازار تبریز است. بازاری که به بزرگترین بازار مسقف جهان شهره است و حجره ها، سراها و تیمچه های  زیادی دارد. بازار تبریز که هر بخشش مختص کسب و کاری است و به خصوص بازار فرش آن بسیار پررونق است، مغازه های زیادی دارد.

بازار بلورفروشان، شیشه گران و کفش دوزان از جمله جاهای دیدنی بازار است که دیدنشان خالی از لطف نیست. اگر به دیدن بازار تبریز رفتید از تیمچه مظفریه که با  سقف بلند خود و پنجره های کوچک و بزرگ رنگی اش، قشنگ‌ترین قسمت بازار تبریز است دیدن کنید.

آدرس: خیابان جمهوری

موزه قاجار

موزه قاجار

یکی از قشنگ‌ترین موزه‌های تبریز، موزه قاجار است. موزه قاجار که پیش از این خانه امیرنظام گروسی، از رجال سیاسی دوره ناصرالدین شاه بوده، عمارتی زیبا با حیاطی پر از گل دارد و سفری است به دوره قاجار. این موزه بخش‌های مختلفی دارد، یک تالار آن مخصوص پول و سکه‌های دوره قاجار است، تالاری دیگر مختص ظرف و ظروف، تالاری برای کاشی‌های رنگارنگ، تالاری برای تفنگ و اسلحه و تالاری برای ساز و تالارهایی هم برای وسایل دیگر.

موزه‌ قاجار در یکی از محله‌های قدیمی تبریز به نام ششگلان قرار دارد. خیابانی که می‌توان خانه‌های قدیمی زیادی در آن پیدا کرد. مقبره الشعرا که مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامدار ایرانی از جمله شهریار، قطران و اسدی طوسی است در این خیابان قرار گرفته

آدرس: سمت راست خیابان ثقه الاسلام، در خیابان فرعی شهریار و در کنار بیمارستان کودکان

درباره بهترین رستوران های تبریز اینجا بخوانید.

باغ ائلی گلی

باغ ائل گلی

نمی‌شود تبریز رفت و به باغ ائل گلی یا استخر شاه سر نزد. ائل گلی که یکی از شلوغ‌ترین و پرطرفدارترین جاهای گردشگری تبریز است، مخصوصا در شب مشتاقان زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.

این باغ در حقیقت کاخی است که وسط استخری بزرگ قرار گرفته و به شکل جزیره درآمده است. ساخت اولیه استخر به دوران آقا قویونلوها برمی‌گردد و در دوره های بعد به تدریج تکمیل و به شکل باصفای امروزی درآمده. خوردن یرالما یومورتا یا سیب زمینی تخم مرغ را در اینجا از دست ندهید.

آدرس: جنوب شرقی شهر قرار گرفته و ۷ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد.

خانه مشروطه

خانه مشروطه اگر دلتان می‌خواهد بدانید محل تصمیم گیری سران مشروطه  کجا بوده، باید راه خانه مشروطه را در پیش بگیرید. این خانه که برجسته‌ترین چهره‌های مشروطه از جمله ستارخان، باقرخان، ثقه‌الاسلام تبریزی و حاجی میرزا آقافرشی در آن جمع می‌شدند، محل نگهداری اسناد دوره مشروطه است. خانه‌ای از سنگ، آجر و خشت و پر از آیینه کاری و گچبری.

آدرس: محله راسته کوچه در غرب بازار تبریز و روبروی مسجد جامع

از دیگر جاهای دیدنی تبریز با آدرس و عکس:

مسجد کبود

مسجد کبود

تبریز، مساجد زیادی دارد، اما یکی از دیدنی‌ ترین آنها مسجد کبود یا مسجد جهانشاه است.مسجدی که به خاطر کاشی کاری های فیروزه ای رنگش به فیروزه اسلام هم مشهور است. مسجد کبود تنها بنایی است که از دورە‌ فرمانروایی قراقویونلوها در پایتخت آن‌ها، یعنی تبریز، باقی مانده است.

زیبایی‌های این مسجد آنقدر زیاد است که پس از گذشت قرن‌ها و صدماتی که به آن وارد شده، هر انسان صاحب ذوقی را متحیر و مبهوت می‌سازد. بارزترین ویژگی مسجد کبود و شهرت زیادش بیشتر به خاطر کاشی‌کاری معرق و تلفیق آجر و کاشی و اجرای نقوش پرکار است که هم در داخل و هم در خارج آن مشهود است.

آدرس: خیابان امام خمینی، روبروی کوچه صدر

 تله کابین کوه عون ابن علی(عینالی)

عینالی

اگر در سفر به تبریز خواستید یک روز پرهیجان را از سر بگذرانید، پیشنهاد ما تله کابین کوه عون یا عینالی است. تله کابینی که بعد از تکمیل فاز دو و سه آن به طولانی ترین تله کابین کشور تبدیل می‌شود، اما حالا می‌توان سوار بر کابین های فاز یک آن از بین کوه های عینالی گذشت و طبیعت کوهستانی اطراف را دید.

در ایستگاه دوم تله کابین، کافه ها و رستوران های مجموعه قرار دارند و از دیگر جاذبه های اطرافش می‌توان به منطقه پرورش شترمرغ و آبشار مصنوعی اشاره کرده. بر فراز کوه عون بن علی بقعه‌ای منسوب به دو تن از فرزندان حضرت علی (ع) به نام‌های عون بن علی و زید بن علی واقع شده.

آدرس: شمال شهر تبریز

با هتل های ارزان قیمت تبریز آشنا شوید.

موزه شهرداری

میدان ساعت تبریز

یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز که هم می‌توان در اطرافش نشست و هم از موزه اش دیدن کرد، میدان ساعت است.  میدان شهرداری  یا ساعت در مقابل کاخ شهرداری تبریز معروف به ساختمان ساعت واقع شده. تبریزی ها به این میدان ساعات قاباغی یا جلوی ساعت می‌گویند.

کاخ شهرداری ساعتی به‌ارتفاع ۳۰٫۵ متر دارد که هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می‌رساند. نقشه ساختمان شبیه طرح عقابی درحال پرواز است  و شبیه ساختمان‌های آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم است.

تنها موزه شهرداری ایران هم شامل تالارهای دوربین قدیمی، فرش، هنرهای معاصر، خط و.. در کاخ شهرداری قرار دارد. دیدار از کاخ شهرداری که شهردار و شورای شهر ساکن برخی اتاق‌هایش هستند، آزاد است. در کنار این ساختمان موزه آتش نشانی قرار گرفته.

آدرس: تقاطع خیابان‌های ارتش جنوبی و امام خمینی

پیاده راه تربیت

پیاده راه تربیت

در تبریز خیابان هایی هست مخصوص راه رفتن که سنگ فرش شده اند و در دو طرفشان مغازه های لباس فروشی و کفش فروشی ست و خیابان تربیت یکی از این خیابان هاست که نزدیک میدان ساعت قرار گرفته و عصرها خیلی شلوغ میشود. کمی پایین تر از این خیابان پیاده راه مقصودیه است که خانه تاریخی حیدرزاده یکی از قشنگترین خانه های تبریز با معماری بی نظیرش در آن واقع شده.

آدرس: نزدیک میدان ساعت، پیاده راه تربیت

دسته:جاذبه

مطالب مرتبط :

مسجد کبود

چرا باید مسجد کبود را ببینیم؟

۵ شهریور ۱۳۹۷

راهنمای گردشگری تبریز: نوروز را در تبریز چطور بگذرانیم؟

۱۶ اسفند ۱۳۹۵

۱۰ نظر

 • پاسخ خرید فالوور اینستاگرام ۶ آبان ۱۳۹۶ از ۰۶:۳۰

  خیلی خوب
  ممنونم

 • پاسخ اورمیه قلب آذربایجان ۱۲ آبان ۱۳۹۶ از ۰۶:۴۵

  اورمیه قلب آذربایجان
  یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمیه یاشاسین تبریز
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه قلب آذربایجان تشریف بیارین
  ❤ اورمیه قلب آذربایجان ❤

 • پاسخ سایت عکس ۱۳ دی ۱۳۹۶ از ۱۸:۲۴

  مرسی عالی بودند

 • پاسخ نیما ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ از ۱۰:۳۰

  یاشاسین اذربایجان
  خیلی ممنون
  حتما به تبریز بیایید

  • پاسخ سراجی ۴ اسفند ۱۳۹۶ از ۱۰:۱۹

   دوست عزیز بفرمایید معمولاً هوای تبریز تو ایام عید چطوره؟گفتم اگه خوب باشه بیام ی دوری بزنم.ممنون

  • پاسخ امیر.دلیجان ۱۱ تیر ۱۳۹۷ از ۱۵:۲۴

   زنده باد آذربایجان.تعطیلات خرداد اومده بودیم تبریز.خیلی زیبا بود .اونقدر که بازم دلم هواشو کرده.مردمان بسیار مهربون وخونگرمی داره.توصیه میکنم به هرکی نرفته حتما” به آذربایجان زیبا بره و از زیبایی هاش لذت ببره. یاشاسین آذربایجان

 • پاسخ مجید ۲ فروردین ۱۳۹۷ از ۱۴:۴۴

  از راهنمایی و اطلاعاتتون ممنونم من به تبریز سفر کردم از مطالبتون استفاده کردم.

 • پاسخ عباس جهان ۸ فروردین ۱۳۹۷ از ۱۳:۰۳

  سلام عید شما مبارک دوستان برای ۲ روز اقامت در تبریز چه مکانهایی را برای دیدن پیشنهاد میکنید

 • پاسخ آراس ۳ مرداد ۱۳۹۷ از ۱۹:۰۵

  ما فردا برای اولین بار عازم تبریزیم خیلی هیجان زده ام!

 • پاسخ zahra ۵ بهمن ۱۳۹۷ از ۱۹:۱۳

  خیلی تونست کمکم کنه ممنون .
  ❤زادگاه زیبای من ❤

 • ارسال پاسخ